Naujausios
Socialdemokratas ir „valstiečių“ atstovas
Į antrą Seimo rinkimų turą Žiemgalos vakarinėje apygardoje išėjęs socialdemokratas Liudas Jonaitis sulaukė netoli trečdalio balsavusiųjų palaikymo – jį parėmė 27,40 procento dalyvavusių rinkėjų (3915 rinkėjai).
Kartu su juo antrajame rinkimų ture susitiksiantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Arūnas Gumuliauskas surinko 19,98 procentus balsų (2855 rinkėjai).
Iš viso apygardoje dėl Seimo nario kėdės rungėsi devyni kandidatai, tarp jų – ir dvi kadencijas buvęs rajono meras, Liberalų sąjūdžio narys Gediminas Čepulis, kuris liko trečias (13,88 procentai balsų). Labai nedaug nuo jo atsiliko ir Tėvynės Sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų remiama kandidatė, mokesčių ekspertė, iš Joniškio kilusi Rūta Bilkštytė (11,93 procentai balsų).
Tik prieš metus į Seimą vienmandatėje apygardoje patekęs L. Jonaitis, įnirtingoje kovoje įveikęs Rūtą Janutienę, ten pakeitė į merus Joniškio rajone išrinktą buvusį Seimo narį Vitalijų Gailių. L. Jonaitis dirba Švietimo ir mokslo komitete bei Laisvės kovų ir valstybinės istorinės atminties komisijoje. Prieš pakliūdamas į Seimą jis buvo Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius, rajono tarybos narys.
Arūnas Gumuliauskas Seime – jau visą šią ketverių metų kadenciją, išrinktas daugiamandatėje apygardoje pagal Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą. Istorikas, profesorius Seime dirba Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, yra Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos narys.
Liudas Jonaitis daugiausia palaikymo – 47,54 procentus balsų – sulaukė Draudelių rinkiminėje apylinkėje, 46,79 procentai balsavusiųjų jį parėmė Stupuruose, 45,79 procentai – Plikiškiuose, daugiau kaip 44 procentai – Mikniūnuose, Ziniūnuose. Jis taip pat triskart balsais lenkė konkurentą Joniškio miesto apylinkėse.
Arūnas Gumuliauskas labiau buvo palaikomas Naisiuose (54,69 procentai), Drąsutaičiuose (43,75 procentai), Sosdvaryje (39,58 procentai), Žadžiūnuose (37,33 procentai), po 33 procentus balsų surinko Kairiuose, Darginiuose.
Partijas išrikiavo kitaip
Daugiamandatėje Žiemgalos vakarinėje apygardoje rinkėjai didelių staigmenų nepateikė, tačiau į Seimą patenkančias partijas jie išrikiavo kitokia tvarka nei visoje šalyje. Pagal šio krašto rinkėjus daugiausia balsų pelnė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (27,76 procentai nuo dalyvavusių rinkėjų), antroje vietoje Tėvynės Sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai (13,23 procentai), treti socialdemokratai (13,09 procentai), ketvirta Darbo partija (11,74 procentai). Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis Žiemgalos vakarinėje apygardoje gavo 9 procentus balsų, tad pasirodė geriau nei vidutiniškai šalyje, Laisvės partijai rinkėjai čia skyrė 6,38 procentus balsų. Visose rinkimų apylinkėse išsiskyrė Naisiai, kuriuose „valstiečiai“ turėjo ypač didžiulį atotrūkį nuo kitų partijų, jie ten sulaukė net 65,20 procentų rinkėjų pasitikėjimo.
Užsidarius rinkimų apylinkėms Žiemgalos vakarinėje apygardoje buvo balsavę iš viso 43,29 procento rinkėjų arba penkiais procentais mažiau nei prieš ketverius metus (48,22). Tiesa, šios apygardos sudėtis po perskirstymo pasikeitė ir rinkėjų skaičius taip pat tapo mažesnis nuo 379943 iki 32989, tačiau procentinei balsavusiųjų išraiškai tai neturėjo įtakos.
Išankstiniame balsavime, kuris vyko net keturias dienas, savo valią apygardoje buvo išreiškę 2429 asmenys arba – 7,36 procentai rinkėjų. Aktyviausi buvo Joniškyje esančios Livonijos apylinkės gyventojai, kurių iš anksto balsuoti atėjo net 609 arba 22,97 procento. Pridėjus balsavusius namuose iš viso iš anksto balsavo 13,71 procento rinkėjų.