Juodoji zona pasiglemžė Kelmę: prašo atsargumo ir geranoriškumo

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Kelmės ligoninėje COVID – 19 delta atmaina užsikrėtę ligoniai netilpo į vieną skyrių. Teko įkurti antrą.
Praėjusį savaitgalį, spalio 8–10 dienomis, Kelmės rajone nustatyti 28 nauji COVID-19 atvejai. Spalio 11-ąją nustatyti dar 29 naujai užsikrėtusieji. Kelmės ligoninėje jau veikia net du taip vadinami „kovidiniai“ skyriai. Juose gydomi 42 žmonės. Medikų trūksta. Dirbantiems kartais tenka pasilikti viršvalandžiams arba papildomai pamainai. Kai kurios slaugytojos, pervargusios nuo krūvio ir apsauginės aprangos, susilašina fiziologinių skysčių ir dirba toliau. Kelmė kaip ir daugelis kitų Lietuvos rajonų virto juodąja zona.

Užsikrėsti užtenka kelių akimirkų

„Susirgimų COVID-19 pastaruoju metu turime stabiliai daug. Jau daugiau kaip savaitė esame juodojoje zonoje. Tai nulėmė ligos protrūkis Kelmės ligoninėje, kai Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje susirgo 34 pacientai ir 3 darbuotojai. Neišvengta mirčių. Po vieną kitą ligos atvejį nuolatos pasitaiko ir mokyklose bei darželiuose“, – informacija dalijasi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Kelmės skyriaus vedėja Alma Mackevičienė.

Išvedus praėjusios savaitės užsikrėtimų vidurkį, kiekvienai savaitės dienai teko po 12 atvejų. Šią savaitę vidurkis, matyt, bus didesnis.

Tokio greito ligos plitimo priežastis, pasak A. Mackevičienės, koronaviruso delta atmaina, kuri gerokai užkrečiamesnė už pernykštį COVID-19. Kad užsikrėstum, nereikia nė penkiolikos minučių pabūti vienoje patalpoje ar persimesti vienu kitu žodžiu su sergančiuoju. Užtenka tik kelių akimirkų.

Ligoninės direktorė prašo geranoriškumo

Šiuo metu dviejuose Kelmės ligoninės COVID-19 skyriuose gydomi 42 užsikrėtusieji. 27 iš jų neskiepyti, 15 pasiskiepijusių. Visi ligoniai – sunkūs. Daugelis vyresnio amžiaus, turintys gretutinių lėtinių ligų, kurios susirgus COVID-19, paaštrėja, o kartais tampa tiesiog nevaldomos. Todėl neišvengiama mirčių.

Kadangi Infekcinių ligų skyriaus Kelmės ligoninėje nėra, nėra ir šios srities specialistų. Ligonius gydo terapeutai. Dažniausiai gydomos „kovido“ sukeltos komplikacijos. Pavyzdžiui, plaučių uždegimas gydomas antibiotikais. Trombozė – kraują skystinančiais preparatais ir infuzoterapija.

„Guodžia bent tai, kad personalas rečiau suserga, o jei suserga, perserga lengviau ir greičiau. Mat, 95 procentai pasiskiepiję, kiti persirgę – turi imunitetą“, – situaciją komentuoja Ligoninės direktorė Edita Brazienė.

Pasak direktorės, priemonėmis medikai apsirūpinę, turi ir stacionarių ir portatyvinių deguonies tiekimo aparatų. Deguonies terapija taikoma beveik visiems ligoninėje gydomiems COVID-19 užsikrėtusiems žmonėms. Tačiau personalas pavargęs. Dėl medikų trūkumo slaugytojams ir gydytojams kartais tenka, atidirbus dieną, dar pasilikti ir nakčiai arba dirbti viršvalandžius. Ypač vargina apsauginiai drabužiai. Ilgai su jais būnant, trinka kraujotaka, pradeda trūkti oro, svaigsta galva. Kartais slaugytojos susilašina fiziologinių skysčių ir dirba toliau, nes nėra kam jų pakeisti.

