Naujausios
Vidmantė Rimkienė savo kieme užaugusios daržovės aukštį matavo medine kartimi, kurios ilgis – 3 metrai. Iškėlus kartį iki viršaus, nuo žemės dar liko nemažas stiebo galas. Pamatavus karties nesiekiamo stiebo ilgį, prisidėjo dar 1 metras ir maždaug 5 centimetrai.
V. Rimkienė parodė į šalia didelio topinambo augančius kitus šios rūšies augalus – jie žymiai žemesni, mažesniais lapais ir žiedynais. Šeimininkė pasakoja, kad topinambų pirkusi ji daugiau nei prieš šešerius metus, kai sužinojusi apie šių šakniavaisių naudą.
Topinambai vis augdavę sode, tačiau kažko iš jų gaminti ji vis neprisiruošdavusi. Tik išvydusi išaugusį didelį augalą, panašų į saulėgrąžą, plaučiškietė užsimanė pasikasti topinambų šakniavaisių ir juos valgyti tiesiog žalius, sutarkuotus su morkomis. V. Rimkienė sako žinanti, kad šakniavaisių negalima iškasus ilgai laikyti, reikia tuojau pat gaminti ir valgyti. Ilgiau laikomi, jie vysta ir pūna.
Bulvinė saulėgrąža arba topinambas – astrinių šeimos augalas. Tai daugiametė 1,5 metrų aukščio žolė. Literatūroje nurodoma, kad užauga net iki 3 metrų aukščio. Augalas truputį panašus į saulėgrąžą (ta pati gentis). Stiebas apaugęs plaukeliais, žiedynai geltoni, panašūs į saulėgrąžų graižus (dėl to topinambai dar vadinami bulvinėmis saulėgrąžomis), tik žymiai mažesni. Jie naudojami maistui ir gydymui, gyvulių pašarams ir netgi kosmetikoje. Šakniagumbiuose gausu vitamino C, B1, B2 ir įvairių mineralų bei kitų aktyvių medžiagų. Tiek maistui, tiek ir gydymui topinambai dažniausiai vartojami švieži, nors juos galima ir kepti, troškinti, virti ar džiovinti. Švieži gausesni naudingomis medžiagomis. Šviežiai trintų topinambų tyrele galima gydyti skrandžio sutrikimus, ji padeda sergantiems diabetu, turintiems širdies problemų, trūkstant organizmui geležies ar vitamino C. Išoriškai gydomi nudegimai ar nedidelės žaizdos. Naudojant topinambus kosmetikoje, šiek tiek lygina raukšles ir skaistina veido odą.