Naujausios
Netyla oro pavojaus sirenos
Per salėje įjungtą vaizdo transliaciją į susirinkusius kreipėsi Chmelnyckio meras. Jis pasakojo, kad jau tris valandas mieste netyla oro pavojaus sirena. Rusai į Ukrainą paleido apie 30 raketų. 15 jų buvo numuštos prie Kyjivo, kelios – prie Chmelnyckio. Gynėjų dėka jis galėjo kalbėtis su Šiauliais.
Jo žiniomis, dar apie 30 raketų tuo metu skrido į Ukrainą.
„Tai ne karas, tai terorizmas. Apšaudo ne karinius, o civilinius objektus. Gruodžio 31-osios vakarą viena raketa pataikė į kelią, kita – į degalinę. 22 metų mergina važiavo naujamečiam vakarui nusipirkti vaisių. Ją kelyje užmušė raketa“, – pasakojo išgyvenimus meras, pridūręs apie pastatuose suniokotus šimtus langų, durų.
Keturis kartus buvo apšaudyta energetinė stotis. Mieste dėl elektros stygiaus nevažiuoja pagrindinis transportas – troleibusai. Chmelnyckio miesto vadovas tikina, kad tokiais teroro aktais jų neišgąsdins.
Jis pasakojo išvakarėse laidojęs jauną vyrą, žuvusį prie Bachmuto. Jį asmeniškai pažinojo apie 20 metų.
Dėkojo šiauliečiams
Chmelnyckio miesto mero pavaduotojas Mykola Vavryščiukas kalbėjo, kad Šiauliuose lankosi pirmą kartą, tačiau dėl didelės miesto paramos, nuolatinio bendradarbiavimo jaučiasi tarsi čia buvęs.
„Aš atvykau perduoti Chmelnyckio žmonių padėką kiekvienam Šiaulių miesto gyventojui. Šitas karas yra daug baisesnis, nei matome ar girdime. Šis karas – dėl mūsų tautos ir valstybės išlikimo“, – pabrėžė svečias.
Jis apgailestavo, kad beveik kasdien tenka laidoti Chmelnyckio žmones. Tūkstantis šio miesto gyventojų kaunasi fronte. Per 170 – žuvusių, beveik tiek pat – dingusių be žinios. Liūdnos istorijos tų žmonių, kurie palieka šeimas ir išeina jų ginti, skausmingi jų atsisveikinimai. Šeštadienį žuvęs karys iš Chmelnyckio našlaičiais paliko tris vaikus. Laidojami 19–20 metų jaunuoliai, kurie gina savo tėvynę. Tokia baisi rusų imperialistinių ambicijų kaina.
Nors Chmelnyckis yra tolokai nuo fronto, karas neaplenkia ir šio miesto. Čia persikėlė apie 40 tūkstančių ukrainiečių iš karo nuniokotų teritorijų. Šie žmonės, daugiausia moterys su vaikais, atvyksta be nieko, jais reikia pasirūpinti. Čia labai gelbsti lietuvių parama.
Vicemeras parodė nuotraukas, kaip dalijama iš Šiaulių gauta parama. Iš viso Chmelnyckį pasiekė 10 siuntų (kelias siuntas suorganizavo Savivaldybė, daugumą – miesto verslas). Iš gautų 50 elektros generatorių dalis atiduoti kariams, išvežti į blokpostus, kiti – socialiniams objektams. Labai vertinga parama – įranga gaisrininkams, kurie taip pat turi labai daug darbo. Gauta termorūbų, transporto priemonių, maisto.
Ypač pavaduotojas dėkojo už atvežtą medikamentų siuntą. Medikamentų tuo metu labai trūko. Dalį atidavė karo ligoninėms, dalį – savo apskrities gydymo įstaigoms.
„Žinote, kaip dabar gyvena Ukrainos vaikai? Darželiuose kiekvienas 2–6 metų vaikas turi išgyvenimo krepšelį. Prasidėjus oro pavojui, čiumpa juos ir bėga slėptis į saugią vietą, kur gali tekti prasėdėti po kelias valandas. Kiekvienas tėvas supranta, ką tai reiškia, tai karas su kiekvienu gyventoju. Vaikai negali naudotis įprastais dalykais – elektra, vandeniu, dujomis“, – apgailestavo svečias iš karo niokojamos šalies.
Jis pademonstravo Chmelnyckio savivaldybės, aptvertos gynybinėmis užtvaromis, nuotrauką. Prie įėjimo kabo Ukrainos ir Lietuvos vėliavos.
