Naujausios
Pirmojo antisovietinio mitingo dalyvis
1991 metų sausį buvo studentas, Dailės akademijos pirmakursis, baigęs M. K Čiurlionio meno mokyklą. Kas vos pilnametystės sulaukusi paskatino eiti į savanorius parlamento gynėjus?
"Mano šeima yra iš tremtinių, mano pažiūros susiformavo nuo penkerių metų ir niekada nesikeitė", – pabrėžia G. Lukošaitis.
"Senelis buvo ištremtas prie Laptevų jūros, – pasakoja. – Ten gimė mano tėvas. Jis buvo skulptorius. Lietuvoje dirbo bažnyčiose. 1986 metais labai keistomis aplinkybėmis žuvo. Likome su mama trys vaikai. Aš – vyriausias. Tais 1986–1987 metais ypač žiauriai veikė saugumas, mokykloje mums patrigubino rusų kalbos pamokas, išskirstė į grupes.
Ir mano tėvas buvo "čiurlioniukas", ir aš buvau "čiurlioniukas", o M.K. Čiurlionio meno mokykloje sklandė kitokios idėjos, saugumas mus labai tikslingai stebėjo."
Įsimintiniausiu įvykiu įvardija pirmąjį Vilniuje antisovietinį mitingą, kuris įvyko 1987 metais rugpjūčio 23-ąją prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Abu su mama dalyvavo tame mitinge.
"Per Laisvės radiją išgirdom, kad toks mitingas Ribentropo-Molotovo paktui pasmerkti bus, o išvakarėse turėjo pasakyti, kada. Trukdžiai buvo tokie, kad radijas tik cypė, kaukė, bet lyg stebuklas akimirką trukdžiai nutilo ir spėjau išgirsti, jog įvyks 12 valandą. Važiavom su mama į Vilnių, pas mano mokytoją skulptorių Vladą Vildžiūną pernakvojom. Skulptorius Vildžiūnas buvo mano mokytojas, jo žmona – Ladigaitė, generolo Kazio Ladigos, kovų su bermontininkais vado, duktė. Jie mus palaimino ir ėjom į mitingą."
Pamena įspūdį, jog iš pradžių mitingas buvo nerišlus, kol Nijolė Sadūnaitė nepradėjo kalbėti. Saugumiečiai apstojo, kameros filmavo, kiekvienas dalyvis buvo fiksuojamas.
"Kai po to per žinias išgirdome, kad mitinge buvo susirinkę vos ne galvažudžiai, man, paaugliui, buvo šokas nuo tokios propagandos, – prisimena. – Kai rugsėjį grįžau į mokyklą, man "pristatė" auklėtoją, kad mane "perauklėtų". Aiškino, kad "susigadinsiu gyvenimą". O lygiai po metų jau Vingio parke įvyko Sąjūdžio mitingas ir jame dalyvavo trys šimtai tūkstančių žmonių."
Davė gynėjo priesaiką
"Tą kruvinąją sausio naktį buvom su draugais prie Televizijos bokšto, ten ištisai budėjom. Baimių nebuvo, bet tą naktis buvo baisi. Rytą, kai prašviesėjo ir aiškiai suvokėm, kad puolimas gali persikelti prie Parlamento, vyrai nešėm iš statybų armatūrą barikadoms", – prisimena.
"Ta gynyba, aišku, buvo emocinė, ne karinė, – sako. – Bet mes rodėme ryžtą gintis – tai buvo svarbu."
Tą sausio 13-osios rytą ir nuėjo į Parlamentą savanoriu. Čia jau buvo ir dalis Dailės akademijos dėstytojų, ir draugų antrakursių.
"Visi išsirikiavom duoti krašto apsaugos savanorio priesaiką, pasirašėm, visą naktį buvom nemiegoję, davė mums kažkur nukristi numigti, langai buvo uždangstyti, kad neperšautų snaiperiai, – prisimena. – Buvau kartu su Jurbarko rinktine, kartu su liaudies menininku Gediminu Pyragu, kurį pažinojau, su juo atėjau į parlamentą. Jis mums ir vadovavo."
Prisimena, jog visko buvo – buvo tokių, kurie pasitraukė, kurie išėjo ir vėl atėjo.
"Keistas buvo jausmas, nes pastatas buvo visiškai neginamas – kiauras kaip akvariumas, – pasakoja. – Budžiu prie telefono, o šalia pastatytas trotilo trilitrinis su kažkokiais kadaruojančiais laidais. Jeigu mus užpuola, tai jį sprogdinam. Visas pastatas buvo persmirdęs benzinu, darėm Molotovo kokteilius ruošdamiesi šturmui. Jedinstvininkai ištisai skambindavo, tai siųsdavai juos rusiškai ant trijų raidžių."
