Makiaveliškos grimasos Šiauliuose

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Artūras Visockas.
Šiauliuose iki šiol nė viena politinė jėga nepasiskelbė valdančiąja dauguma. Pasiskelbė tik opozicija. Ar niekas nebenori miesto valdyti, nėra laimėjusių rinkimus? Anaiptol. Meras Artūras Visockas kuria naują realybę, kad įgytų kuo daugiau realios valdžios.

 

Lietuvos savivaldybių asociacijai A. Visockas parašė siūlymus inicijuoti atitinkamas įstatymo pataisas dėl daugumos ir mažumos savivaldybių tarybose, nes esą Vietos savivaldos įstatymas „nutolęs nuo realybės“.

„Viena iš taisyklių – sudarant tarybų komitetus ir komisijas turi būti laikomasi proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principo. O kas jei savivaldybės taryboje daugumos nėra?“ – klausia A. Visockas.

„Tam, kad taryboje susiformuotų dauguma, daugiau kaip pusė tarybos narių turi susivienyti ir jie turi turėti savo veiklos programą“, – aiškina Šiaulių meras lyg Šiaulių miesto taryboje būtų neįmanoma tokios daugumos suformuoti, kai absoliučią daugumą mandatų (18-a iš 31-o) yra laimėję jo sekėjai. Ir eidami į rinkimus turėjo veiklos programą.

Bet dabar A. Visockui atrodo, kad „abu šie veiksmai yra kiekvieno atskiro tarybos nario politinės valios išraiška“.

„Gali būti situacijų, kai tarybos nariai nenorės ar negalės vienytis arba, nors ir susivieniję, jie neturės savo veiklos programos. Politinis procesas, kuomet yra sudaroma dauguma, negali būti prievartinis, – aiškina jis. – Tačiau įstatymas verčia skirtingas politines jėgas vienytis vien tam, kad būtų atliktos tolimesnes procedūros – tarybos komisijų, komitetų sudarymas.“

Tos „procedūros“ ir proporcijos tarp daugumos ir mažumos reikalingos demokratijai savivaldybių tarybose išsaugoti, bet A. Visockui jos parūpo ne dėl demokratijos plėtros.

Šiauliuose jis jau kuria naują realybę.

Daugumą mandatų Taryboje po rinkimų laimėję A. Visocko sekėjai netikėtai tapo mažuma, subyrėjo į dvi dalis, kad tik nebūtų įvardyti dauguma ir galėtų daugiau atstovų deleguoti į tokias svarbias Tarybos struktūras kaip Antikorupcijos komisija ir Etikos komisija.

Vienoje A. Visocko sekėjų „mažumoje“ dabar yra 15 tarybos narių, kitoje – trys vadinamieji „laisvieji menininkai“ Gediminas Beržinis, skulptorius Gintautas Lukošaitis ir menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis.

Ateitis parodys, kiek šie „laisvieji menininkai“ ir jų kolegos, likę frakcijoje „Dirbame miestui“, bus „laisvi“ nuo mero, kuris pradėjo žaisti žaidimą „pas mus nėra daugumos“.

„Antikorupcijos ir Etikos komisijų bei Kontrolės komiteto pirmininkų pozicijų jie negalėjo užimti, nes opozicija juos skiria, tam nereikia Tarybos pritarimo, bet jie pasiekė, kad Antikorupcijos komisija ir Etikos komisija nebūtų darbingos“, – teigia Šiaulių miesto tarybos opozicijos lyderis Jonas Bartkus.

Antikorupcijos komisijoje dabar yra 16 narių – daugiau nei pusė tarybos, o Etikos komisijoje – 15 narių. Tokio antplūdžio į šias komisijas ilgametis Tarybos narys neprisimena. To nėra buvę per daugiau nei trijų dešimtmečių atkurtos Šiaulių savivaldos istoriją.

Bet A. Visockas kuria savo istoriją – makiaveliškų metamarfozių.

Niccolo Machiavelli (1469-1527), italų politikas ir filosofas, pirmasis suformulavo ir pagrindė absoliutinės monarchijos pagrindus. Filosofo vardas tapo bendriniu dėl valdymo politinės doktrinos, paremtos principu „tikslas pateisina priemones“, rekomenduojant ir klastą, ir veidmanystę, ir veikimą be jokių skrupulų.

Kai prieš savivaldos rinkimus „Šiaulių kraštas“ A. Visocko klausė apie pozicijos ir opozicijos santykius, jis jau tada pritarė vienos politikės išsakytai nuomonei, jog būtų idealu, jeigu miesto taryboje nebūtų nei pozicijos, nei opozicijos.

„Šiaulių meras mėgsta viena kalbėti, kitą daryti, – teigia opozicijos lyderis Jonas Bartkus. – Jis sako, jog Šiaulių taryboje nėra daugumos, o iš esmės naikina opoziciją, kuri tikrai yra. Tarybos veiklos reglamente siūlo rašyti „proporcinis daugumos ir mažumos“ principas. Mes, opozicija, sakome, jog turi būti įrašytas „proporcinis daugumos, mažumos ir opozicijos“ principas. Tokį alternatyvų projektą esame pateikę opozicijos vardu.“

Ar kas nors dar palaikys Taryboje opoziciją, kurioje tik aštuoni nariai – socialdemokratai, konservatoriai ir politinio komiteto „Šiaulių labui“ atstovai?

Realią daugumą Taryboje turinčių mero sekėjų, susibūrusių į politinį komitetą „Dirbame miestui“, sąraše daug garbių veikėjų, turinčių autoritetą bendruomenėje, tarp jų net keli miesto garbės piliečiai, mokytojai, kultūros, sporto autoritetai. Sekėju šią kadenciją yra tapęs ir buvęs miesto meras Vytautas Juškus. Bet jie visi tyli, nors atsakomybė už Taryboje vykstančią parodiją tenka jiems, o ne merui – jis dabar nėra Tarybos narys.

Pirmą kartą į konkrečius mero sekėjus, miesto Tarybos naujokus, kreipėsi opozicijos atstovas Martynas Šiurkus.

„Sutinku, kad Beržinis, kiti iš senų laikų pabalsuos taip, kaip reikia, – sakė jis per Tarybos posėdį. – Bet kaip jūs jaučiatės? Tarybos sekretorius aiškino, kad nėra daugumos. Bet jūs čia atėję ir laimėję 18 vietų – ne dauguma buvot? Jums tinka užsiiminėti tokiomis nesąmonėmis, kokias dabar čia daro meras?“

Opozicijos lyderis J. Bartkus atkreipia dėmesį, jog tokie žaidimai pradėti ne tik Šiauliuose, jie ypač žaidžiami tose savivaldybėse, kuriose rinkimus laimėjo politiniai komitetai.

„Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė, pavyzdžiui, irgi suformavo mažumą iš savų ir iš jų pasiskyrė Antikorupcijos, Etikos komisijų ir Kontrolės komitetų pirmininkus, – teikia pavyzdį J. Bartkus. – Manau, kad ir įstatyme yra spraga. Turėtų būti aiškiai įvardyta, jog tarybose yra dauguma, mažuma ir opozicija. Tai demokratijos pagrindas. Dauguma prisiima atsakomybę už sprendimus ir turi įsiklausyti į mažumos nuomonę, o sunaikinus opoziciją, demokratijos nebėra, įsigali diktatūra.“