Naujausios
Per studijas prisijaukino Vokietiją
Viena iš aštuonių šaukėniškių (Kelmės r.) mokytojos ir inžinieriaus Violetos ir Algio Valantukevičių vaikų dukra Lina savo ateitį sieja su Vokietija. Studijuoti ten išvykusi mergina tikina, jog svečioje šalyje labai gerai jaučiasi, ten įsigyveno ir tikisi kurti ateitį.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Trys seserys studijavo vokiečių kalbą
Į tėvų namus Šaukėnų seniūnijos Pailgio kaime Lina Valantukevičiūtė grįžo labai trumpam. Reikėjo pasikeisti asmens tapatybės kortelę, todėl parskrido kelioms dienoms. Ilgesniam laikui negali atitrūkti nuo mokslo ir darbo.
Kol kalbamės, merginos jau laukia draugė. Šaukėnuose jos visi pasiilgo.
Lina baigė bakalauro studijas Vilniaus universitete. Studijavo vokiečių kalbos filologiją. Tą pačią specialybę pasirinko trys iš keturių seserų. Vokiečių kalbą studijavo ir Linos seserys Aurelija bei Ignė.
Gavusi bakalauro diplomą Lina nusprendė dar kartą studijuoti Vokietijoje. Su šia šalimi pirmą kartą susipažino būdama 15 metų. Ten pagal moksleivių mainų programą mokėsi vienoje nedidelėje mokykloje, kurioje taikoma Valdorfo metodika. Patiko artimas ryšys tarp mokytojų ir mokinių, vokiečių tarpusavio bendravimas.
Filologams darbo susirasti sunkiau
Lina įstojo į vieno iš pigesnių Vokietijos miestų Bochumo, esančio netoli Olandijos sienos, universitetą. Pasirinko studijuoti germanistiką ir rusų kultūrą.
Šiuo metu mergina jau turi ir Bochumo universiteto bakalauro diplomą. Dabar siekia magistro laipsnio.
„Svetimšaliams studijuoti sunkiau negu patiems vokiečiams, – pasakoja Lina. – Nors du kartus baigiau vokiečių kalbos studijas, jau šešeri metai gyvenu Vokietijoje, puikiai kalbu vokiškai, tačiau, kai tenka rengti prezentacijas, visuomet jaudinuosi.“
Filologams Vokietijoje, kaip ir Lietuvoje, įsitvirtinti darbo rinkoje sunkiau negu technologijų specialistams. Po studijų jie ilgiau ieško darbo, negali pasirinkti miesto, kuriame gyvens. Važiuoja ten, kur yra galimybė įsidarbinti.
Dauguma filologų dirba mokytojais. Mokytojams Vokietijoje – geros sąlygos. Jie laikomi valstybės tarnautojais ir gauna gana didelius atlyginimus. Tačiau Lina, būdama ne vokietė, nesiryžtų vokiečių vaikų mokyti jų gimtosios kalbos.
Lietuvaitė sako galbūt liks dirbti dėstytoja universitete. Yra galimybių gauti darbo kalbos testavimo komisijoje. Tačiau kol kas mergina negalvojanti apie tai, ką dirbs baigusi magistro studijas. Mokant keletą kalbų darbo tikrai atsiras.
Profesoriaus asistentė
Šiuo metu Lina dirba universitete profesoriaus asistente. Padeda mokslininkui ieškoti informacijos, atspausdinti, nukopijuoti jam reikalingą medžiagą, paimti iš bibliotekos knygų, kartais surasti informaciją, kokiame Vokietijos teatre rodomas spektaklis apie Fiodorą Dostojevskį. Mat profesorius dėsto rusų kultūros discipliną.
Profesorių asistentais dirba ir daugiau magistrantūros studentų. Tokiu būdu universitetas suteikia pagalbą savo mokslininkams, o studentams tai yra pirmoji darbo patirtis. Studentui mokama 13 eurų už valandą. Kai baigs magistro studijas, Lina asistente dirbti negalės. Šis darbas skiriamas tik studentams. Tačiau viliasi, jog universitete gali būti pasiūlyta kita darbo vieta.
Šaukėniškė studijas visuomet turėjo derinti su darbu. Daugiavaikėje keturių sesių ir keturių brolių šeimoje užaugusi mergina negalėjo tikėtis iš tėvų didelės paramos, todėl ir Lietuvoje studijuodama dirbo.
Vokietijoje tuo labiau reikėjo dirbti. Darbą gavo visai nesunkiai. Dirbo traukinių palydove Deutschebahn įmonėje. Kad galėtų suderinti su paskaitomis, Lina dirbdavo savaitgaliais. Kartais išvažiuodavo penktadienį, grįždavo tik sekmadienį. Per savaitgalį išdirbdavo visas 40 valandų – už visą darbo savaitę.
Mergina sako, jog patys vokiečiai nelabai nori dirbti savaitgaliais ir naktimis. Matyt, todėl lietuvaitę iš karto priėmė. Padėjo ir tai, kad Lina moka keletą kalbų. Mat traukiniai, kuriuose dirbo, važinėdavo tarptautiniais maršrutais.
Linai toks darbas taip pat tiko. Darbdaviai lanksčiai pakoreguodavo grafiką. Per atostogas dirbdavo daugiau dienų, per sesijas krūvį galėdavo susimažinti iki 15–20 valandų per savaitę.
„Žinoma, nebuvo lengva, – pasakoja Lina. – Labai trūkdavo miego. Be to, sunku būdavo suderinti ritmą. Darbas dažniausiai naktimis, o paskaitos – dieną.
Ir pigiame mieste viskas brangsta
Pirmaisiais studijų metais Lina gyveno studentų bendrabutyje. Nedidelis kambarėlis vienam, dušas, tualetas, kartais ir mini virtuvėlė – tokiais patogumais gali naudotis studentai už 260 eurų per mėnesį.
Lietuvaitei tokios sumos tiko. Tačiau su amžiumi labiau norėjosi didesnio komforto ir ramybės, todėl šiuo metu nuomojasi butą.
Bochumas, pasak Linos, – vienas iš pigiausių Vokietijos miestų. Dviejų kambarių butą čia galima išsinuomoti ir už 300 eurų.
Baigusi studijas mergina norėtų čia likti gyventi. Bet ir šiame mieste nuoma, nekilnojamasis turtas brangsta.
Lina neneigia pasiilgstanti Šaukėnų, tačiau per šešerius metus spėjo pamilti ir Vokietiją. Turi daug draugių ir draugų.
„Pripratau. Man viskas ten patinka. Pasiilgstu Lietuvos ir gimtinės. Bet juk negali visko turėti iš karto. Privalau rinktis“, – svarsto mergina.
Autorės nuotr.
Lina Valantukeviciute tvirtina Vokietijoje sutikusi daug draugiškų, padėti linkusių žmonių, niekuomet nepatyrusi diskriminacijos.
Lina Valantukevičiūtė džiaugiasi grįžusi į gimtinę, tačiau savo namais laiko Vokietijos Bochumo miestą.