Padidėjo dantų jautrumas? Pagrindinės priežastys ir gydymas

dantujautrumas
Dantų jautrumas – tai aštrus, tačiau trumpas skausmas, kylantis iš atsidengusio dentino. Skausmas dažniausiai pasireiškia valgant karštą maistą, geriant šaltą gėrimą ar net įkvepiant vėsesnio oro. Dantų gėlimas ne tik neleidžia atsipalaiduoti, bet ir gali sukelti rimtesnių sveikatos problemų. Šiame straipsnyje trumpai aptarsime priežastis, kodėl atsiranda jautrumas ir kaip šį sumažinti.

Jautrumo priežastys

Užsitęsęs burnos ertmės jautrumas dažnai yra nemalonus, varginantis pojūtis. Priežasčių, dėl ko šis atsiranda yra ne viena. Žinoma, kai kurių žmonių dantys dėl plonesnio emalio – jautresni iš prigimties. Mat emalis yra apsauginis dantų paviršiaus sluoksnis, kuris apsaugo dantis. Šiam nusidėvėjus, natūraliai didėja jautrumas.

Keletas priežasčių, dėl kurių gali atsirasti nemalonus gėlimas:

per stiprus, intensyvus valymas;

griežimas dantimis;

ėduonis (netinkamai atliktas endodontinis gydymas);

žalingi įpročiai,

emalio erozija;

natūralaus audinio pažeidimas;

neprofesionalios balinimo priemonės.

Jeigu dantys staiga tapo jautrūs, atkreipkite dėmesį, kokie veiksniai galėjo turėti tam įtakos. Numanydami priežastį, nedelsdami kreipkitės į profesionalią kliniką, kurioje dirbantys specialistai aptiks problemą ir padės šią išspręsti. Tik nustačius priežastį, galima atitinkamai parinkti veiksmingiausias priemones.

Kartais jautrumą gali sukelti ir netinkamai atliktos odontologinės procedūros, pavyzdžiui, endodontinis gydymas. Netinkamai šį atlikus, kanaluose pradeda daugintis mikroorganizmai, kurie ir sukelia nemalonius simptomus. Šiems pašalinti reikalingas dantų kanalų pergydymas, kurio metu atliekamas pakartotinis danties šaknų kanalų valymas, pašalinant senąjį užpildą.

Jautrumo mažinimo būdai

Tinkamai rūpinantis dantimis, galima ne tik sumažinti jų jautrumą, bet ir visiškai šio išvengti. Keli jautrumo mažinimo būdai:

pasta su fluoru;

šepetėlis su minkštais šereliais;

reguliari burnos ertmės higiena ryte, vakare;

vitaminų, mineralų vartojimas;

reguliarūs vizitai pas odontologą.

Taip pat nevertėtų vartoti maisto produktų, gėrimų, kuriuose yra rūgščių. Visgi, pavartojus tokio maisto, rekomenduojama išsiskalauti burną, jog sąlytis su dantimis būtų kuo trumpesnis. Valantis dantis svarbu nespausti šepetėlio ir valyti švelniais sukamaisiais judesiais, kad nebūtų žalojamos dantenos, emalis.

Papildomai profilaktikai namuose galite naudoti fluoro preparatus, pavyzdžiui, skalavimo skysčius. Esant bruksizmo simptomams, miego metu naudoti bruksizmo kapas. Svarbūs ir reguliarūs vizitai pas odontologą bent 2 kartus per metus. Tinkamai dantis apžiūrėjęs higienistas įvertins situaciją ir paskirs tinkamą gydymą. Laiku pastebėjus pažeidimus, gydymas bus kur kas lengvesnis.

Akivaizdu, kad priežasčių, kurios sukelia jautrumą ir nemalonų gėlimą – daug. Tad atsiradus staigiam jautrumui burnos ertmėje, patariama nedelsiant kreiptis į profesionalius gydytojus odontologus. Jie individualiai paskyrę gydymą užkirs kelią rimtesnėms sveikatos problemoms.

Užs. Nr. 509021