Naujausios
Po kelionės izoliavosi pati
Dar naktį 3 valandą žiniasklaidai išplatinta informacija apie Lietuvoje nustatytą pirmąjį koronaviruso atvejį.
Rytą 9 valandą Respublikinėje Šiaulių ligoninėje surengta spaudos konferencija. Lankytojai jau nebebuvo įleidžiami į ligoninės skyrius – paskelbtas karantinas.
Spaudos konferenciją vedė į Šiaulius atvykęs Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas, šalies Ekstremalių situacijos komisijos Visuomenės informavimo grupės vadovas.
Apie situaciją informavo Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika, direktoriaus pavaduotoja medicinai Vaiva Makštutienė. Dalyvavo Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
R. Mažeika informavo, jog koronavirusu yra užsikrėtusi 39 metų šiaulietė, kuri vasario 24 dieną parskrido iš Italijos, iš Veronoje vykusios konferencijoje. Ligoninės vadovas pabrėžė, jog moteris po kelionės saviizoliavosi.
"Vasario 25 dieną ji pasijuto ne visai gerai ir elgėsi pagal visas rekomendacijas sugrįžusiems iš epideminių židinių, – pabrėžė R.Mažeika. – Nuotoliniu būdu ji susitvarkė nedarbingumo pažymėjimą, išvengė kontakto su savo kolegomis darbe ir viešose vietose."
Negerėjant būklei ketvirtadienį ji pati išsikvietė greitąją pagalbą dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu. Turėjo temperatūros, jautė kataro simptomus.
"Greitosios automobiliu buvo atvežta į ligoninę, paimtas tepinėlis ir išvežtas diagnozei nustatyti. Moteris parvežta atgal į namus. Naktį 1 valandą gautas patvirtinimas, jog yra infekuota, ir atvežta izoliuoti į ligoninę. Personalas buvo pasiruošęs priimti, taikytos visos apsaugos priemonės", – informavo R. Mažeika.
Pacientės būklė jau normali, ji nebeturi temperatūros, bet ir toliau bus stebima, kol bus įsitikinta, kad nebekelia pavojaus aplinkiniams.
Naktį į ligoninę buvo atvežti ir Suaugusiųjų infekciniame skyriuje karantinuoti trys moters šeimos nariai, gyvenantys atskirai. Penktadienį rytą atvežtas ir izoliuotas infekuotosios vyras. Visų keturių būklė stebima, paimti tepinėliai tyrimui.
"Koronavirusas – naujas virusas, – sakė ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai V. Makštutienė. – Vaistų nuo jo nėra. Gydymas simptominis, kaip nuo peršalimo ligų, ir pacientai stebimi dėl galimų komplikacijų."
Jos žodžiais, veiksmingos priemonės viruso plitimui stabdyti – "saviizoliacija ir vengti masinių renginių".
Nereikia panikos
"Per 24 valandas žmogus kreipėsi ir buvo nustatytas atvejis – pakankamai greitai identifikuosime, nereikia panikos, – tikino Premjero patarėjas S. Malinauskas. – Tyrimus atlieka viena laboratorija, ji gali vienu metu atlikti 70 tyrimų. Trys užkrovimai per parą daromi, jeigu reikia. Šiuo atveju dar 23 valandą žinojome, bet buvo papildomas tyrimas ir rezultatus gavome po 1 valandos nakties."
S. Malinauskas patikino, jog ligoninės medikai bus aprūpinti visomis reikiamomis apsaugos priemonėmis – iš valstybės rezervo ar Sveikatos apsaugos ministerijos.
Šiandien ir dar savaitei apsaugos priemonių turime pakankamai, o papildomai jos jau vežamos", – sakė ir ligoninės vadovas R. Mažeika.
Gydymo įstaiga iš anksto ruošėsi galimai situacijai. Suaugusiųjų infekciniame skyriuje yra parengtos trys izoliuotosios vienvietės palatos dėl koronaviruso pacientams priimti. Į jas yra visiškai atskiras įėjimas.
