Naujausios
Mokslas gali teikti džiaugsmą
Šiaulių universitetas (ŠU) surengė mokslo tyrimų festivalį – pravėręs laboratorijų duris Šiaulių krašto moksleivius ir jų mokytojus ragino išmėginti tyrėjų kėdes. Universiteto bibliotekoje vykusiame renginyje mokslininkai iš Estijos ir Islandijos sukvietė bendruomenę apsilankyti mokslo teatre.
Pasak mokslo tyrimų festivalio iniciatorės, ŠU mokslo ir meno prorektorės profesorės dr. Ingridos Šaulienės, Europoje populiarėja mokymo ir mokymosi koncepcija, kai siekiama tiksliuosius mokslus žmonėms, ypač jaunimui, pateikti kuo paprasčiau ir patraukliau.
„Bendradarbiaudami su savivaldybe planuojame Šiaulių universitete įkurti Gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos atviros prieigos – STEAM centrą, kviečiame krašto bendruomenę lankytis laboratorijose, tačiau matydami užsienio šalių patirtis, norime keistis dar labiau, – sakė I. Šaulienė. – Pasikvietę kolegas iš Islandijos universiteto ir Estijoje įsikūrusio didžiausio mokslo centro Baltijos šalyse AHHAA atstovus, nusprendėme gerąja kolegų patirtimi pasidalyti ir su universiteto dėstytojais.“
Esminis šiandienos tiksliųjų mokslų mokymo(si) principas, jog mokslo pažinimas teiktų pozityvias emocijas, t. y. kad žmogus per praktinius užsiėmimus pajustų mokslo teikiamą džiaugsmą. O metodų, pasak ŠU atstovės, yra įvairiausių.
„Kadangi šiuolaikinis teatras nebėra tik scena, kurioje stebimas aktorių pasirodymas, o daugybėje spektaklių dalyvauja ir patys žiūrovai, kaip festivalio renginio konceptą pasirinkome – teatrą. Mokslo teatro pavadinimą padiktavo ir pas mus viešėjusių užsienio mokslininkų taikomi metodai, kurie apima ir demonstracijas, ir reikalauja tiesioginio dalyvių įsitraukimo. Kitaip tariant, mokslo pažinimą paverčia interaktyviu spektakliu“, – aiškino dr. I. Šaulienė.
Festivalio metu buvo sudarytos sąlygos mokiniams ir jų mokytojams drauge su universiteto mokslininkais atlikti tiriamuosius darbus laboratorijose. Savaitei duris pravėrusios keturios universiteto laboratorijos suteikė unikalią galimybę pažinti fizikos, biologijos, chemijos ir technologijos mokslų sričių dėsnius patiems atliekant įvairiausius mokslinius eksperimentus.
Pavyzdžiui, inžinerijos laboratorijoje moksleiviai galėjo išbandyti konstruktorių ir dizainerių naudojamą programinę įrangą, leidžiančią kurti įvairiausių objektų trimačius modelius, o vėliau išvysti, kaip sukurtas modelis gaminamas 3D spausdintuvu.
Biologijos laboratorijoje su mokiniais bendraujantys profesoriai ne tik atskleidė slapčiausias klonavimo paslaptis, bet ir leido kiekvienam atlikti sterilių augalų klonavimą.
„Po truputėlį pratiname Šiaulių krašto bendruomenę prie atvirų laboratorijų – norime sukurti įspūdį, ko galima tikėtis atsidarius STEAM centrui. Tikimės, kad moksleiviai laboratorijose patirdami mokslo pažinimo džiaugsmą pamažu išsiugdys ir natūralų poreikį reguliariai lankytis universitete, o vėliau gal net atsiras ir daugiau norinčių studijuoti šiuos neretai kietaisiais vadinamus mokslus", – sakė dr. I. Šaulienė.
Pagal ŠU inf.
Zenono Ripinskio nuotr.
Mokslo tyrimų festivalyje svečiai iš Islandijos ir Estijos savo eksperimentus pavertė interaktyviu spektakliu.