Sodininkas ir jo sodų angelai

Valdo KANČAUSKO nuotr.
„Pastebėtas, sušildytas dėmesiu daigas turi jėgos skleistis ir augti. Pats. Nebūtinai šie vaikai taps dailininkais. Tačiau jie tikrai taps žmonėmis, norinčiais ir nebijančiais kurti bet kokiose gyvenimo srityse, žinančiais, kad pastangos ir darbas gali būti pastebėti ir įvertinti“, – apie savo mokinius kalba mokytojas, fotografas ir projektų autorius Valdas Kančauskas.
Japonijoje, Kumamoto prefektūroje, vykusiose Lietuvos dienose bei lietuviškų produktų mugėje eksponuoti 35 Kelmės specialiosios mokyklos, Kelmės „Kražantės“ progimnazijos, Kelmės „Aukuro“ pagrindinės ir Vilniaus „Šilo“ mokyklų mokinių vektorinės tapybos darbai. Šie vaikai lanko mokytojo ir socialinių projektų autoriaus Valdo Kančausko vadovaujamą vektorinio piešimo bei kūrybiškumo ugdymo būrelį, o unikalia technika nutapyti jų darbai garsina Lietuvą.

Papuošė mugės erdves

Spalvingi ir brandūs pačių gabiausiųjų mokinių darbai papuošė visas mugės erves ir turėjo atskirą pristatymo stendą.

Kaip informavo vektorinės tapybos būrelių vadovas Valdas Kančauskas, jo įkurta ne pelno siekianti įmonė „Angelų sodai“ į Japoniją atstovauti Lietuvai pakviesta tarpininkaujant Lietuvos ir Japonijos mainų centro (JLEC) direktoriui Kenjiro Tamaki.

Šis žmogus yra pelnęs Globalios Lietuvos apdovanojimą ir ,,Lietuvos diplomatijos žvaigždės“ garbės ženklą. Jį sudomino specialiųjų poreikių vaikų darbai ir integracinės socialinės iniciatyvos „Laimės aitvaras“ sumanytojo bei įmonės „Angelų sodai“ steigėjo mokytojo Valdo Kančausko gebėjimas atskleisti šių ypatingų vaikų talentus.

Parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos ambasadorius Japonijoje Gediminas Varvuolis ir kiti garbūs svečiai.

„Ypatingų poreikių ir pagrindinio ugdymo mokyklų mokinių integruotiems projektams atsiveria tolesnio bendradarbiavimo galimybės su Japonijos neįgaliuosius vienijančiomis kultūros organizacijomis, kolegomis, ugdymo įstaigomis ir visuomenės bei meno atstovais“, – džiaugiasi mokytojas V. Kančauskas.

Paroda keliauja šventomis vietomis

Dar viena, nauja V. Kančausko atrastų talentingų vaikų paroda šiuo metu keliauja per Lietuvą. Vektorinės tapybos darbai eksponuojami Lietuvos vienuolynuose, bažnyčiose, vėžiu sergančius žmones globojančių bendruomenių namuose.

Kartu su žinoma dailininke Mykole Ganusauskaite V. Kančausko mokinė Ana Reketytė nutapė naują unikalų laimės aitvarą, kuris ne kartą kils į dangų ir stebins ne tik Lietuvos gyventojus.

Kelmiškės Rositos Grigaitės grafikos darbas kabo prabangių ISTO interjero namų, kurie šalyje atstovauja aukščiausios, išskirtinės prabangos ir kokybės brendus, ekspozicijoje. Savo ekspozicijas čia turi visame pasaulyje žinomi bei pripažinti architektai, interjero ir baldų dizaineriai.

Jau ketveri metai per Lietuvą ir kitas pasaulio šalis keliaujančios ypatingų poreikių vaikų darbų parodos stebina žmones.

„Tai tik dar vienas įrodymas, kad, sudarius galimybes integruotis ypatingų poreikių vaikams, jie taps lygiaverčiais mūsų visuomenės nariais“, – sako talentų ieškotojas V. Kančauskas.

Per pandemiją nenutrūko ir užsimezgę ryšiai su Portugalijos kolegomis. Be to, gimsta nauji tarptautiniai projektai su Kanada, Izraeliu, Ekvadoru. Ekvadore šiuo metu jau vyksta nuotolinė „Angelų sodų“ vaikų piešinių paroda, surengta žinomo Ekvadoro visuomenės veikėjo, meno žinovo, mecenato ir verslininko Adolfo Escolaro.

