Naujausios
Bariūnų žemės ūkio bendrovės pieno perdirbimo cechas, kuris buvo įrengtas savo lėšomis 1994–1996 metais, neatlaikė konkurencinės kovos rinkoje.
Kaip skelbia BNS, įmonė kovo–gegužės mėnesiais ketina atleisti 12 specialistų ir 19 darbininkų. Apie tai vasario 23 dieną buvo informuota Užimtumo tarmyba. Iš viso „Sodros“ duomenimis, bendrovėje šiuo metu dirba 99 asmenys.
Pieno cecho veikla nutraukiama, nes tapo nuostolinga, nors dar visai neseniai kasdien jame buvo perdirbama apie 10–15 tonų pieno. Cechas gamina įvairius tradicinius nenugriebto pieno produktus: pasterizuotą pieną, rūgpienį, kaimišką rūgpienį, grietinę, grietinėlę. Be to, gaminami originalūs gaminiai: „Močiutės” varškė, Bariūnų sūris su priedais, biogėrimai „Šaltinėlis”, varškė su bifido bakterijų raugu. Bariūnų produkcija natūrali, todėl kai kurių gaminių trumpesnis galiojimo laikas negu kitų pieno įmonių gaminių.
Bariūnų produkcijos kol kas dar galima įsigyti Joniškio rajone, Šiauliuose, Kaune, Klaipėdoje, Kėdainiuose ir kituose miestuose, kur ji ir buvo anksčiau platinama.
2005 metais „Agrobalt“ parodoje Bariūnų ŽŪB pieno cecho biogėrimas „Šaltinėlis“ buvo apdovanotas aukso medaliu. Per gyvavimo istoriją būta ir daugiau pasiekimų.
Bariūnų ŽŪB užsiima augalininkyste, gyvulininkyste ir pieno perdirbimu. Įmonė valdo ir Joniškio rajono Kulpių augalininkystės ŽŪB. Registrų centro duomenimis, 2019 metais įmonės pajamos augo 11,9 procentais iki 3,5 milijonų eurų, grynasis pelnas sumažėjo 4 kartus iki 4,6 tūkstančių eurų.