Nereikėtų kentėti sąnarių skausmo

ORTO klinikos nuotr.
ortoklinika
Senstame, patiriame traumų, dėl to neretai nukenčia mūsų sąnariai. Rezultatas – sunku vaikščioti, skauda sąnarius, o kartais apskritai galima judėti tik remiantis ramentais. Tačiau žmonės neretai kenčia skausmą, atidėlioja vizitą pas gydytoją, nors operacija, o kartais net tinkamas gydymas galėtų išspręsti ilgai kamuojančią problemą. Beje, pagalbos galima kreiptis ne tik į Lietuvos, bet, pavyzdžiui, ir į kaimyninės Latvijos medikus.

Vienos didžiausių Baltijos šalyse privačios traumatologijos ir ortopedijos klinikos „ORTO klinika“ (Latvija) padaliniai įsikūrę Rygoje ir Daugpilyje, visiškai šalia Lietuvos sienos. Pacientus čia priima traumatologai ortopedai, stuburo chirurgai, anesteziologai, reumatologai, neurologai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, sporto gydytojai, dietologai ir nefrologai. Taigi, jei toli važiuoti iki Vilniaus ar Kauno, o reikia patyrusių medikų konsultacijų, o kartais – išgirsti antrą nuomonę, verta pagalvoti ir apie kaimynų latvių medikus.

Padėjo Latvijos medikai

Keturiasdešimtmetė Rita prisimena – vieną rytą darydama pritūpimą kelyje išgirdo tarsi kokį spragtelėjimą.

Gyvenu aktyviai, kas rytą mankštinuosi, ir po to karto beveik visada tūpdama išgirsdavau panašų spragtelėjimą. Nujaučiau, kad tai gali būti menisko problema, bet nieko neskaudėjo, tad ir nesikreipiau į medikus. Praėjo pusmetis ir kartą stojantis po pritūpimo kelis tarsi užstrigo, nebegalėjau nei sulenkti kojos, nei pilnai ištiesti“, – prisimena pašnekovė.

Kadangi pagalbos reikėjo skubiai, Zarasuose gyvenanti moteris kreipėsi į arčiausiai esančią „ORTO kliniką“ Daugpilyje. Po trumpos ortopedo traumatologo konsultacijos ji buvo nusiųsta magnetinio rezonanso tyrimui, kuris parodė, kad gabalėlis menisko atplyšo ir užstrigo sąnaryje. Tokiose situacijose vienintelė išeitis yra operacija. Praėjus savaitei po traumos moteriai buvo atlikta operacija. Po poros mėnesių visa ši istorija nugrimzdo į praeitį ir daugiau apie save nebepriminė.

Į Latvijos medikus pagalbos galima kreiptis ne tik dėl konsultacijų, menisko operacijų, bet ir dėl sąnarių endoprotezavimo. Beje, „ORTO klinikos“ atstovai minėjo, kad daugiausiai pacientų iš Lietuvos sulaukia būtent dėl sąnarių keitimo operacijų.

Dažniausiai keičiamas tik vienas sąnarys

Niekada ne per vėlu endoprotezuoti pažeistą sąnarį. Gali būti tik techniškai lengvesnių ar sudėtingesnių sprendimų, tačiau nepataisomų situacijų nebūna," – įsitikinęs Vitoldas Jurkevičius, „ORTO klinikos“ gydytojas, ortopedas traumatologas.

Tiesa, dirbtinis sąnarys mūsų organizme visada bus svetimkūnis – kad ir koks kokybiškas jis būtų, kad ir kaip tobulai įdėtas, kad ir koks geras operaciją atlikęs gydytojas. Todėl atsakingas ortopedas traumatologas sąnario endoprotezavimą skirs tik tada, kai jis bus būtinas, kai nebepadeda kitos priemonės: vaistai, fizioterapija, injekcijos. Pasak V. Jurkevičiaus, pagrindinės indikacijos operacijai: sąnarys deformuojasi, vis sunkiau judėti, sąnarį labai dažnai skauda, skausmo nenumalšina vaistai.

Sąnarių susidėvėjimas nėra tik senjorų problema. V. Jurkevičius atkreipia dėmesį, kad sąnarių būklės blogėjimą (osteoartritą) patiria žmonės, turintys tam genetinį polinkį: „Egzistuoja tam tikri biomechanikos, audinių kokybės ypatumai, kurie prisideda prie sąnarių nusidėvėjimo“.

Beje, sąnarių susidėvėjimas retai būna vienodas abiejose pusėse, paprastai vienas sąnarys kenčia labiau, tad atliekant operaciją ir pakeičiamas tik skausmingas sąnarys. Gali būti, kad kitas niekada nesusidėvės tiek, kad jį reikėtų keisti, arba šis procesas užtruks dar daug metų. Pasak pašnekovo, atvejai, kad abu sąnariai būtų vienodai susidėvėję ir keičiami per vieną operaciją, pasitaiko labai retai. Daug dažnesnė situacija, kai vienas sąnarys yra išoperuojamas, o po kurio laiko tenka operuoti kitą sąnarį.

vjurkevicius

Vitoldas Jurkevičius, „ORTO klinikos“ gydytojas, ortopedas traumatologas.

Sąnarių endoprotezavimo eilės

Asmenims, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, sąnarių endoprotezus centralizuotai perka ir nemokamai skiria Valstybinė ligonių kasa. Taip pat VLK iš dalies kompensuoja pacientų, savo lėšomis įsigijusių sąnarių endoprotezus, išlaidas. Šiuo metu, VLK duomenimis, standartinio klubo sąnario endoprotezo Lietuvoje laukia daugiau kaip 2,2 tūkst. žmonių, standartinio kelio sąnario – beveik 11,8 tūkst. Priklausomai nuo pasirinktos gydymo įstaigos, laukti eilėje gali tekti iki 19 mėnesių.

Sąnario endoprotezavimo priežastys yra labai įvairios, todėl laukti šios operacijos ilgus mėnesius pacientui nėra geras sprendimas pacientui. Sąnarys turėtų būti keičiamas tada, kai to reikia, o ne tada, kai ateina eilė", – sako V. Jurkevičius.

Gydytojas įsitikinęs, kad optimali situacija, kai operacija atliekama per kelis artimiausius mėnesiu po to, kai pacientas kartu su savo ortopedu traumatologu apsisprendžia, kad jos jau reikia.

ORTO klinika“ – modernus ir šiuo metu vienintelis privatus traumatologijos, ortopedijos, stuburo chirurgijos ir reumatologijos centras Baltijos šalyse. Čia laukiami ir pacientai iš Lietuvos.

Plačiau: https://orto.lv/lt/

ORTO klinikos“ nuotr.

 

Užs. Nr. 535453