Naujausios
Posėdis prasidėjo nuo "peštynių"
Tą pačią dieną, kai rajono Savivaldybėje buvo sušauktas moksleivių maitinimo problemas turėjęs spręsti Kontrolės komiteto posėdis, Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje kilo ažiotažas dėl vikšro, kurį miežinių kruopų košėje aptiko valgykloje pietavusi gimnazijos antrokė.
Gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė apie incidentą pranešė maistą rajono mokykloms tiekiančios VšĮ "Bruneros" administracijai, Maisto ir veterinarijos tarnybai.
Sureaguota buvo žaibiškai – košės mokyklos valgykloje nebeliko.
Į įstaigą atvykę rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai apžiūrėjo košės gumulą, ant kurio matėsi geltonos spalvos vikšras, ir utilizavimui sukrautus apie 2 kilogramus košės. Joje nei vikšrų, nei kirmėlių neaptikta.
Tačiau Kontrolės komiteto posėdis prasidėjo ne nuo maitinimo problemų nagrinėjimo, dėl kurių ir buvo sukviesti jo dalyviai, ir ne nuo Lizdeikos gimnazijoje kilusio incidento, o nuo politikų "peštynių".
Valdančiajai daugumai priklausantis konservatorius Eugenijus Pranevičius ėmė žerti priekaištus opozicijoje esančiam Kontrolės komiteto pirmininkui Kazimierui Račkauskiui.
E. Pranevičius nesuprato, kodėl šis komitetas svarsto klausimus, kuriuos nagrinėti jau ėmėsi Tarybos pavestas Kultūros, švietimo ir sporto komitetas ir įvardijo tai nereikalinga konkurencija ir netgi nekolegišku bei nepadoriu poelgiu.
Kol oponentai ginčijosi, kuris komitetas kuriam lipa ant kulnų, posėdyje dalyvaujantys visuomenės atstovai tai įvardijo bevertėmis partijų peštynėmis dėl menamos aureolės.
Pro gyventojų akis nepraslydo ir socialinėje erdvėje pastaruoju metu pasirodžiusios valdžios atstovų nuotraukos su prierašais, kurioje mokykloje jie pietavo, ką valgė ir kaip jiems tai patiko.
Maisto vertintojų vaidmenį pasisavinusiems ir tokiu būdu besireklamuojantiems valdžios atstovams pasiūlyta grįžti į žmonių, o ne politikų vėžes.
Specialūs reikalavimai išstūmė konkurentus
Domėtis moksleivių maitinimu politikai ir Savivaldybės administracijos atstovai ėmė po to, kai socialinėje erdvėje pradėta diskutuoti dėl šiais metais rajono švietimo įstaigų vadovų pasirašytos 1 milijono 127 tūkstančių eurų vertės trejų metų trukmės vaikų ir mokinių maitinimo paslaugos sutarties su VšĮ "Bruneros".
Diskusijų sukėlė ne tik išaugusi paslaugos kaina, bet ir pirkėjo – Radviliškio savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centro pateiktos pirkimo sąlygos, kuriose, be kainos, buvo nurodytos ir kitos: valgiaraščiuose panaudoti ekologiški maisto produktai, į maitinimo procesą įdiegta elektroninė sistema bei maisto technologo patirtis.
Elektroninė atsiskaitymo paslauga pakišo koją "Bruneros" varžovams ir juos eliminavo iš konkurso, tad laimėtoja tapo vienintelė salygas atitikusi "Bruneros" bendrovė (buvęs "Kretingos maistas").
Tačiau dabar ima aiškėti, jog elektroninė paslauga mokykloms lyg ir nelabai reikalinga – ja kol kas naudojasi tik trys mokymo įstaigos, iš kurių dvi – V. Kudirkos progimnazija ir Alksniupių pagrindinė mokykla ja naudojosi dar iki sutarties pasirašymo. Tad nori nenori peršasi mintis: gal šis reikalavimas buvo perteklinis?
Juo labiau, kad mokyklų vadovų prieš konkursą niekas net neklausė, ar bus ši paslauga reikalinga. Ji imta ir tiesiog įrašyta į konkurso sąlygas.
Kilo abejonių ir dėl produktų ekologiškumo, kadangi, kaip aiškėja, nėra jokios kontrolės, ar maistui naudojami produktai tikrai yra ekologiški.
