Naujausios
Apdovanoti trys iš trijų
Alvydas Domarkas – Moters ir vaiko klinikos Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas, dr. Margarita Valūnienė – Moters ir vaiko klinikos vadovo pavaduotoja, Vida Dominauskaitė – Anesteziologijos-operacijų skyriaus vyresnioji slaugos administratorė.
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika sakė, kad nuo 1960 metų nusipelniusio medicinos darbuotojo vardas yra suteiktas 29 Šiaulių ligoninės gydytojams ir slaugytojams. Pasak ligoninės vadovo, šie apdovanojimai svarbūs ne tik patiems medikams, bet ir ligoninei, nes kelia jos prestižą.
Šalies ligoninės kasmet apdovanojimams teikia savo kandidatus. Šiemet Šiaulių ligoninė pasiūlė tris medikus – po vieną kiekvienai nominacijai (nusipelniusio slaugytojo, gydytojo ir sveikatos apsaugos darbuotojo). Ir visi trys medikai buvo įvertinti.
A. Domarkui suteiktas Nusipelniusio Lietuvos gydytojo garbės vardas ir įteiktas ženklas, dr. M. Valūnienei – Nusipelniusios Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojos garbės vardas ir ženklas, V. Dominauskaitei – Nusipelniusios Lietuvos slaugytojos vardas ir ženklas.
Medikų šeima
Dr. Margarita Valūnienė pasakojo nuo pat vaikystės norėjusi tapti gydytoja. Baigusi dabartinę "Lieporių" gimnaziją, įstojo į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, baigė vaikų ligų rezidentūrą ir vaikų endokrinologijos rezidentūrą.
Po rezidentūros gydytoja kartu su druskininkiečiu vyru Daliumi Valūnu, gydytoju anesteziologu-reanimatologu, grįžo dirbti į gimtuosius Šiaulius pediatre ir vaikų endokrinologe.
Po kelerių metų medikės kelias vėl pasuko į Kauną, į doktorantūros studijas.
"Tai buvo sunkus laikas. Kelias dienas per savaitę dirbdavau Šiauliuose, o kitas praleisdavau Kaune", – nelengvą laikotarpį prisimena gydytoja, tuo metu auginusi mažą dukrą.
Daktaro disertaciją M. Valūnienė rašė apie mažų pagal nėštumo trukmę vaikų augimą iki 6 metų ir ankstyvuosius metabolinius pokyčius. Daktarės laipsnį apsigynė 2008 metais. Gydytojos tirtiems vaikams dabar jau 18–20 metų, ir toliau tiriamąjį darbą jau atlieka jos kolegos.
Po doktorantūros M. Valūnienė vėl grįžo į Šiaulius. Šiuo metu dirba ir administracinį darbą (yra klinikos direktoriaus pavaduotoja), ir endokrinologe konsultacijų poliklinikoje, ir pediatre budėjimų metu.
"Man svarbios visos sritys, todėl iš visų jėgų bandau suderinti. Visgi labiau turbūt esu gydytoja, pats maloniausias darbas yra su vaikais", – sako gydytoja. Kartu su vyru augina du vaikus. Sūnus Pijus yra pirmokas, o dukra Urtė – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pirmakursė.
Tetos pėdomis
V. Dominauskaitė paklausta, kodėl pasirinko medikės kelią, šypsosi: "Tokia vaikiška priežastis. Mano teta, mamos sesuo, Valerija dirbo medicinos sesele ir ji taip skaniai kvepėdavo ligonine! Kai ji atvažiuodavo į svečius, jos ir drabužiai, ir rankinukas taip skaniai kvepėdavo, o iš to rankinuko dar saldainių ištraukdavo."
