Mokiniai neskuba grįžti į mokyklas

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Kelmės J. Graičiūno gimnazijoje nė viena iš devynių klasių negrįžo į gimnaziją mokytis kontaktiniu būdu.
Į Kelmės rajono mokyklas šios savaitės pradžioje sugrįžo tik 152 penktų–vienuoliktų klasių mokiniai. Vieni įprato prie nuotolinių pamokų. Kiti negrįžta, nes nenori kiekvieną savaitę testuotis.

Kadangi balandžio mėnesio pradžioje dėl sergamumo COVID-19 Kelmės rajonas priklausė žaliajai zonai, pradinukams nereikėjo testuotis. Dabar reikia, nes sergamumas per pastarąsias keturiolika dienų siekia daugiau kaip 200 šimtui tūkstančių gyventojų. Dėl to nepatenkinti vaikų tėvai renka parašus ir siunčia raštus į Savivaldybę.

Testavimas pažeidžia žmogaus teises

Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokinių tėvai kreipėsi į savivaldybės merą, administracijos direktorių, Švietimo, kultūros ir sporto skyrių, „Šiaulių krašto“ redakciją.

„Esame sunerimę, – rašo tėvai. – Norint grąžinti vaikus į mokyklas keliamos žmogaus teises pažeidžiančios sąlygos. Vaikai, mokydamiesi nuotoliniu būdu negauna kokybiško ugdymo. Pažeidžiamos šeimų prigimtinės, pamatinės, konstitucinės žmogaus teisės. Vyksta prievartinis vaikų testavimas. Situacija mokykloje yra tokia, kad jeigu vaikai nesitestuos, toliau savarankiškai turės mokytis nuotoliniu būdu, be priežiūros vieni palikti namuose, toliau negaus kokybiško ugdymo, nes neis į mokyklą.“

Tėvai kritikuoja nelogiškus, neteisingus Vyriausybės sprendimus, mano, jog daug priemonių, kurių imasi valdžia, jos pareiškimai, komunikacija, pagrindimai neturi jokios logikos, pasekmės ir priežasties ryšio, jokio paaiškinimo. Sprendimai priimami ne moksliniu, medicininiu, o politiniu pagrindu.

„Pasaulio Sveikatos Organizacija seniai pasakė, kad moksleiviai iki keturiolikos metų visiškai nedaro įtakos viruso plitimui. Todėl, bet koks ribojimas ir mokyklų uždarymas, atneša didesnę žalą negu naudą.

Vyriausybė 2021 metų gegužės 5 dieną pritarė galimybių paso koncepcijai, kurioje sakoma, kad Galimybių pasą gaus vaikai iki 16 metų amžiaus.“

Tėvai svarsto, jog turėdami Galimybių pasą mokiniai galės lankytis kultūros renginiuose, kavinėse, klubuose. Tai kodėl be testo negali lankyti mokyklos?

„...nesutinkame, jog mūsų vaikai būtų testuojami, ir reikalaujame netaikyti apribojimų ir laisvo judėjimo dėl mokyklos lankymo“, – reikalauja „Aukuro“ pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokinių tėvai. Pasirašė per 50 tėvų.

Tėvai išreiškia pilietiškumą

Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos direktorė Asta Zavadskienė tvirtina, jog nepaisant pradinių klasių tėvų nepasitenkinimo, visos aštuonios pradinukų klasės toliau mokysis kontaktiniu būdu, nes 60 procentų kiekvienos klasės tėvų sutinka, kad vaikai būtų testuojami. Testuoti pradinukus reikės nuo gegužės 17 dienos.

Testavimui mokykloje įrengta atskira patalpa. Praėjusį pirmadienį buvo testuojami į mokyklą sugrįžę penktų – vienuoliktų klasių mokiniai. Procedūra, pasak direktorės, nėra tiek nemaloni, kiek atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Šią savaitę mokytis kontaktiniu būdu jau grįžo keturios iš penktų vienuoliktų klasių. Iš viso mokykloje yra dešimt penktų – vienuoliktų klasių komplektų. Šešios klasės nusprendė mokytis nuotoliniu būdu.

„Pradinukų testavimo klausimus aptarsime Vaiko gerovės komisijoje. Galbūt juos testuosime, klasėje, jiems įprastoje aplinkoje, kad jaustų mažiau streso“, – „Šiaulių kraštui“ tvirtino A. Zavadskienė.

Direktorės nuomone, mokykla labai gerai sprendžia susidariusią situaciją. O tėvai turi teisę kelti klausimus, rodyti nepasitenkinimą. Tokiu būdu jie išreiškia savo pilietinę poziciją.

„Kalbėjausi su Mokinių tėvų tarybos pirmininke. Ji supranta, jog mokykla tik vykdo Vyriausybės ir Operacijų centro nurodymus“, – sakė direktorė. Redakcijos žiniomis raštus su keliomis dešimtimis tėvų parašų Savivaldybei rengia ir dar keletas mokyklų.

