Pasisavintos lėšos siunčia į kalėjimą

Redakcijos archyvo nuotr.
Už milijono eurų pasisavinimą ir kitus nusikaltimus Apeliacinis teismas skyrė kalėti trejus su puse metų.
Daugiau nei milijonas pasisavintų Šiaulių sporto klubo „Dakaras–Šauliai“ eurų – už tai ir už dokumentų klastojimą, apgaulingos apskaitos tvarkymą 50-metis buvęs šios organizacijos vadovas Darius Karlinskas nuteistas laisvės atėmimo bausme.

Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu, šiauliečiui skirtas pusketvirtų metų laisvės atėmimas, iš dalies atidedant bausmės vykdymą. Nuteistasis privalo po nuosprendžio įsiteisėjimo nedelsiant atlikti pusantrų metų laisvės atėmimo bausmės dalį, o likusios dvejų metų laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas dvejų metų terminui. Iš D. Karlinsko konfiskuota 240 tūkstančių eurų vertės turto.

Baudžiamosios bylos duomenimis, nuo 2015 metų sausio iki 2018 metų kovo mėnesio D. Karlinskas sporto klubo „Dakaras–Šauliai“ vardu sudarė tiesos neatitinkančią sutartį su Latvijos Respublikos piliečiu dėl neva trijų automobilių suradimo ir pristatymo šiam užsieniečiui už 614 tūkstančių eurų sumą. Per du kartus šios sumos perdavimas buvo patvirtintas suklastotais dokumentais – realiai ši suma perduota nebuvo. Nustatyta, kad šis Latvijos pilietis buvo bedarbis, anksčiau teistas, ilgą laiką negavo jokių pajamų, nemokėjo dirbti kompiuteriu, neturėjo sąskaitos banke, neturėjo jokių žinių apie transporto priemonių pirkimą, vertinimą, registravimą.

Teismas nustatė, kad D. Karlinskas minėto sporto klubo vardu neva iš keturių Latvijos įmonių pirko 50 motociklų už daugiau nei 350 tūkstančių eurų, nors realiai motociklai pirkti nebuvo, o pinigai panaudoti klubo veiklai. Tokiu pačiu būdu už 121 tūkstantį eurų į buhalterinę apskaitą įtrauktas dviračių, jų detalių, įrangos įsigijimas iš dar keturių įmonių.

Teismo nuosprendyje skelbiama, kad sporto klubas „Dakaras–Šauliai“ gavo iš įvairių įmonių daugiau nei 23 tūkstančius eurų paramos, kuri nebuvo įtraukta į asociacijos buhalterinę apskaitą. Į ją buvo įtraukti kuro nurašymo aktai už daugiau nei 11 tūkstančių eurų, nors realiai kuras pirktas nebuvo (organizacija neturi savo vardu registruotos transporto priemonės), o pinigai panaudoti klubo veiklai.

Be to, D. Karlinskas nuteistas ir už tai, kad 2017 metais jam priklausiusios degalinės vardu iš to paties Latvijos Respublikos piliečio neva pirko tris automobilius, bet pinigų realiai nesumokėjo ir taip pasisavino įmonės turto už 240 tūkstančių eurų.

Žinodamas apie susikaupusias skolas tiekėjams, taip pat apie antstolio pradėtą skolos išieškojimą, įmonės kasoje figūravusius grynuosius pinigus D. Karlinskas iš pradžių paskolino sau, vėliau grąžino ir kitą dieną preliminarios sutarties pagrindu neva perleido minėtam užsieniečiui.

Bylos nagrinėjimo pirmosios instancijos teisme metu nuteistasis pripažino kaltę ir nurodė, kad pasisavintus sporto klubo pinigus per keliolikos metų asociacijos veiklos laikotarpį realiai panaudojo šalia Šiaulių esančiai motokroso trasai įrengti, prižiūrėti bei varžyboms organizuoti. Neturėdamas kuo pagrįsti šių pinigų panaudojimo per ilgus metus, šiaulietis sugalvojo nusikalstamos veikos schemą.

Teismas nusprendė, jog byloje esantys įrodymai nepatvirtina D. Karlinsko nurodytų aplinkybių dėl pinigų panaudojimo sporto klubo reikmėms. Vyras bylos nagrinėjimo metu buvo išrinktas sporto klubo „Dakaras–Šauliai“ prezidentu, o tokį sprendimą priėmė jo šeimos nariai.

Paramą klubui teikę asmenys nurodė, kad D. Karlinskas neteikė jiems ataskaitos apie klubui suteiktos paramos panaudojimą.

Baudžiamojoje byloje nustačius, kad iš paramos teikėjų gautos lėšos buvo pasisavintos, o ne panaudotos pagal tikslinę paskirtį sporto klubo tikslams, kartu ir paramos sutartyse nurodytiems tikslams, sporto klubui paramos teikėjams išlieka teisė reikalauti grąžinti suteiktą paramą.