V. Dominauskaitė – taip pat šiaulietė, 1978 metais baigė Šiaulių medicinos mokyklą ir liko dirbti Šiauliuose.
"Labai dažnai slaugytojos gaudavo paskyrimą į ligoninės vaikų skyrių, nes ten jų trūkdavo, todėl ir aš įsivaizdavau, kad baigusi dirbsiu vaikų skyriuje, o ligoninės vedėjas pasakė, kad eisiu į operacinę. Labai nustebau, juk visai neturėjau patirties", – prisimena slaugytoja.
V. Dominauskaitė sako, kad slaugytojo darbas skyriuje ir operacinėje labai skiriasi, todėl teko daug mokytis, lankyti ne vienus kursus.
Tavęs pacientas gatvėje neatpažįsta, o tu žinai, net kaip jis iš vidaus atrodo. Taip smagupamatyti sveiką, geros nuotaikos, laimingą žmogų, kuris prieš kažkurį laiką gulėjo ant operacinės stalo visas sulaužytas.
"Vieną gražią dieną mūsų buvusi vyresnioji slaugytoja išėjo iš darbo, ir daktaras Zigmas Vaišvila pradėjo kviesti mane tapti operacinės vyresniąja. Labai nenorėjau, nes turėjau įdomų darbą, bet gydytojas kvietė kokį mėnesį kiekvieną dieną. Kartą net apsiverkiau, einu koridoriumi ir sutinku gydytoją Bražį, tas ir sako: "Baik verkti ir sutik." Sutikau laikinai būti operacinės vyresniąja slaugytoja. Tas laikinai tęsėsi penkerius metus, paskui įdarbino visam", – pasakojo ponia Vida.
Nematomo fronto kareiviai – taip yra pavadinami operacinės darbuotojai. Pasak V. Dominauskaitės, pacientai mato tik anesteziologus, kurie prieš operaciją privalo vizituoti pacientus, ir chirurgus, visus kitus operacinės darbuotojus pacientas mato tik su kaukėmis arba jų visai nemato.
"Bet yra ir pliusų, – sako slaugytoja. – Tavęs pacientas gatvėje neatpažįsta, o tu žinai, net kaip jis iš vidaus atrodo. Taip smagu būna pamatyti sveiką, geros nuotaikos, laimingą žmogų, kuris prieš kažkurį laiką gulėjo ant operacinės stalo visas sulaužytas."
Šiaulių ligoninėje yra 10 modernių operacinių, kuriose dirba 24 operacinės slaugytojos, 25 anestezijos-intensyviosios terapijos slaugytojos, panašus skaičius pagalbinių operacinės darbuotojų, 15 gydytojų anesteziologų-reabilitologų.
Kiekvienos operacijos metu prie paciento būna keturių medikų komanda, talkinanti gydytojui chirurgui, tai – anesteziologas-reabilitologas, anestezijos-intensyviosios terapijos slaugytojas, operacinės slaugytojas ir pagalbinis darbuotojas arba slaugytojo padėjėjas. V. Dominauskaitės darbas – sužiūrėti, kad būtų paruoštos operacinės ir visos reikalingos priemonės (medikamentai, instrumentai ir pan.) ir kad komandos būtų pasiruošusios darbui.
"Mūsų darbas labai sudėtingas ir atsakingas, daug pasiruošimo, komanda turi būti susiderinusi, tada ir darbas bus sėkmingas", – sako V. Dominauskaitė.
Pasak medikės, maždaug nuo 1990 metų pradėjo plėstis operacinių funkcijos, kaskart atsiranda naujų operacijų, sudėtingų procedūrų, naujų medikamentų ir medicininių priemonių, naujos įrangos.
V. Dominauskaitė sako pasiilgstanti darbo operacinėje, bet tam dabar visai neturinti laiko, nes labai padaugėjo administracinio darbo.
Ilgametis vedėjas
A. Domarkui šis pavasaris dosnus apdovanojimų. Balandį Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD) akušeriui ginekologui A. Domarkui suteikė LAGD nario garbės vardą. Dabar suteiktas ir Nusipelniusio Lietuvos gydytojo garbės vardas.