Specialios izoliuotos patalpos bus plečiamos pagal poreikį, gali būti pasinaudota ir kitų ligoninių Infekcinių skyrių patalpomis.
Pacientės kontaktais toliau domėsis visuomenės sveikatos specialistai.
Žinoma, jog yra penki asmenys drauge su šiauliete dalyvavę Veronoje vykusioje konferencijoje. Pasak ligoninės vadovo, keli iš jų sugrįžę jau anksčiau kreipėsi į gydymo įstaigą dėl koronaviruso, buvo atlikti tyrimai ir gauti neigiami rezultatai.
Ligoninėje dėl koronaviruso jau buvo tirti keturi suaugę asmenys ir du vaikai. Jų tyrimų rezultatai buvo neigiami, tačiau visi jie, kol laukta tyrimų rezultatų, buvo izoliuoti izoliacinėse palatose.
Karantinas
Ligoninėje dėl pirmojo koronaviruso atvejo paskelbtas karantinas, nors gripo epidemijos dar nėra. Skubiosios pagalbos-priėmimo skyriuje yra įrengtas skambutis su nuoroda greitosios medicinos pagalbos ekipažams, skambučiu pranešti skyriaus darbuotojams apie užkratą.
Gavę signalą medikai atvyksta paimti paciento apsirengę specialia vienkartine apsaugine apranga.
Į ligoninę neįleidžiami jokie pašaliniai asmenys bei pacientų lankytojai.
Mero pirmoji reakcija
Meras Artūras Visockas per spaudos konferenciją svarstė, jog "problema ne tik Šiaulių – Lietuvos ir ne tik. Bus įveikta. Tik kokiomis pasekmėmis?"
Jis patikino, jog "kalbamasi, kad žmonės elgtųsi adekvačiai". Pasitelkė pavyzdį: kaip grįžę iš šalių, kuriose nustatytas koronavirusas, neina iš namų dar savaitę, dirba nuotoliniu būdu.
Koronaviruso identifikavimą laikąs "tam tikru sėkmės atveju".
Meras siūlė šiauliečiams sekti oficialią informaciją Savivaldybės, Vyriausybės ar Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapiuose. Rytą jis dar negalėjo atsakyti, ar bus ribojama Savivaldybės įstaigų veikla ir vieši renginiai?
S. Malinauskas neatmetė, jog rekomendacijos situacijai suvaldyti gali būti griežtinamos ir virsti "privalomais nurodymais".
Ekstremalių situacijų centras vakar jau teikė rekomendacijas Lietuvoje neplanuoti jokių naujų renginių.
"Šiaulių miestui ir rajonui bus suformuluotos rekomendacijos atsisakyti viešų masinių renginių. Kol kas tai yra rekomendacija. Kad suprastumėte, tai nėra labai paprasta – yra daug vietų, kur lankosi daug žmonių. Dabar teisininkai aiškinsis, kas yra masiniai renginiai ir kurių turėtų būti atsisakyta", – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga po Ekstremalios situacijos komisijos posėdžio.
Kol kas – jokių nurodymų
Vakar prieš pietus Šiaulių miesto savivaldybėje posėdžiavo skubos tvarka sušaukta iš Savivaldybės atstovų ir įvairių tarnybų specialistų sudaryta Ekstremaliųjų situacijų komisija. Tema – koronaviruso (COVID-19) plitimo suvaldymas.
Po posėdžio Šiaulių miesto meras A. Visockas apibendrino rezultatus. Komisija, koronavirusui apsireiškus Šiauliuose, nusprendė kol kas nesiimti jokių drastiškų priemonių, kurios komplikuotų Šiaulių miesto viešąjį gyvenimą.
