Naujausios
Kokteiliai – maistas ir vaistas
Anot pašnekovės, pavasaris – laikas, kuomet mitybai reikėtų skirti ypatingą dėmesį, nes per žiemą prisnūdęs organizmas jaučia poreikį išsivalyti, pastiprėti, įgyti žvalumo. O tai geriausia padaryti ne vaistais, o sveikai maitinantis.
Kiekvienam žmogui po žiemos, pasak A. Girdenienės, tiesiog būtina išsivalyti savo kepenis – ne paslaptis, kad žiema buvo tas laikas, kuomet norėjosi šiek tiek riebesnio ir šiek tiek sunkesnio maisto, kuris organizmui suteikė daugiau reikalingos energijos, daugiau šilumos.
Kepenų išvalymui A. Girdenienė siūlo avižų kokteilį, kurį kiekvienas gali lengvai pasidaryti savo namuose. Tereikia įsigyti ekologiškų avižų dribsnių. Juos užmerkti iš vakaro, kad suminkštėtų. Nukošti, įpilti šiek tiek vandens, paskaninti kad ir obuoliuku, ir viską sutrinti plaktuvu.
Organizmui valyti labai naudingi margainio grūdeliai – jie, pasak pašnekovės, ne tik valo, bet yra geras kepenų atnaujintojas.
„Tuos grūdelius reikėtų sumalti, ir nepilną šaukštelį įdėti į minėtą dribsnių kokteilį. Avižų pienas kepenis valo, o margainis skirtas jų atstatymui. Galima dar įdėti šaldytų uogų, galima cinamono – jis padeda virškinti. Galima kokteilį paskaninti medumi“, – pataria A. Girdenienė.
Anot jos, tokį kokteilį naudingiausia išgerti apie 7 valandą vakaro, kadangi kepenų meridianas (aktyviausias organo darbas) yra naktį (nuo 1 iki 3 valandos). Tačiau jei apsisprendžiate dribsnių kokteilį pasidaryti ryte – prašome! Jis nekaloringas, turi nemažai angliavandenių.
Kitas pavasario kokteilis – žalias. Su juo organizmas gauna ir chlorofilo, vadinamo augalų kraujo, kuris neša sveikatą, stiprina imuninę sistemą.
„Nepajusime ir pievose išlįs kiaulpienių, dilgėlių lapeliai – iš jų galima pasidaryti kokteilį–bombą. Kiaulpienės, dilgėlės ir garšvos lapai – trijų augalų kokteilis – pavasarinė bomba sustiprinti organizmą. Svarbu, kad lapeliai būtų pirmi, nes jie itin energingi ir turi stiprų poveikį“, – pasakoja žinovė.
Dabar tinka špinatų, apelsinų, obuolių kokteilis – tai yra vitaminų ir daugybės mikroelementų bomba. O jei dar pridėjus sumaltų sezamo sėklų, organizmas gaus ir baltymų.
Veganezas ir daigintos sėklos
Baigiantis kovui, A. Girdenienė pataria užsiimti daiginimu. Nepamainomas baltymų šaltinis – daiginti avinžirniai, lęšiai, spindulinės pupuolės. Tinka ir žirniai, bet jie, sako, turi daug sieros, todėl duoda nepageidaujamą efektą – vidurių pūtimą.
Minėtas sėklas reikėtų išbrinkinti 12 valandų, nupilti vandenį, indelį uždengti skepetaite, vakare perplauti. Trečią dieną – jau daigeliai.
„Į daigintas pupuoles patarčiau įdėti šiek tiek citrinos, užpilti alyvuogių aliejumi, uždėti veganezo (apie jį šiek tiek vėliau – aut.p.). Dygstantis augalas duoda energijos, o pupuolės – baltymas. Daiginti tinkami avinžirniai ir lęšiai – „Skanėjos“, o pupuoles reikėtų žiūrėti ekologiškų produktų parduotuvėje“, – pataria „Valerijono“ vadovė.
Sudaiginti lęšiai arba avinžirniai gardūs užpilti namuose pasigamintu marinatu.
„Į vandenį dedama citrinos, supjaustytas svogūnas, lauro lapelis, šiek tiek medaus ir druskos – taip pagamintu marinatu užpilami sudaiginti lęšiai. Taip paruoštus lęšius arba avinžirnius galima laikyti šaldytuve tris dienas – puikus baltymų šaltinis. Skanu ir labai sveika!“, – sveiko maisto virtuvės paslaptimis dalijasi ponia Almyra.
Ant lęšių uždėjus veganezo arba užpylus moliūgų aliejaus – nepamainomas maistas esant refliuksui.
O dabar apie Veganezą!
„Na, nebevartokime parduotuvėse parduodamo majonezo. Majonezas – hidrinti riebalai, kurie organizmui neduoda nieko gero, tik kemša kraujagysles, didina cholesterolį. Majonezas neduoda energijos, jis nėra statybinė medžiaga. Atvirkščiai, organizmas turi detoksikuoti, tai yra naudoti energiją, kad jį nukenksminti. Tuo tarpu veganezas – greitai padaromas ir labai sveikas. Jį kiekviena šeimininkė gali pasidaryti“, – teigia pašnekovė.
