Vanduo skandina jau antrus metus

Loretos RIPSKYTĖS nuo­tr.
Skęsta bei nyksta ir augalai, ir tolėliau esantis paukščių aptvaras.
Joniškio gyventojas Vaidotas Domkus jau antrus metus savo soduose jaučiasi lyg atsidūręs potvynio zonoje. Skendo 2022-aisiais pavasariop, dukart vasarą, dabar skęsta žiemą. Vanduo apsėmė ne tik jo teritoriją, kurioje gyvena paukščiai, nyksta pasodinti dekoratyvūs medžiai, bet ir dar bent kelių kaimynų sodus.

Prisemia net guminius batus

Vaidotas Domkus soduose kuria oazę: augina fazanus, papūgas, teritoriją apsodino įvairiais dekoratyviniais spygliuočiais ir lapuočiais medžiais bei krūmais, užsėjo veją, kurią tvarkingai pjauna. Tačiau nuolat patvinstantis tvenkinys, esantis bendroje zonoje, teritoriją skandina. Žmogus kasdieniais batais prieiti prie savo prižiūrimų sparnuočių negali jau nuo naujų metų, taigi – beveik tris savaites. Tenka autis guminius ir juos dar prisemia. Kai tik pradėjo tirpti mėnesį išsilaikęs storas sniego sluoksnis, vanduo nebespėjo susigerti ir, neradęs nutekėjimo, skandina didelę šiam gyventojui ir keliems kaimynams priklausančią teritoriją.

Vyras rodo į išskirtinę eglę, kuri jau nurudavusi – neatlaikė drėgmės pertekliaus. Nekaip atrodo ir dar keli medeliai. Klevams vanduo, pasak šeimininko, nepavojingas, kai kurie kiti augalai dar neparodė, ar išliko gyvi.

V. Domkus pasakojo su šia problema susiduriantis jau antrus metus. 2022-aisiais jo sodas Joniškyje, Saulėgrąžų take, pirmą kartą skendo vasario pradžioje, baigiantis žiemai, tirpstant sniegui. Po to paplūdo birželį, trečią kartą – rugpjūtį. Atėjo nauji metai – vėl tos pačios bėdos.

„Praeiti nebeįmanoma, viskas skęsta, bet tai dar ne pabaiga, nes tvenkinyje po vandeniu slūgso ledas. Kai jis ištirps, dar daugiau patvins. Kur man kreiptis? Aš jau du kartus buvau Joniškio rajono savivaldybėje, kreipiausi į Žemės ūkio skyriaus vedėją Sigitą Lelionį, bet iš to – jokių rezultatų, – teigia gyventojas. – Gyvename lygumose ir nesugebame susitvarkyti. Juk pakaktų pravesti vamzdį nuo tvenkinio iki surinktuvo Saulėgrąžų take. Teko lankytis Amsterdame. Miestas žemiau jūros lygio, bet viskas puikiai sutvarkyta, neskęsta.“

Vyras teigia, kad tvenkinys yra vadinamojoje bendroje zonoje, jis nepriklauso nei jam, nei kaimynams. Tiesa, teritoriją aplink jis šienauja, nes nori, kad ir šalia jo sklypo būtų gražu.

Savivaldybė vis žada

Savivaldybės administracija praėjusiais metais pareiškėjui pateikė atsakymą, kad, atsižvelgiant į padidėjusius kritulių kiekius bei jų daromus nuostolius ir gyventojų nusiskundimus, nuspręsta prioriteto tvarka vertinti ir atlikti gedimo šalinimo darbus. „Jei šiemet Jūsų prašymas nebus patenkintas dėl lėšų trūkumo, jis bus perkeltas į 2023 metų darbų sąrašą“, – teigta praėjusių metų rugpjūtį V. Domkui atsiųstame Savivaldybės atsakyme.

2023 metai atėjo, bet problema neišspręsta. Tad ar lėšos, suplanuotos šiems metams, ir darbai vyks prioriteto tvarka? Tokius klausimus redakcija pateikė Joniškio rajono savivaldybei.

Savivaldybės administracija patvirtino, kad Žemės ūkio skyriaus specialistai situaciją žino, minėtu adresu buvo nuvykę, įvertintos aplinkybės ir galimi sprendimo būdai. Kol vanduo slūgso, šlapia, darbai tikrai neprasidės, nes negali privažiuoti technika.

Konkretaus atsakymo, ar šiemet jau tikrai žmonės sulauks pagalbos, Savivaldybės administracija taip ir nepateikė, vėl pareikšdama, kad „nustatyta prioritetų tvarka bus ieškoma galimybių patenkinti prašymą“.

Skaitytojas norėtų ir tikisi realių darbų, o ne abstrakčių pažadų, kuriuose net nėra nurodytos konkrečios datos.