„Labai prašyčiau pacientus ir jų artimuosius būti geranoriškais, – sako E. Brazienė. – Nepykti, nešaukti, kad negali lankyti artimųjų. Turime suprasti, jog su infekcija nepajuokausi. O lankytojas į ligoninę gali atnešti užkratą. Be to, noriu paprašyti visus rajono gyventojus skiepytis patiems ir paraginti savo giminaičius, kaimynus. Jeigu pandemija įsisiūbuos, ligoninės neturės galimybės teikti planinių paslaugų.“

Medikai priminė, jog susirgus koronavirusu, sunku prognozuoti pasekmes. Ligoninėje gydomi žmonės serga sunkia forma. Jų būklė kartais blogėja tiesiog valandomis. Nėra garantijos, kad ligoniui pavyks išgyventi. O ir gydymo kaštai – gana dideli.

Skiepų procesas sulėtėjo

Šiuo metu Kelmės rajone pasiskiepiję 64,5 procento gyventojų – 16019 žmonių. 12–15 metų amžiaus grupėje pasiskiepiję 18,4 proc., 16–24 metų – 61,9 proc., 25–34 metų amžiaus grupėje – 75,7 proc., 35–44 metų – 87,4 proc., 45–54 metų – 73,9 proc., 55–64 – 74,5 proc., 65–69 metų – 77,9 proc., 70–74 metų – 84,5 proc., 75–79 metų – 70,2 proc., 80 metų ir vyresnių amžiaus grupėje – 64,6 proc.

Kaip informavo savivaldybės gydytojos pareigas laikinai einanti Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Reda Každailienė, rajono gyventojai noriausiai skiepijosi šių metų pavasarį, kai buvo ką tik atsiradusios vakcinos ir jų trūko. Antroji aktyvumo banga buvo rugsėjo pradžioje, nes žmonės baiminosi negausią galimybių paso.

Šiuo metu vakcinacijos tempai vėl sulėtėjo. Vyresnio amžiaus žmonės dažniausia teisinasi, jog niekur neina iš namų, todėl mano, kad jiems skiepas nereikalingas. Kai kurie, išgirdę, jog vyresniems kaip 75 metų senjorams už pasiskiepijimą bus skiriama 100 eurų išmoka, laukia. Treti baiminasi skiepo dėl galimo šalutinio poveikio.

Kai kurie senoliai paskiepyti, bet trečiojo, pastiprinamojo, skiepo nenori, nes po pirmųjų dviejų jautėsi blogai.

R. Každailienė pateikia pavyzdį, jog ir niekur iš namų neinantis senolis gali užsikrėsti COVID-19. Viena senutė net gulėdama savo namuose, lovoje, užsikrėtė koronavirusu. Mat, infekciją pasigavo lankomos priežiūros darbuotoja. Nuo jos užsikrėtė senolė, neskiepyta ir sirgusi cukriniu diabetu. Pasiskiepijusi darbuotoja pasveiko, o senolė mirė.

Šiuo metu serga net trys lankomos priežiūros darbuotojos. Šeimose gyvenančios moterys neretai užsikrečia nuo mokyklas lankančių vaikų ar kitų šeimos narių, turinčių daug kontaktų. Kartais ir nuo užkrėstų lankomų senolių.

Jos, kol nepasireiškia ligos simptomai arba besimptome forma sergantys vaikai, anūkai, kaimynai gali užkrėsti senelius, kurių imuninė sistema nėra stipri.

Statistika nedžiuginanti

Šiuo metu šalia Kelmės esančiame Naudvario kaime veikiančio mobiliojo patikros punkto darbuotojai atlieka ne tik PGR, bet ir greituosius testus. Jie atliekami neskiepytiems gyventojams, kad galėtų gauti galimybių pasą.

Mokiniai kiekvieną savaitę testuojami mokyklose. Pastaruoju metu gauti 8000 testų.

Gali būti, jog ir dėl padidėjusių testavimo apimčių išaiškėja daugiau susirgimų.

Praėjusį savaitgalį užfiksuoti 28, pirmadienį – dar 29 koronaviruso atvejai. Šiuo metu serga 151 žmogus. COVID-19 nustatyta Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos, Tytuvėnų gimnazijos mokiniams, Kelmės „Ąžuoliuko“ lopšelio darželio bei Kelmės profesinio rengimo centro darbuotojams. Izoliuojasi 97 asmenys.

Nuo pandemijos pradžios susirgo 2088 rajono gyventojai. 78 iš jų mirė.