Šio miesto gyventojai brangina per 20 metų trunkančią draugystę su Šiauliais, kuri ypač sutvirtėjo karo metais. Vicemeras dėkojo šiauliečiams ir už priglaustas Ukrainos moteris ir vaikus, nes kai brangūs žmonės yra saugūs, kariai gali ramiau tęsti savo kovą.
Jis padovanojo miestui Ukrainos vėliavą, ant kurios pasirašė Chmelnyckio miesto meras, o šio miesto kariai nupiešė piešinį. Vėliava kartu su padėkos taure įteikta Šiaulių merui Artūrui Visockui.
Šiaulių meras padovanojo svečiui saldainių dėžutę, pridūręs, kad karui pasibaigus reikės švęsti. Kita dovana – šių metų kalendorius, kad pergalės šventė vyktų šiais metais.
Rusų atakos energetikai sustiprino norą laimėti
Po renginio M. Vavryščiukas atsakė į žurnalistų klausimus. Jis pasakojo, kad Ukrainos energetikos sistema yra vieninga, tad netoliese nutrūkus elektros tiekimui, tai jaučia ir Chmelnyckis. Kartais, nutrūkus elektros tiekimui, po valandos nelieka vandens, interneto ryšio. Elektros energijos labai trūksta, jau dvi dienas nevažiuoja troleibusai. Visiems gyventojams, verslo įmonėms yra sudarytas grafikas, kas 5–6 valandas elektros energija yra išjungiama ir tiekiama į kitas sritis. Kenčia ir verslas, ir švietimas – visa ekonomika.
Anot vicemero, jei du mėnesius nebūtų raketų smūgių, energetikos sistemą būtų galima atstatyti, bet jei bus ir toliau atakuojama infrastruktūra, tai atstatymas nusikels vėlesniam laikotarpiui.
Didelės viltys dedamos į karinę įrangą, gaunamą iš Europos, ypač į apsaugines oro gynybos sistemas. Jos leistų greičiau stabilizuoti energijos tiekimą. Labai gelbėja elektros generatoriai, jie leidžia užtikrinti vandens tiekimo, kitų infrastruktūros įmonių darbą.
„Naktį, kai nelieka elektros, išėjus į lauką girdisi, kaip ūžia elektros generatoriai ir tiekia energiją. Eini kaip per generatorių lauką. Rusai galvojo, kad jeigu atkirs ukrainiečius nuo būtinos infrastruktūros, tai jie greičiau palūš. Tai mus tik padarė piktesnius ant rašistų ir įkvėpė dar didesnį norą nugalėti“, – tvirtino svečias.
Paklausti, kokios pagalbos reikėtų labiausiai šiuo metu, mero pavaduotojas atsakė: „Elektros generatorių.“ Savivaldybė nori užtikrinti darbą socialinėms institucijoms, darželiams, mokykloms, medicinos įstaigoms. Taip pat labai reikalingos transporto priemonės. Kadangi nevažiuoja troleibusai, reikia susisiekimo priemonių.
Savivaldybės parama – visų gyventojų
Parama Chmelnyckiui iš Šiaulių pradėjo važiuoti jau praėjusių metų kovo pradžioje. Tai buvo miesto verslo bendruomenės iniciatyva. Šiaulių miesto valdžia tuomet aiškino, kad biudžeto lėšų paramai skirti neleidžia teisės aktai. Tačiau balandžio 7 dieną miesto Taryba jau rado būdą skirti 100 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai. Šios lėšos buvo pervestos Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijai, kuri, Chmelnyckio atstovų prašymu, surinko labai reikalingą medikamentų siuntą.
Chmelnyckis kreipėsi į miestus partnerius, prašydamas skirti naudotą autobusą. Šiauliai neskubėjo, tikėdamiesi, gal lenkai padovanos autobusą. Tačiau balandžio 15-ąją Šiauliai šiam Ukrainos miestui išsiuntė nurašytą „Busturo“ SCANIA autobusą, su kuriuo iškeliavo ir verslininkų surinkta labdaros siunta. Jis buvo pakrautas daugiau nei tona natūralių sulčių ir tekstilės gaminių Ukrainos kariams.
Lapkritį Šiaulių miesto savivaldybės taryba nusprendė skirti dar 100 tūkstančių eurų vertės humanitarinę pagalbą iš Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto lėšų Chmelnyckio miestui ir jo gyventojams. Raudonasis Kryžius surinko ukrainiečiams reikalingiausių daiktų: 50 skirtingų talpų generatorių, 540 žieminių termorūbų komplektų, per 650 porų žieminių kojinių ir 430 žieminių termostriukių Ukrainos kariuomenei.