Viešųjų renginių, kurie mieste vyksta arba numatyti šiomis dienomis ir kurių nukelti nebeįmanoma, organizavimo ir dalyvavimo juose nuspręsta neuždrausti. Kol kas neteikiami ir jokie kitokie nurodymai – įstaigų laikino uždarymo, interesantų priėmimo ir pan. Visi patarimai kol kas tik rekomendacinio pobūdžio.
Komisija priėjo vieningos nuomonės, kad gyventojai turi prisiimti asmeninę atsakomybę siekiant išvengti viruso.
"Jeigu manote ar jaučiate riziką, rekomenduojame viešuose renginiuose tiesiog nedalyvauti, – po Ekstremalių situacijų komisijos posėdžio žurnalistams sakė A. Visockas. – Šiandien jokių draudimų ir nurodymų nėra. Kažką uždarinėti kol kas nėra reikalo, gyvenimas vyksta kaip vykęs, tačiau visi asmeniškai privalome stengtis kad viešame gyvenime būtų užtikrintos sąlygos užkirsti bet kokiam viruso plėtimui."
Viena iš veiksmingiausių prevencijos priemonių įvardytas autobusų, mokyklų, kitų viešų įstaigų patalpų dezinfekavimas.
Posėdyje nuspręsta, kad Ekstremalių situacijų komisija, atsiradus būtinybei, rinksis bet kuriuo metu, darbo ar nedarbo dieną, dieną ar naktį.
Progimnazija niekuo dėta
Komisija kategoriškai paneigė viešoje erdvėje pasklidusius gandus, kad koronaviruso židinys galėtų būti Šiaulių "Juventos" progimnazija, kurios mokytoja ir trys mokiniai bei keli tėvai neseniai grįžo iš Italijos, ir kurioje pamokas laikinai nuspręsta nutraukti.
"Noriu paneigti gandus, kad šiuo metu ligoninės palatoje izoliuota ligonė, kuriai diagnozuotas koronavirusas, nėra iš "Juventos" progimnazijos", – sakė A. Visockas.
Nepaisant to, buvo nuspręsta rekomenduoti, kad vaikai, kurie keliavo iš mažos rizikos Italijos regiono, laikinai mokyklos nelankytų, o mokytųsi nuotoliniu būdu.
"Darbas "Juventos" mokykloje nutrauktas dėl gripo, kuriuo šiuo metu serga apie trečdalį šios įstaigos bendruomenės: mokytojai ir mokiniai. Pamokos bus atnaujintos kitos savaitės trečiadienį, o iki to laiko progimnazija, kaip įprasta kasmetiniais gripo protrūkiais, vėdinama ir dezinfekuojama. Jokių kitokių nurodymų nėra", – patikino "Juventos" gimnazijos vadovybė.
"Šiaulių krašto" žiniomis, koronavirusas diagnozuotas vienos Šiaulių privačios bendrovės darbuotojai.
Autobusai dezinfekuojami
Šiaulių "Busturo" Plėtros ir marketingo skyriaus vadovė Rigita Tijūnaitienė vakar informavo, kad, reaguodama į žinią, bendrovė ėmėsi visų prevencinių veiksmų viruso plitimui užkirsti.
Nuo šiol, anot vadovės, vienu metu mieste dirbantys 63 autobusai bus dezinfekuojami visą dieną. Šis darbas bus kaskart atliekamas autobusui atvykus į žiedą maršruto laiku. Tai įprasta procedūra, kuri esą buvo atliekama ir anksčiau, tačiau dabar ji bus vykdoma per visą visą dieną.
Autobusus – jų stiklus, porankius, kitas vietas, kur yra kontaktas su keleivių rankomis, dezinfekuos plovėjos. "Busturas" šiuo metu formuoja dar dvi papildomas plovėjų grupes laikinam darbui.
Dezinfekcinėmis priemonėmis bendrovė jau apsirūpino. Jas gaus ir autobusų vairuotojai – kiekvienam bus įteiktas maišelis su dezinfekciniu skysčiu, vienkartinėmis pirštinėmis ir veido kauke.