Mero pavaduotojas laikinai einantis mero pareigas Egidijus Ūksas tvirtina negalįs pakeisti Vyriausybės nustatytos tvarkos. Raštus, kuriuose išreiškiama tėvų pozicija, tvirtino persiųsiąs Sveikatos apsaugos ministerijai.

Negrįžo nė viena klasė

Tytuvėnų gimnazijos direktorės pavaduotoja Vilija Volskienė informavo, jog atlikus apklausą leisti testuoti vaikus sutiko 94 procentai pradinių klasių mokinių tėvų. Taigi, visos klasės, jau mėnuo lankančios mokyklą, ją lankys ir toliau.

Kontaktines pamokas lanko ir dalis abiturientų. Kita dalis mokosi nuotoliniu arba mišriu būdu.

Tuo tarpu iš penktų – vienuoliktų klasių nė vienos mokiniai nepanoro grįžti į mokyklą. Visą gegužės mėnesį jie toliau mokysis nuotoliniu būdu. Į mokyklą grįš tik birželio mėnesį, kai užsiėmimus bus galima vesti lauke.

„Dalis mokinių, matyt, nenori grįžti į mokyklą dėl testavimosi procedūros. Dalis jau įprato mokytis nuotoliniu būdu“, – mokinių nenoro grįžti į klases priežastis komentavo V. Volskienė.

Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijoje į mokyklą grįžo tik šeštoji klasė. 60 procentų šios klasės mokinių tėvų sutiko testuotis.

Grįžti į mokyklą norėjo ir didelė dalis penktokų. Leisti testuoti vaikus sutiko 55 procentai tėvų. Tačiau pritrūko penkių procentų, kad būtų pradėtos kontaktinės pamokos.

Pradinukai toliau mokysis kontaktiniu būdu. Iš keturių klasių tik penki tėvai nesutiko, kad jų vaikai būtų testuojami.

Pamokas lanko ir abiturientai. Beveik visi jau gavę bent po vieną vakcinos dozę.

„Situacija gali keistis, – komentavo Šaukėnų V.Pūtvio-Putvinskio gimnazijos direktorės pavaduotoja Jūratė Gotautienė. – Gal būt, pamatę, kad testavimas nėra toks baisus, kontaktines pamokas pasirinks ir daugiau klasių.“

Kelmės J. Graičiūno gimnazijoje kontaktiniu būdu mokosi tik abiturientai. Kitų devynių klasių mokiniai tęsia nuotolinį mokymą. Kaip informavo gimnazijos direktorius Rimantas Bielskis, apklausus tėvus ir vyresnius mokinius – tik labai mažas procentas pasisakė už kontaktinį mokymą.

Nesitestavę vaikai jaučia spaudimą

„Dar niekuomet nebuvo taip suskaldyta visuomenė, – paprašyta pakomentuoti situaciją sakė viena iš testuoti savo vaikų neleidžiančių mamų. – Mokinukai, kurių tėvai nesutinka, kad vaikai būtų testuojami, mokykloje jaučia mokytojų spaudimą. Mano dukra, verkdama prašo, kad vesčiau ją į kitą mokyklą. Mokytojos vaikams kala į galvą, jog testuoti vaikų neleidžia tik neišprusę tėvai. Sakoma, jog tie, kurie testuojasi, bus vežami į ekskursijas, kiti – ne.

Pasikalbu su dar keliomis vaikų testuoti neleidžiančiomis mamomis. Jų vaikai mokosi skirtingose mokyklose. Visos pasakoja tą patį. Vaikai patiria spaudimą. O vienos sūnui mokytoja pasakė: „Eik namo“, nors testuoti pradinukus reikės tik nuo kitos savaitės.“

Mama įsitikinusi, jog mokykla privalo rūpinis vaiko ugdymu. Būtent tokia jos prievolė numatyta Sutartyje. Su sveikata susijusiais klausimais rūpinasi tėvai. Jeigu tėvai tylės, rudenį jau niekas gali ir nerengti tėvų apklausų. Tiesiog ims ir testuos visus vaikus iš eilės.

Moters nuomone, toks visuotinis testavimas biudžetui kainuoja didžiulius pinigus. Kai kam – tai garantuotas biznis. Geriau tos lėšos būtų skiriamos vaikų imunitetui stiprinti. Juk dar yra skurstančių šeimų, kurios neužtikrina vaikams normalios, visavertės mitybos.

„O ką duos Galimybių pasas? Tik diskriminaciją. COVID-19 persirgęs arba pasiskiepijęs žmogus bus laikomas žmogumi. O tas, kuris natūraliai turi stiprų imunitetą, yra sveikas, išeitų jau – ne žmogus“, – svarsto mama, nenorinti, kad jos vaikai būtų testuojami ir skiepijami.