Sistema pritapo tik V. Kudirkos progimnazijoje
Didžiausią elektroninės atsiskaitymo už maistą sistemos patirtį turinčios V. Kudirkos progimnazijos direktorė sako neįsivaizduojanti, kaip jie gyventų "be šio išmanumo". Mokykloje su vadinamosiomis elektroninėmis apyrankėmis atsiskaito 400 progimnazijos mokinių.
Tačiau progimnazijos vadovė pripažino, jog teko investuoti nemažai laiko, kol tėvams buvo išaiškinti šios sistemos privalumai – galimybė internetinėje erdvėje matyti, ką ir kada valgo tavo vaikas, užsitikrinimas, kad jis šios internetu papildomos sąskaitos nepanaudos nesveikiems skanėstams kitur ir netgi išankstinis meniu pasirinkimas.
R. Dagienės teigimu, problemų dėl maitinimo būta anksčiau, o dabar esą nusiskundimų nebegaunama.
Bet, pavyzdžiui, Vaižganto progimnazijoje apyrankes iš 412 mokinių įsigijo tik 100. Anot mokyklos direktorės Nijolės Krušienės, prievarta apyrankių neuždėsi – daugumai tėvų esą yra patogiau vaikams duoti grynųjų pinigų.
Nei apyrankių, nei laikrodukų nenori ir Lizdeikos gimnazijos gimnazistai. Pasak direktorės I. Bajarauskaitės, jų mokiniai apskritai mažai valgo gimnazijos valgykloje – vyresnieji automobiliais važiuoja pietauti į kavines bei degalines, o jaunesnieji eina į artimiausius prekybos centrus ir perka bandeles, apkeptus koldūnus.
Iš 42 galinčių gauti nemokamą maitinimą valgykloje valgo vos keli, maistą už pinigus perka irgi nedaug lizdeikiečių – apie 30.
Nei valgančiųjų mokyklos valgykloje skaičiumi, nei maisto kokybe nesiskundė Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius Laisvūnas Vaičiūnas. Pasak jo, jų mokykloje apie trečdalis vaikų gauna nemokamą maitinimą, daug mokinių valgo ir už tėvų duodamus pinigus. Esą nemažai valgykloje ir pietaujančių pedagogų.
Jis pats irgi ten valgo ir nesiskundžia: pasirinkimas yra didelis, porcijos normalios, o pasakymai skanu-neskanu esą neturėtų būti vertinami, nes tai – individualus dalykas.
Valgantys mokyklose žeria priekaištus
Tačiau į komiteto posėdį atėję mokinių tėvai ir moksleiviai priekaištų maisto gamintojams turėjo.
"Jūs ateikit į mokyklą pavalgyti ir nusifotografuoti ne vieną kartą, o visą mėnesį. Tada žinosit, kiek kartų per savaitę reikia valgyti kotletus, kokia jų ir kruopų kokybė ir kodėl vaikai sako, kad jiems neskanu", – priekaištus politikams žėrė vienos mokyklos mokytoja ir mama, – "Du skirtingi dalykai yra kruopos namuose ir kruopos – valgykloje. Mano sūnus sako: "Už 2 eurus aš kavinėje pavalgysiu daug daugiau. Ir ten nepaduos atvėsusio ar pridegusio maisto".
Kodėl problemų nėra darželiuose? Todėl, kad ten vaikams gamina vietos virėjos".
Žodžių į vatą nevyniojo ir iš Šeduvos atvykusi moksleivė: "Pas mus su maisto pasirinkimu – "šakės". Mėsa – atšalusi, guminė. Kruopos šaltos".
"Kai kas nors atvažiuoja tikrinti, tą dieną ir porcijos būna normalios, ir valgyklos darbuotojos malonios. Kitą dieną – vėl tas pats. Patiekalų pasirinkimas mažas", – tiesiai šviesiai žėrė radviliškietė moksleivė.
Dar viena mama priekaištavo, jog už pinigus valgantys vaikai nespėja pavalgyti per pertrauką ir dėl to vėluoja į pamokas.
Savo žodį dėl produktų tarė ir rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai – Danutė Matijošaitienė ir Gintautas Laurikėnas.