Netrukus iškloja ir to veganiško majonezo – veganezo – kuriuo gardinami patiekalai „Valerijono“ arbatinėje, receptą. Reikės: 100 gramų anakardžio riešutų, 100 gramų vandens, tiek pat aliejaus, nubraukto šaukštelio druskos, nubraukto šaukštelio garstyčių miltelių ir tiek pat ciberžolės, šaukšto medaus, citrinos, trijų skiltelių česnako (jo galima ir nedėti).
Anakardžių riešutus užmerkti iš vakaro arba porą valandų iki gamybos užpilti verdančiu vandeniu ir išbrinkinti. O tada sudėti visus paminėtus produktus ir be aliejaus suplakti plaktuvu. Galiausiai supilti aliejų ir dar kartą suplakti. Veganezas, kuris šaldytuve gali išbūti apie savaitę, nepamainomas užpilas ant žalių salotų, ant košių. Dvigubi baltymai! Jie labai reikalingi smegenų darbui.
Nauja diena – nuo puodelio vandens
Prieš du dešimtmečius po kelionės į Indiją mėsos atsisakiusi A. Girdenienė teigia niekada savo apsisprendimu nesudvejojusi, tik ėmė akyliau žiūrėti, ką deda į burną ir kokia nauda organizmui.
„Kuo mažiau kepkite, daugiau virkite arba troškinkite ant garų, mirkykite. Keiskite mėsą daržovėmis, iš pradžių bus neįprasta, bet priprasite, jei tik norėsite maitintis sveikai. Stebėkite cukraus kiekį, kuris nurodytas produkto etiketėje. Svarbu, ar pridėtinis cukrus, ar natūralus“, – sako sveikos mitybos specialistė.
Jos namų virtuvėje visada yra neskrudintų (baltųjų) ekologiškų grikių. Juos šeimininkė iš vakaro užpila vandeniu. Ryte truputėlį pašildo. Kad baltymo būtų dar daugiau, įdeda šaukštelį maltų sezamo sėklų, šaukštelį linų sėmenų, saulėgrąžų. Viską suplaka plaktuvu. ir būtinai įdeda kažką žalio, ponios Almyros žodžiais, fermentinei sistemai užvesti – gal salotą, gal kitokį ką tik išlindusį lapelį.
Primygtinai ragina iš savo raciono neišmesti kiaušinių. Jie ypatingai svarbūs organizmui. O jei dar ir naminiai!
Dar avokadas – puikus kiekvienos košės paskanintojas. „Fantastinis patiekalas – trintas avokadas su raugintais kopūstais, galima paskaninti alyvuogėmis“, – sako.
Sotus pietų patiekalas – sorų kruopų užkepėlė. Soros, moliūgas, cukinija, paprika, morka – viskas užkepama. Galima uždėti veganezo. Prie tokios užkepėlės tinka žalios daržovės ir viena kita karšta bulvė.
„Žinoma, jei statai namą, tokio patiekalo iki vakaro neužteks, bet dirbant mažiau jėgos reikalaujantį darbą, tikrai pakaks“, – sako šeimininkė.
Siūlo pasigaminti naminės granolos su ekologiškais neskrudintais grikiais.
Išbrinkintus grikius reikėtų pakaitinti, įdėti medaus, susmulkintų riešutų, goji (dygliuotojo ožerškio) uogų, moliūgų, saulėgrąžų sėklų. Viskas pakaitinama ir išdžiovinama. Pasigendate saldumo? Įdėkite šiek tiek pjaustyto banano.
Grikius granoloje galima pakeisti ekologiškais avižų dribsniais.
Granola gardi ant jos uždėjus ekologiško jogurto.
Jei laiko stinga, vertingas maistas organizmui yra riešutai – gerųjų baltymų ir gerųjų riebalų šaltinis.
„Pirmenybę skirčiau anakardžių ir migdolų riešutams. Tik nuo migdolų reikėtų būtinai nuimti luobelę, kurioje yra ciano. Tai padaryti nesunku – pamirkai riešutus iš vakaro, o ryte šaltą vandenį nupili ir užpili verdantį: čik čik čik – luobelės pačios nušaudys“, – juokiasi pašnekovė.
„Valerijono“ vaistinės vadovei smagu, kad šiauliečiai labai pamėgę „Valerijono“ arbatinę, kurioje gali pavalgyti sveikai.
„Žmonėms vis labiau rūpi sveikata. Ypač jauni žmonės tuo domisi. Žinoma, su kokiu maistu užaugs vaikai, taip jie maitinsis visą gyvenimą. Nepaprastu laiku gyvename kalbant apie maistą. Reikia labai atsirinkti. Vieną pasakysiu: nebijokite eksperimentuoti virtuvėje. Gydykitės, stiprinkitės vaisiais, daržovėmis, riešutais ir sėklomis – didelė galia yra juose.“
A. Girdenienė kiekvieną rytą pataria pradėti nuo puodelio šilto vandens, kuris išplauna organizmą, suaktyvina virškinimo procesus. Galima gerti su citrina, galima su šaukšteliu acto, o galima tiesiog vandens.
Paskui – šaukštelis moliūgų aliejus, jį užgeriant truputėliu vandens. Ir pusryčiauti po to reikėtų ne greičiau negu po 20 minučių arba pusės valandos. Rekomenduoju šį būdą išbandyti ir tiems, kuriuos vargina refliuksas.