ECOSH pataria, kokius maisto produktus vartoti, norint išlaikyti sveikus plaukus

Image by Racool_studio on Freepik
Plaukų sveikata ir jų augimo greitis gali priklausyti nuo daugelio veiksnių, įskaitant: amžių, genetiką, aplinkos poveikį, vartojamus vaistus, dietą.

Nors kai kurių iš šių veiksnių pakeisti negalite, tam tikrus veiksnius, pavyzdžiui, mitybą kontroliuoti tikrai galite.

Norint palaikyti normalią plauko struktūrą, bei paskatinti jų augimą, savo organizmą būtina aprūpinti šiais vitaminais ir mineralais: vitaminai B12 ir D, biotinas, riboflavinas, geležis ir kt.

Šiame straipsnyje aptarsime kokius maisto produktus pasirinkti, kad plaukams reikalingų vitaminų ir mineralų nepritrūktų, o apie maisto papildus plaukams ir odai kviečiame skaityti ECOSH tinklaraštyje>.

1. Kiaušiniai

Kiaušiniai – baltymų ir biotino šaltinis. Plaukų folikulai daugiausia sudaryti iš baltymų, todėl valgydami pakankamai baltymų, galite paskatinti plaukų augimą. Na, o jeigu jūsų organizme baltymų trūksta, plaukai gali pradėti slinkti.

Biotinas yra svarbus plaukų baltymo, vadinamo keratinu, gamybai, todėl dažnai parduodami biotino maisto papildai skirti plaukams.

Kiaušiniai taip pat yra puikus cinko, seleno ir kitų plaukams naudingų medžiagų šaltinis. Dėl to jie yra vienas geriausių maisto produktų siekiant palaikyti sveikus plaukus.

2. Uogos

Uogose gausu naudingų junginių ir vitaminų, kurie gali palaikyti plaukų augimą. Sudėtyje esantis vitaminas C turi stiprių antioksidacinių savybių.

Antioksidantai gali padėti apsaugoti plaukų folikulus nuo žalingų molekulių, vadinamų laisvaisiais radikalais, poveikio.

Mūsų organizme vitaminas C taip pat naudojamas kolagenui gaminti – baltymui, kuris padeda stiprinti plaukus, kad jie nebūtų trapūs ir nelūžinėtų.

Be to, vitaminas C gali padėti organizmui pasisavinti geležį iš maisto. Mažas geležies kiekis gali sukelti anemiją, kuri gali būti susijusi su plaukų slinkimu.

3. Špinatai

Špinatai yra sveika žalia daržovė, kurioje gausu plaukų augimui reikalingų maistinių medžiagų, tokių kaip folio rūgštis, geležis, vitaminai A ir C.

Tyrimai rodo, kad vitaminas A yra svarbus plaukų augimui. Tačiau per didelis vitamino A kiekis gali sukelti ir plaukų slinkimą.

Viso reikalingo vitamino A turėtumėte gauti su maistu. Pavyzdžiui, puodelis (30 gramų) špinatų patenkina iki 20 % vitamino A dienos normos.

Špinatai taip pat yra puikus augalinės kilmės geležies šaltinis, būtinas plaukų augimui. Geležies trūkumas gali būti plaukų slinkimo priežastis.

4. Riebi žuvis

Riebiose žuvyse, tokiose kaip lašiša, silkė ar skumbrė, yra maistinių medžiagų, galinčių paskatinti plaukų augimą.

Tyrimas, kuriame dalyvavo 120 moterų, parodė, kad maisto papildas, kurio sudėtyje buvo omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių bei antioksidantų, sumažino plaukų slinkimą ir padidino jų tankumą.

Riebi žuvis taip pat yra puikus baltymų, seleno, vitamino D3 ir B grupės vitaminų šaltinis. Šie vitaminai gali padėti palaikyti normalią plaukų būklę.

5. Sėklos

Image by freepik

Sėklose esantis vitaminas E, cinkas, selenas gali paskatinti plaukų augimą. Sėklose gausu maistinių medžiagų ir palyginti mažai kalorijų. 28 gramai saulėgrąžų patenkina beveik 50 % kasdieninio vitamino E poreikio.

Linų sėmenyse ir chia sėklose yra omega-3 riebalų rūgščių, kurios, kaip ir minėjome anksčiau, taip pat gali paskatinti plaukų augimą. Du šaukštai maltų linų sėmenų suteikia 4,7 g omega-3 riebalų rūgščių.

6. Pupelės

Pupelės yra puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis, būtinas plaukų augimui.

Šios ankštinės daržovės yra ir geras cinko šaltinis, kuris padeda plaukams augti bei atsinaujinti. 100 gramų juodųjų pupelių patenkina iki 14 % cinko dienos normos moterims ir iki 10% cinko dienos normos vyrams.

Pupelėse taip pat randama šių plaukams reikalingų maistinių medžiagų: geležies, biotino, folio rūgšties.

7. Austrės

Austrės yra vienas geriausių cinko šaltinių. Viena vidutinė austrė suteikia iki 96% cinko dienos normos moterims ir iki 75 % cinko dienos normos vyrams.

Cinko trūkumas maiste gali paskatinti telogeno išsiskyrimą – dažną, bet grįžtamą plaukų slinkimo formą, kurią sukelia maistinių medžiagų trūkumas.

Svarbu sekti cinko kiekį organizme ir esant trūkumui pakoreguoti savo mitybą arba išbandyti maisto papildus.

Užs. Nr. 553562