Naujausios
Pigiausia – šiauliečių, brangiausia – joniškiečių šiluma
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba ne vienerius metus skelbia visų šilumos tiekėjų šilumos kainų statistiką.
Jos pateikiamose lentelėse šilumos tiekėjai, kurių yra beveik pusšimtis, į eilę didėjančia tvarka išrikiuoti pagal tiekiamos centralizuotos šilumos kainą.
Šių metų spalį iš apskrities rajonų aukščiausiai lentelėje stovi "Šiaulių energija" – bendroje lentelėje ji ir jos šilumos kaina – 3,1 cento už kilovatvalandę (su PVM) yra antra.
Toliau rikiuojasi radviliškiečiai – bendroje lentelėje "Radviliškio šiluma" ir jos 5,28 cento už kilovatvalandę šilumos kaina yra devynioliktoje pozicijoje.
"Akmenės energija" spalį pateko į 22-ąją poziciją (5,41 cento), "Pakruojo šiluma" – į 28-ąją (5,72 cento), "Kelmės šiluma" – į 41-ąją (6,69 cento).
Brangiausia šiluma tarp apskrities rajonų tebėra Joniškyje – "Joniškio energija" vartotojams šilumą parduoda po 7,19 cento ir yra 47-oje pozicijoje tarp 49-ių šilumos tiekėjų.
VERT specialistų teigimu, šiųmečio spalio šilumos kaina, palyginus su praėjusių metų spalio mėnesiu pigs daugiau nei 10 procentų, kadangi atpigo ir biokuras, ir gamtinės dujos.
Tarybos duomenimis, biokuro kaina krito maždaug 26 procentais, gamtinių dujų – apie 30 procentų.
Tačiau iš apskrities rajonų šilumos kaina spalį, lyginant su praėjusių metų spaliu, sumažėjo tik Šiauliuose ir Pakruojyje. Kituose rajonuose ji padidėjo. Daugiausia, 8 procentais, šilumos kaina išaugo Radviliškio rajone.
Šilumos tiekėjų pozicija
UAB "Radviliškio šiluma" direktorius Prano Mickaičio teigimu, šilumos kaina yra tapusi politikavimo įrankiu ir ne visada pateikiama realybė atitinka tikrovę.
"Kaip reikia kainą atpiginti, kai per tą laiką viskas brango – didėjo atlyginimai, brango tepalai, guoliai, varžtai? Kintamąją kainos dalį daugiausia sudaro kuro kaina. VERT teigimu, šiemet biokuro kaina bus pigiausia vos ne per 20 metų, bet prieš biokuro biržos atsiradimą biokuras kainavo daug pigiau, negu šiandienis pats pigiausias biržoje parduodamas kuras. Kad birža kainą sukėlė – tai faktas, bet kitaip pirkti nevalia", – teigė P. Mickaitis.
Pasak jo, Radviliškio rajone šilumos kainą iškraipė ir tai, jog 2017-2018 metais "Radviliškio šiluma" turėjo vartotojams grąžinti permokas.
"Taip atsitiko todėl, kad Kainų komisija maždaug trejus metus, kol buvo keičiama skaičiavimo metodika, nebuvo nustačiusi bazinės kainos, nors to prašėme nuo 2014 metų. Ji nustatyta tik nuo 2017 metų vasario, todėl ir susidarė permoka, kurią reikėjo grąžinti", – tvirtino P. Mickaitis.
Anot "Radviliškio šilumos" specialistų, neteisinga VERT pateikiamoje šilumos kainų lentelėje lyginti visų be išimties šilumos tiekėjų parduodamos šilumos kainas.
"Lyginamos visos, nors mažas tiekėjas niekada neprilygs Vilniaus ar Kauno. Šilumos tiekėjai yra suskirstyti į penkias grupes pagal šilumos gamybos kiekius. Tai gal teisingiau būtų lyginti pagal grupes?", – svarstė "Radviliškio šilumos" vyriausioji finansininkė Vilma Smalinskienė.
Pasak jos, skiriasi ir perkama bei skelbiama kuro kaina.
"Pavyzdžiui, dujų transportavimo kaina sudaro antra tiek, kaip perkama kaina. Dar yra akcizo mokestis. Tad visa kaina tampa dvigubai didesnė nei skelbiama", – skaičiavo V. Smalinskienė.
Pasak Radviliškio šilumos tiekėjų, patiriamus nuostolius jiems leido sumažinti investicijos į ūkį, o tai irgi turėjo įtakos kainai.
"Pakeitus senas trasas naujomis ir sumažėjus jų diametrui, sumažėjo bendri gamybai reikalingo vandens kiekiai – anksčiau jo reikėdavo per 1000 kubų, dabar užtenka 850.
2012 metais, pagamindami 64 tūkstančius megavatų šilumos, turėjom 11 tūkstančių nuostolių, 2018 – pagaminom 60 tūkstančių ir turėjom 8 tūkstančius nuostolių. Tai leidžia kainas išlaikyti stabilias", – sakė P. Mickaitis.
Šilumos gamybą mažina ir renovacijos procesas, nes šilumos suvartojimas renovuotuose namuose skiriasi daugiau kaip tris kartus nuo kitų namų suvartojimo.