Atsimena, mirties ir prakaito kvapą. Vakare tankai griaudėdami vis pravažiuodavo pro šalį. Tuo griausmu bandė paveikti gynėjus. Ten pirmą kartą užsirūkė.
"Baimių buvo, – atvirai sako. – Nes buvom visiška "mėsa". Man buvo keista, kad neturėjom kuo gintis, neturėjom ginklų. Esi jau ne civilis, esi kaip kareivis, į kurį šauna, o turi tik kažkokį strypą, kirvių, peilių. Atvežė kažkokių mažo kalibro trofėjinių šautuvų. Taisėm kažkokį dar partizanų kulkosvaidį. Psichologiškai kitaip jautiesi, kai turi ginklą."
Parlamento gynyboje buvo kelias dienas, kol paaiškėjo, kad šturmo nebus. Po to tarnavo pasienio tarnyboje ir Vilniaus aštuntoje rinktinėje – saugojo amunicijų sandėlius, sekė sovietinių karinių dalinių judėjimą.
"Iki pučo buvo tokia dvivaldystė: mes demonstruojame, kad esame, patruliuoja mūsų policija ir "omonas", ginkluotas iki dantų. Važiuodavome prie sovietinių dalinių, išsirikiuojame, stovime. Buvo davę vokišką šautuvą su penkais šoviniais, prie posto atvažiuoja "Kamazas" pilnas kareivių, iššoka praporščikas, sako, atiduok tą vokišką šmaiserį, aš tokius kolekcionuoju, duosiu naują suteptą.
Dalis tų karininkų jau suprato, kad nieko čia nebebus, tarp jų jau buvo vidinis pakrikimas."
Kodėl negyvename, kaip Švedijoje?
G. Lukošaitis sako, jog pats niekada negalvojo, kad atgavę laisvę lengvai gyvensime. Jo žodžiais, lūkesčiai, kad "gyvensime, kaip Švedijoje, ir negalėjo pasiteisinti".
"Mes likome su tomis pačiomis struktūromis, su tais pačiais žmonėmis, todėl galimybės, kurios galėjo būti išvystytos, neišsivystė, – mano pašnekovas. – Nebūtina kenkti, gali tiesiog nieko nedaryti. Kita vertus, Lechas Valensa yra pasakęs: keisti tą sistemą, iš kurios išėjome, tai tas pats, kas iš žuvienės daryti akvariumą. Niekas taip greitai nevyksta. O sovietų buvo padarytas baisus eksperimentas – kaulą perlaužė, po to dar kartą jį laužėme".
Jo nuomone, iki šiol nesame atsikratę okupacijos uždėto štampo.
"Kažkada su mama esame kalbėjęsi, jog kiekvienas žmogus gyvena savo gyvenimą. Kai kažko neišdrįsta, jaučiasi nelaimingas. Taip ir tauta, – palygina. – O ką reiškia tautai okupacija? Tai baisus pažeminimas. Iki šiol jaučiame jos pasekmes – laikas iš viso to vaduotis."
Pabrėžia, jog tuomet egzistavęs priverstinis kolektyvizmas paskatino po Nepriklausomybės atkūrimo kitą kraštutinumą – individualizmą. Visi galvojo, kad "kiekvienas dabar pats plėš, darys, darkys, vogs, temps viską tik sau. Baisus absurdas įvyko."
"Tik dabar pradedame grįžti prie bendruomeniškumo, suvokimo, kad tik drauge susitarę galime kažką padaryti, – pabrėžia. – Bet kokia valdžia ateis, niekas nepasikeis, jeigu neatstatysime visko į sąžinės ir teisingumo ribas, jeigu nesukursime normalios bendruomenės."
"Visi galvoja, kad Europos Sąjunga kažkoks labdaros projektas – nieko panašaus, – teigia. – Kiekviena tauta bandys išlošti ant kvailesnių. Prisiminkim 2008 metų krizę ir kaip švedai mus išmaudė, iščiulpė ir dar mūsų žmones į Švediją išviliojo. Valdžia absoliučiai negina nacionalinio intereso, o emigracija baisus dalykas – žmonių likimus sulaužė."
Įsitikinęs, jog užtenka kalbų. "Žmonės nebepakenčia tuščio šnekėjimo, pažadų – viskas jau yra iššnekėta 50 metų į priekį."
"Reikia faktų, kryptingo veiksmo, – pabrėžia. – Jeigu valstybė bus neteisinga, tai ką žmonėms reikės ginti – prekybcentrius? Aišku, bet kokiu atveju Lietuva bus ginama. Mūsų kariuomenė yra aukštumoje, jauni išsimokslinę karininkai yra tikras mūsų elitas. Bet tik socialiai teisinga Lietuva gali jaustis saugi."