Jų teigimu, vizualiai patikrinti, ar patiekalai pagaminti iš ekologiškų žaliavų, neįmanoma. Tą gali parodyti nebent žymėjimas ant pakuotės ir dokumentai. Tačiau kokia morka įdėta į sriubą: pagal dokumentą – ekologiška ar įprastinė, nepasakysi.
Tačiau specialistai užtikrino: kruopų košė Lizdeikos gimnazijoje, dėl kurios kilo incidentas, buvo išvirta iš neekologiškų kruopų. Tą parodė įprastinis jų pakuotės žymėjimas. Be to, anot specialistų, UAB "Širmulis", iš kurio patiektų kruopų buvo išvirta košė, ekologiškų jų netiekia.
Kad reikia aiškintis ne į patiekalo įkritusio plauko ar kirmėlės istoriją, o esmę – ar yra vykdomos pirkimo sąlygos, ar tiekiama ekologiška žaliava, savo nuomonę išreiškė Kontrolės komiteto narė Z. Žvikienė.
Tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininką Justiną Kvėglį suneramino faktas, kad nemokamai valgantys vaikai neturi patiekalų pasirinkimo galimybės.
"Tai didina atskirtį, pašaipas, užgauliojimus. Kuo šis vaikas blogesnis nei tas, kuris valgo už pinigus? Mokyklų vadovai privalo tai išgyvendinti. Jei mano vaikas būtų taip išskirtas, jis ten nevalgytų", – pasipiktinimo neslėpė jaunas politikas.
Abiejų komitetų ir Savivaldybės administracijos atstovų patikinimu, įvykęs mokinių maitinimo apsvarstymas nebus tik paukščiukas prie nuveiktų darbų – esą ir toliau bus lankomasi mokyklose kartu su specialistais, aiškinamasi situacija, kuri vėliau bus apibendrinta ir priimti vienokie ar kitokie sprendimai.
"Šiaulių kraštas" apie komitete aptarinėtas problemas pasiteiravo VšĮ "Bruneros". Redakcijai atsakė įmonės Marketingo skyriaus vadovė Silva PETRIKAUSKIENĖ.
"Esame labai susirūpinę dėl situacijos Lizdeikos gimnazijoje, su kuria teko susidurti gimnazistei. Užtikriname, kad nedelsdami ėmėmės visų priemonių šiai situacijai ištirti bei aplinkybėms išsiaiškinti.
Birios kruopų košės gamybai buvo naudojamos tiekėjo UAB "Širmulis" tiekiamos miežinės kruopos. Šios kruopos nedelsiant, mokyklos atstovų akivaizdoje, buvo išimtos iš gamybos, tiekėjas įspėtas.
Ne planine tvarka dezinfekuotos žaliavų sandėliavimo lentynos. Virtuvės darbuotojos pakartotinai supažindintos su maisto saugos ir geros higienos praktikos taisyklėmis.
Informuojame, kad nuolat atliekame prevencinius patikrinimus visose įmonės aptarnaujamuose objektuose. Kontroliuojame maisto saugos ir higienos reikalavimų laikymąsi bendrovėje bei tikriname tiekėjų atvežamus produktus.
Įmonės vidaus auditoriai vykdo tyrimą. Dedame visas pastangas, kad tikslios įvykio priežastys būtų kuo greičiau išaiškintos ir išsamiai ištirtos".
Pasak S. Petrikauskienės, elektroninio atsiskaitymo sistema įdiegta 15-oje Radviliškio rajono mokyklų. Mokyklų vadovybei išsiųstas reklaminis filmukas apie e-piniginę, jos galimybes ir teikiamas naudas, valgyklose pakabinti reklaminiai plakatai su informacija apie elektroninį atsiskaitymą mokyklos valgykloje.
S. Petrikauskienė patikino, jog bendrovė veiklą vykdo laikydamasi visų sutartinių įsipareigojimų. Virtuvės darbuotojų darbą nuolat kontroliuoja įmonės vidaus auditas, kiti specialistai. Valstybės kontroliuojančios institucijos taip pat nuolat vykdo patikrinimus.
Pasak jos, bendrovė skundų dėl atšalusio ar nekokybiško maisto nėra gavusi.
"Dėl ekologiškų produktų – yra ir tokių, ir tokių. Dabar, kiek žinau, turėtų atvežti ekologiškų", – redakcijai sakė S. Petrikauskienė.