"Buvau maloniai nustebintas, bet visada sulaukęs tokio pripažinimo sudvejoji, ar esi vertas, juk tiek puikių specialistų, gydytojų", – sako A. Domarkas.
A. Domarkas gimė ir augo Plungės rajone Kuliuose. Ten baigė vidurinę mokyklą, turėjo puikius fizikos ir chemijos mokytojus, kurie ir įkvėpė rinktis mediciną. Studijavo dabartiniame Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Būdamas antrakursis, susidomėjo akušerija-ginekologija.
1977 metais A. Domarkas kartu su žmona Violeta Domarkiene, pediatre, atvyko dirbti į Šiaulius. Gydytojas sako, kad tada jauni gydytojai tuokdavosi tam, kad gautų paskyrimus į didesnius šalies miestus, viengungiai dažniau būdavo siunčiami į mažesnius miestus ir miestelius.
"Mes su Violeta susituokėme likus metams iki paskyrimo. Aišku, ne visai dėl to tuokėmės", – šypsosi gydytojas.
Jau 42 metus A. Domarkas dirba Nėštumo patologijos skyriaus vedėju, vadovauja didesniam nei 30 žmonių kolektyvui. Skyriuje per metus gydoma apie 2 tūkstančiai nėščiųjų, atliekama apie 200 planinių Cezario pjūvio operacijų. Pats A. Domarkas tokių operacijų per metus atlieka apie 70.
"Šypsausi visoms Šiaurės Lietuvos moterims, nes visos man atrodo matytos. Dabar pas mane gimdo tos moterys, kurioms kažkada pačioms padėjau ateitį į šį pasaulį", – sako akušeris ginekologas.
A. Domarkas džiaugiasi, kad dabar jo pacientės gydomos kur kas geresnėmis sąlygomis ir gražioje aplinkoje, nei prieš kelis dešimtmečius, ir mano, kad tai prisideda prie greitesnio sveikimo.
Giliai į atmintį gydytojui įstrigo nelaimingi atvejai – gimdyvių mirtys. Jo darbo praktikoje tokių mirčių buvo devynios. Šiaip sunkai įsimenantis pavardes gydytojas sako šių moterų ne tik pavardes prisimena, bet ir visas aplinkybes, datas, ir net valandas, kada tai įvyko.
"Tik iš šalies atrodo, kad viskas ėjo praėjo, iš tikrųjų mes labai skaudžiai išgyvename nesėkmes", – sako A. Domarkas.
Pasak gydytojo, dabar klinikoje vyksta reorganizacija, kuriamas Akušerijos centras, kuris apjungs Konsultacijų polikliniką, gimdymo ir akušerijos skyrius.
"Sumetimai tokie, kad taip yra visame pasaulyje, o antra – trūksta gydytojų. Administracijai bus lengviau manipuliuoti gydytojais. Nebus taip, kad pacientą prižiūrėsi nuo pat paguldymo iki išrašymo, gydytojai bus "mėtomi" iš vieno skyriaus į kitą. Bet man toks ligonio gydymo modelis nelabai priimtinas", – apie reformas kalbėjo A. Domarkas.
Kolegos A. Domarką vertina kaip gana griežtą vadovą ir gydytojas to neneigia, garsusis jo posakis – "Darbiniai santykiai – ne lytiniai santykiai, jie nebūtinai turi būti malonūs".
"Esu ne vien darbu gyvas, turiu hobį. Mokykloje ir studijuodamas grojau pučiamųjų orkestre, dabar esu motoklubo ("Morphinum" MCC – aut. pastaba) prezidentas", – sako A. Domarkas.
Kartu su žmona A. Domarkas užaugino dvi dukras. Vyresnėlė Laura baigė farmacijos studijas, dirba Kaune, jaunėlė Indrė – odos ligų gydytoja, dirba Šiauliuose.