Merui – valdžia, o politikams – alga

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto tarybos darbas: Tarybos posėdžiai trumpėja, komitetų posėdžių mažėja, alga – stabili.
Spalio pradžioje įvykęs Šiaulių miesto tarybos posėdis ir vėl pasižymėjo aukščiausio lygio politine manipuliacija. Posėdis truko vos valandą, Taryba vis daugiau savo funkcijų perduoda merui. Save neigianti valdančioji dauguma ir toliau tyliai spaudo mygtukus ir tenkina visus mero Artūro Visocko norus. O meras gviešiasi kuo daugiau valdžios ir plauna opozicijai smegenis.

 

Tarybos posėdžio metu tapo aišku, kad jos nariai, iš mokesčių mokėtojų gaunantys atlyginimą, nebenori dirbti ir mielai savo funkcijas perduoda merui. Anksčiau jiems buvo mokama už darbo valandas, kuo ilgesnis posėdis – tuo geriau. Po čekučių skandalo Seimas pataisė įstatymą – lapę įmetė į vištidę. Dabar kuo trumpesnis posėdis, tuo mygtukų spaudytojams geriau. Algą – apie 750 eurų – gauna vis tiek. Na, nebent nedalyvauja posėdyje, tai viena dalimi atlyginimas mažinamas.

Šiaulių politikai įtikėjo, kad, net ir neinant į posėdį, pusė algos jiems priklauso, tarsi prigimtinė teisė. Toks tikėjimas juos nuvedė į teismą – Vyriausybės atstovas Šiaulių ir Telšių apskritims Rimvydas Pilibaitis apskundė Tarybos sprendimą teismui.

Rugsėjo mėnesį politikai dalyvavo viename Tarybos posėdyje, viename komiteto, kurio nariais yra, posėdyje nuotoliniu būdu, neišeidami iš namų ar ofisų. Na, dar kai kurie dalyvavo kokios nors komisijos ar Kontrolės komiteto posėdyje. Viskas, ir už tai gauna stabilų atlyginimą.

Spalio 5 dieną vykusiame Tarybos posėdyje buvo svarstomas 21 klausimas. Ilgamečiai politikai neprisimena, kad kartą per mėnesį į posėdį susirinkus Tarybos nariams, mieste būtų tiek mažai svarstytinų klausimų. Sprendimų projektų būdavo teikiama po kelias dešimtis.

Nors Tarybos posėdžiai transliuojami internetu, neišgirsite žodžio ištariant nė iš vieno A. Visockui lojalaus politiko. Tylūs mygtukų spaudytojai balsą parodo tik vienu klausimu – kai nori nusišalinti nuo klausimo svarstymo. Klausimus kelia ar pasisako tik opozicijos atstovai.

Beveik kiekvieną posėdį kokią nors savo funkciją Taryba perduoda merui. Praėjusią savaitę merui atidavė Sporto tarybos sudarymą ir veiklos nuostatų tvirtinimą. Argumentas daugiau nei silpnas – mažinama administracinė našta. Tik kam, taip ir neįvardijo.

„Aš jau ne naujokas politikoje ir Taryboje ne pirmą kartą, bet tai, kad Tarybos posėdyje būtų tik 21 klausimas, išskyrus pirmuosius posėdžius, nepamenu. Jau ne pirmą kartą kompetencijos perduodamos merui. Gal ateis laikas, kai rinksimės kartą per tris mėnesius?“ – piktinosi Edvardas Žakaris.

Jam pritarė ir kiti opozicijos atstovai.

„Labai gaila, kad mes vargšą merą apkrauname visokiais darbais, kuriuos galėtų padaryti Taryba. Meras prieš rinkimus minėjo, kad jam bus beprotiškai sunku, nes bus labai daug darbo. Galėtume padėti merui ir pasilikti tai, kas priklauso Tarybai. Dabar mes einame visiškai link vienvaldystės, kuomet viską spręs pats meras. Nuo medelių sodinimo iki tarybų sudarymo. Galėtumėte palikti Tarybos darbą Tarybai. Juk per kelias kadencijas nieko blogo neįvyko“, – gailėjo mero Martynas Šiurkus.

Zakiras Medžidovas priminė, kad Taryba atstovauja didesnei daliai gyventojų nei vienas meras ir siūlė jos nesilpninti.

Tačiau niekas opozicijos negirdi. Save neigianti valdančioji mero dauguma, kurią jis neseniai viešai pripažino esant, be žado spaudo vienos spalvos mygtukus – žalius, kurie reiškia „už“. Ir jų sprendimams priimti daugiau nei pakanka.

Mažiau darbo politikams – tik geriau, alga ta pati. O jei meras taip trokšta valdžios, tegu ją turi. Anksčiau Tarybos komitetai posėdžiaudavo (nuotoliniu būdu) du kartus per mėnesį, dabar pakanka karto, nes klausimų Tarybai teikiama mažiau.

Praėjusią savaitę Taryba panaikino sprendimą, kuriuo buvo patvirtinta Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisija. Jau ją sudarant, Vyriausybės atstovas Šiaulių ir Telšių apskritims R. Pilibaitis aiškino, kad sprendimas kertasi su įstatymu, nes Tarybos tvirtinamoje komisijoje negali dalyvauti vykdančiosios institucijos atstovas – meras. Juolab jai vadovauti.

Bet meras puikiai moka tempti gumą. Gavo Vyriausybės atstovo teikimą, ištempė iki rugsėjo, patvirtino garbės pilietį ir komisiją panaikino. Reikalavimą įvykdė. O kad garbės pilietį išrinko su įstatymu prasilenkianti komisija, kam čia svarbu. Juk čia ne ta A. Visocko kadencija, kurioje jis pagrindiniu savo veiklos principu skelbė teisės viršenybę. Šiauliuose galioja mokytojo pagal išsilavinimą A. Visocko teisė.

Mero teisininkams bandant sukti uodegą ir aiškinti būtinybę naikinti sprendimą dėl komisijos sudarymo, prisidengiant neva būsimais Vietos savivaldos įstatymo pakeitimais, E. Žakaris siūlė pripažinti, kad pažeidė įstatymą ir dabar tiesiog vykdo Vyriausybės atstovo reikalavimą.

„Atėjome į Tarybą sąmoningai, nes tai garbės piliečio pozicija, puikiai žinodami, kad vėliau patvirtinsime ją mero potvarkiu. Veiksmas buvo sąmoningas, buvo norima pasižiūrėti, ar Taryba patvirtins tokią komisiją. Vėliau komisija turės išrinkti garbės pilietį. Bandyti traktuoti, kad buvo darytas didelis prasižengimas, nereikėtų. Todėl, kad eiga pakankamai logiška. Kai Taryba patvirtino, įsitikinau, kad komisija yra gera, ją patvirtinsiu mero potvarkiu. Tiek tų reikalų“, – pudrino smegenis A. Visockas.

Tarsi jo mygtukų spaudytojai kada nors būtų nepatvirtinę kokio nors merui reikalingo sprendimo. Net jei jis kertasi su įstatymu, net jei jis akivaizdžiai nelogiškas arba pablogina gyventojų situaciją. Tarybos posėdyje 18 „nebylių“ mero rinkimų komiteto narių ir vienas „valstietis“ pažįsta tik vieną mygtuką – žalią.