Naujausios
Svarbi pergalė prisiminta konferencijose
Mūšio prieš bermontininkus 100 metų jubiliejiniai renginiai Radviliškyje prasidėjo keliomis konferencijomis.
Simboliška, kad Radviliškyje buvo surengta naujausioms gynybos technologijoms, kurias naudoja ir naudos šių dienų Lietuvos kariuomenė, skirta konferencija.
Būtent Radviliškio prieigose prieš šimtmetį bermontininkų armiją nugalėjusi Lietuvos kariuomenė mūšio metu užkariavo tiek ginklų ir karinės technikos, kad jai nugabenti į Kauną prireikė specialaus traukinio.
Radviliškis ir šiandien yra susijęs su kariniais daliniais – Linkaičiuose yra įsikūręs Lietuvos kariuomenės Arsenalas, Radviliškyje – Oro gynybos batalionas.
Radviliškio kultūros centre surengtoje konferencijoje diskutavo kariškių bei karinės pramonės srityje dirbantys šalies ir tarptautinių kompanijų atstovai.
"Šiais laikais technologijos ir grėsmės vystosi labai greitai. Tokiose konferencijose įgytos žinios padeda Lietuvos kariuomenei nuolat būti vienu dideliu žingsniu priekyje grėsmės. Svarbu ne tik turima įranga, bet ir galimybė tobulėti žinių lygmenyje", – apie pirmą kartą Radviliškyje surengtą konferenciją sakė Oro gynybos bataliono vadas majoras Vaidas Šimaitis.
Kitoje konferencijoje apie Lietuvos valstybingumui reikšmingą Lietuvos kariuomenės pergalę kalbėjo svečiai – istorikai Valdas Rakutis, Karolis Zikaras, muziejininkas Sigitas Senulis bei Lizdeikos gimnazijos mokiniai, o didingąjį mūšį iliustravo Radviliškio kultūros centre eksponuojamas radviliškiečio Edmundo Gaubo sukurtas panoraminis batalinis horeljefas "1919. Radviliškio kautynės".
Šis 3 metrų ilgio, 1,5 metro aukščio ir 30 centimetrų erdvinio gylio kūrinys pateko į Lietuvos rekordų knygą kaip didžiausias drožinys-paveikslas.
Istorija ir dabartis
Penktadienio renginiai buvo skirti mūšio prieš bermontininkus istoriniams akcentams bei dabarčiai.
Šimtmečio senumo įvykius atvaizdavo karo istorijos rekonstruktorių klubas "Grenadieriai". Taip pat, kaip ir prieš 100 metų, tuo pačiu laiku, gaudė apie pergalę skelbiantys Radviliškio bažnyčios varpai, kuriems antrino geležinkelininkų įjungtos sirenos.
Šių dienų kariuomenė šventės dalyviams pademonstravo savo ginkluotę ir techniką, Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai šventės dalyvius pasveikino trimis pabūklo salvėmis.
Susirinkusiuosius skrydžiu pasveikino du NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdantys Belgijos karališkųjų karinių oro pajėgų ir Danijos karinių oro pajėgų pilotai su naikintuvais.
Žiūrovus stebino "Viduramžiai LT" parengtas ugnies ir lazerių šou, valstybinio ansamblio "Lietuva" pasirodymas, visi galėjo pasišildyti prie 100-to fakelų uždegto pergalės ir vienybės laužo.
Pasigedo aukščiausios valdžios dėmesio
Radviliškyje vykusiais renginiais pasidžiaugė ir juos stebėjęs istorikas Valdas Rakutis. Tačiau jis pasigedo didesnio šalies valdžios dėmesio šiam istorinę reikšmę Lietuvos kariuomenei ir valstybei turinčiam įvykiui.
"Lietuvos valstybė nematė reikalo paremti rajono šventimo pastangų, neskirdama iš valstybės lėšų, nors 2019 metai buvo paskelbti Lietuvos Nepriklausomybės kovų metais.
Nebuvo renginyje nei Lietuvos vyriausybės atstovų, nei Seimo, žiniose gi naujienos padangų byloje nustelbė pergalės šimtmetį", – socialiniuose tinkluose apie pergalingo mūšio paminėjimą išreiškė nuomonę istorikas V. Rakutis.
Rajono meras Antanas Čepononis redakcijai patvirtino, kad visi mūšio 100-ečiui skirti renginiai buvo finansuoti iš rajono biudžeto, nes keli rajono teikti projektai šiai datai paminėti nesulaukė valstybinio finansavimo.
Visuomenė atkreipė dėmesį, kad renginiuose nedalyvavo ir rajono meras – rajono valdžiai atstovavo vicemeras Mindaugas Pauliukas, administracijos direktorė Jolanta Margaitienė bei jos pavaduotojas Justinas Pranys.
A. Čepononio teigimu, toks ir buvo sumanymas bei darbų pasiskirstymas tomis dienomis, kadangi penktadienį jis dalyvavo Vilniuje vykusioje 1863-1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių perlaidojimo ceremonijoje.
Istorikas V. Rakutis sulaukė ir radviliškiečio, istoriko, Karinių oro pajėgų vyriausiojo puskarininkio seržanto majoro Alvydo Tamošiūno pritarimo.
Pasak A. Tamošiūno, pergalė prieš bermontininkus svarbi ne tik Lietuvos kariuomenės istorijai, bet ir Lietuvos valstybės raidos istorijai, tačiau jos svarba parodoma vis dar nepakankamai.
"Pergalės paminėjimas turėtų būti ne tik per jubiliejines sukaktis. Tai turėtų būti kaip kasdienė higiena, nes tai – ir jaunimo auklėjimas, kad jis suprastų, jog laisvė nėra duotybė. Tuomet atsirastų pergalės minėjimo kultūra.
Radviliškio įvaizdis yra unikalus. Nė vienas miestas negali pasigirti tokiais istoriniais įvykiais, kurie čia vyko. Todėl galėtume kurti jo, kaip pergalių miesto įvaizdį", – redakcijai sakė A. Tamošiūnas.