Autobusuose, anot R. Tijūnaitienės, bus klijuojami prevenciniai lapeliai su patarimais, kokių priemonių reikėtų imtis pajutus koronavirusui būdingus simptomus ir kur kreiptis pagalbos.
Kas bijo, kas ne
Šiaulių vaistinėse apsauginių medicininių kaukių jau seniai nėra, o pastarosiomis dienomis iššluoti ir dezinfekciniai skysčiai.
Kai kurie prekybos centrai, lyg susitarę, šią savaitę padarė nuolaidas miltams, kruopoms, konservams. Bet greičiau dėl akcijų žmonės jų daugiau perka, nei dėl koronaviruso baimės.
Ant kai kurių vaistinių durų tiesiog kabo skelbimas: "Kaukių ir dezinfekcinių priemonių neturime".
"Kaukių ir mes nebeturime, o dezinfekcinių skysčių dar yra, užsisakėme didesnius kiekius, – sakė "Šiaulių kraštui" Almira Girdenienė, "Valerijono" vaistinės vadovė, ketvirtadienį, kai dar nebuvo žinoma, jog koronavirusas – jau Šiauliuose.
"Nebijom koronaviruso, perkam dezinfekcines priemones dėl profilaktikos", – teigė kelios pirkėjos.
Vaistininkė Marija Sidaravičienė pasidalijo, jog kaukių dėžės, kurias vaistinės buvo užpirkusi visam gripo sezonui, buvo iššluotos per 3–4 dienas.
"Ne vienetais, o dėžutėmis, kuriose buvo po 50 vienetų kaukių, pirko, paskui net nebepardavėm po tiek, – sakė ji. – Nežinau, ar teisybė, bet girdėjau, kad jau atsirado perpardavinėtojų, parduoda po 20 eurų, kai šiaip jos kainuoja po 4 eurus."
"Yra perdėtos panikos ir ažiotažo, – teigė ir A. Girdenienė. – Gripas būna ir daug baisesnis, ir mirtinų atvejų būna daugiau. Visa problema, kad tai naujoviškas koronavirusas. Vakcina yra kuriama, bet kol bus sukurta ir padės apsisaugoti, praeis laiko. Daugiau saugotis reikia vyresnio amžiaus žmonėms, kurie turi sveikatos problemų."
Ji visiems pataria stiprinti savo imuninę sistemą.
"Tie žmonės, kurių stipri imuninė sistema, su virusais susidoroja, – pabrėžė farmacininkė ir sveiko gyvenimo būdo puoselėtoja. – Atsigręžti reikėtų į tradicines sveikatos stiprinimo priemones. Žalius burokėlius susitarkuoti, išspausti citrinos, česnakiuko, alyvuogių aliejaus užšlakstyti – ir valgyti porą kartų per dieną. Raugintų kopūstų nepamiršti. Alyvuogių aliejus, įlašintas į nosį, irgi apsaugo nuo virusų."
Siūlo nepamiršti ir vitamino C, ežiuolės arbatos su imbieru, šaltalankio sulčių.
A. Girdenienė sako, jog kaukes galima pasidaryti iš sterilaus binto. Penkis sluoksnius sulankstyti ir apsirišti.
"Kaukę sergančiajam, užsikrėtusiajam reikia nešioti, kad čiaudėdamas, kosėdamas neužkrėstų aplinkinių, tai pareiga būtų daryti, – pabrėžia ji. – Bet jeigu esi sveikas, kam kaukę nešioti – ji neapsaugos, tai perdėta psichozė. Rankas reikia nepamiršti plauti, neliesti veido, nosies neplautomis rankomis."
Jos žodžiais, jeigu stinga dezinfekcijos priemonių, "yra ūkiškas muilas su tulžimi – geriausia dezinfekcinė priemonė".