Amatų mokyklėlė įsikūrė prie Virvytės

Amatų mokyklėlė įsikūrė prie Virvytės

Amatų mokyklėlė įsikūrė prie Virvytės

Maždaug šimtas moksleivių, stovyklaujančių Ventos regioninio parko teritorijoje, prie Ventos ir Virvytės upių santakos įsikūrusiame Akmenės rajono socialinių paslaugų centre, supažindinami su senaisiais amatais.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Skamba molis ir metalas

Lietuvių liaudies amatų stovyklos dalyviai iš pat ryto mokomi, ką gražaus gali pasidaryti iš molio, šiaudų, vilnos, metalo.

Kurti paprasčiausius dalykėlius iš molio moko Agnė Martinaitytė, Telšių Žemaitijos kolegijos dailės ir technologijų pedagogikos trečiojo kurso studentė. Molio pakankamai parsivežta iš puodžių krašto Kuršėnų. Darbelius išdžiovinus, jie bus išdegti — centras turi įsigijęs molio gaminių degimo krosnelę.

Nors metalui apdirbti reikia ir jėgos, viekšniškį kalvį, tautodailininką Česlovą Pečetauską rateliu apsupa ne tik berniukai.

Č. Pečetauskas, atsivežęs nemažai metalo ruošinių, iš pradžių tik pasakojo, rodė, kokių buityje reikalingų daiktų, atrodytų, labai nesunkiai galima pasidaryti. Kai patiems buvo leista stoti prie žaizdro, aiškėjo, kad šiame darbe ne viskas taip paprasta.

Viekšniškis, mokantis dirbti su vaikais, centre organizuojamose stovyklose jau ne naujokas. Ir pernai jis dalyvavo čia organizuotoje, tik trumpesnėje stovyklos programoje.

Užimta kiekviena diena

Socialinių paslaugų centras iš Akmenės rajono Raudonojo Kryžiaus yra gavęs daug įvairiausių spalvų vandeninių dažų, todėl dailės būrelio nariai gali piešti, kiek geidžia, ir ant didelių popieriaus lapų. Jauniesiems dailininkamns vadovauja Inga Suchodimcovienė, Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ vidurinės mokyklos dailės mokytoja.

Ne vieną stovyklautoją nustebino, kad gražių dalykų galima padaryti iš šiaudų ir šieno. To juos moko Rita Ringienė, Akmenės gimnazijos etnografinio muziejaus vadovė.

Yra ankstesnėse stovyklose nebandyta naujovė — vilnos vėlimas. Į šį būrelį ateina ne tik mergaitės, panorusios, tarkime, nusivelti karolius. Berniukai linkę iš vilnos pasidaryti rankos papuošalą ar dar ką nors. Šiam būreliui vadovauja, Rita Almanis, Naujosios Akmenės muzikos mokyklos dailės mokytoja.

Tik pirmąją stovyklos dieną vaikai galėjoaplankyti nors ir visų būrelių užsiėmimus. Pasirinkus, kas labiau prie širdies, dalyvaujama ne daugiau kaip dviejų veikloje.

Ką pasidarę būreliuose, vaikai gali parsivežti namo.

Labai užimta kiekviena stovyklautojų diena. Gerai padirbėjus būreliuose, pavakarę organizuojama kitokia veikla.

Įvairi sporto programa. Suorganizuojama daug kultūrinių renginių tautiškumui ugdyti. Vakare — diskotekos.

Salomėja Krupovisovienė, Akmenės rajono socialinių paslaugų centro direktorė, sako, kad ši amatų stovykla — bandomoji, parodysianti, ar tokių jų reikia. Ankstesnėse stovyklose vaikai su senaisiais amatais būdavo supažindinami tik epizodiškai, šalia kitos veiklos.

Stovyklautojai

Šimto stovyklautojų būrio dauguma — socialiai remtinų šeimų vaikai, kuriuos tėvai neišgali leisti į moksleivių namų būrelius.

Dvidešimt stovyklaujančiųjų atvyko Akmenės rajono policijos komisariatui įgyvendinant prevencijos programą. Su šiuo linkusių nusikalsti paauglių būreliu atvyko ir du policininkai. Jie su savo globotiniais puikiai tvarkosi, na o Socialinių paslaugų centras, savo stovykloms organizuodavęs aposauga, šįkart galėjo apsieiti be jos.

Šiaulių globos namų „Šaltinis“ 26 globotiniai turi vienokią ar kitokią negalę, bet dauguma — protinę. S. Krupovisovienė sako, kad dirbti su jais, sunkiai suvokiančiais savo veiksmus, yra sudėtingiau, bet dirbti su jais jau tapę įprasta, nes tokių stovyklauti priimama kiekvienais metais. Be to, kartu su šiais vaikais atvyko dvi globos namų darbuotojos.

Stovyklos darbuotojams talkina pagal studentų mainų programą iš Čekijos, Rusijos, Slovakijos ir Vokietijos atvykusios keturios merginos.

Šiemet Socialinių paslaugų centras gavo 62 tūkstančius litų Švietimo ir mokslo ministerijos Sociualizacijos programos lėšų. Šiais pinigais paremtas socialiai remtinų vaikų poilsis.

Mokydamiesi velti vilną stovyklautojai prisidarė papuošalų. 

MOKYTOJAS: Viekšniškis Česlovas Pačetauskas — turtingos patirties kalvis, tautodailininkas. 

KALVIS: Papasakojęs apie kalvystę, Česlovas Pačetauskas stovyklautojams leido padirbėti su metalu.

KERAMIKA: Stovyklautojai iš molio lipdė kuris kaip sugebėjo. 

PYNĖJAI: Mokomasi pinti iš šiaudelių. 

 

ĮRANKIAI: Socialinių paslaugų centro direktorė Salomėja Krupovisovienė parengė viktoriną — stovyklautojai turės atsakyti, kam buvo skirti šie senoviniai daiktai. 

Autoriaus nuotr.