Nepaklysti gyvenimo džiunglėse

Ypatingų poreikių vaikų unikalius vektorinės tapybos darbus rušiamasi perkelti ant lininių, medvilninių suknelių ir kitų rūbų, aksesuarų, bei pardavinėti šiuos gaminius ne tik Lietuvoje bet ir visame pasaulyje.

„Ypatingų poreikių vaikų kūriniai turi ypatingą emociją, energiją, istoriją – kartais labai jautrią...ir liūdną... Kai kurių piešinių autorių jau nebėra tarp gyvųjų...“, – pasakoja mokytojas.

„Angelų sodo“ kūrėjai kaupia vis naujas savo piešinių kolekcijas. Jų pristatymuose bus naudojami unikalūs Laimės aitvarai su naujais piešiniais, kurie bus ir ant kuriamų gaminių.

Šiuo metu ieškoma dizainerių, rinkodaros, reklamos, logistikos, gamybos specialistų ir verslo atstovų, kurie socialiai prisidėtų prie svarbaus socialinio VšĮ Angelų sodų vadovo kuruojamo projekto.

„Tai vaikai, kurie yra verti, kad būtų pastebėti. Iš tiesų to vertas kiekvienas vaikas. Mūsų, suaugusiųjų, pareiga padėti jiems atsiskleisti, įžiūrėti, kokie lobiai slypi ne visada patogių, mielų ir klusnių, ne visada sveikų, ne visada tvarkingų ir drausmingų vaikų sielose ir parodyti pasauliui jų talentus bei padėti jiems susigaudyti pasaulio džiunglėse“, – įsitikinęs V. Kančauskas.

Valdo vadovaujamas veiklas lankantys ypatingųjų poreikių vaikai susiduria su didesniais iššūkiais negu kiti bendraamžiai. Dažnas turi dėmesio sutrikimų. Kai kurie kenčia dėl blogų gyvenimo sąlygų namuose.

Dėl šių sunkumų vaikų gali laukti asocialaus žmogaus likimas. „Paradoksalu, tačiau būtent dėl tos pačios priežasties šie žmonės neretai turi ir išskirtinius kūrybinius, meninius, empatinius, kognityvinius gebėjimus. Tam, kad šios dovanos būtų atskleistos, o likimai pakryptų teigiama linkme, svarbu keli aspektai: teigiamas dėmesys bei pavyzdys, stropus gebėjimų ugdymas, žmogiškoji šiluma, palaikymas“, – sako mokytojas, nuolat sugalvojantis naujus, vaikus motyvuojančius projektus.

Didžiausias Valdo siekis, kad bent dalis mokinių rastų savo darbo vietas, integruotųsi į socialinį gyvenimą, pasinaudodami savo įgytais išskirtiniais kūrybiniais įgūdžais.

Jis tarsi sodininkas puoselėja ypatingų poreikių vaikus, kuriuos vadina žemės angelais, ir džiaugiasi jų pasiekimais: „Jų kūriniai spinduliuoja šviesą, meilę, įkvėpimą ir dvasinę stiprybę. Šie paveikslai puošia Lietuvos galerijas, bažnyčias, mokyklas, ligonines, buvo eksponuojami trijose Jungtinėse Amerikos Valstijose vykusiose parodose bei Pietų Korėjoje.“

Didžiuliai laimės aitvarai su vaikų tapybos darbais skraidė Kelmėje, Vilniuje, Palangoje, Latvijoje, Jungtinėje Karalystėje. Kūriniai kabo ir privačių solidžių meno kolekcininkų ekspozicijose, du kūriniai padovanoti Prezidentei D. Grybauskaitei, vienas – JAV ambasadoriui Lietuvoje Robertui Gilchristui. Viename specialiųjų poreikių vaikų piešinių parodos atidaryme JAV ambasadoje 2019 metais, Vilniuje, dalyvavo ir Prezidentas Valdas Adamkus.

Nenuginčijamas mokytojo indėlis

Mokytojo Valdo Kančausko indėlis integruojant į visuomenę specialiųjų poreikių vaikus neliko nepastebėtas. Jis tapo nacionalinių konkursų „Mokytojai Lietuvai” ir ,,Herojai tarp mūsų“ nugalėtoju. 2019 metais tapo LTR organizuoto „Metų asmenybės“ apdovanojimų laureatu „Metų Dialogo“ kategorijoje.

Jau ketvirtus metus mokytojas ir visuomenininkas nominuojamas „Inovatyviausio Lietuvos mokytojo“ nacionaliniame konkurse. Jo ir jaunųjų kūrėjų komanda primena, kad kiekvienas galime būti savo gyvenimo kūrėjais ir herojais nepaisant sunkumų, kuriuos patiriame.

Jo projekto „Aš esu” svarbiausias siekis parodyti jaunųjų menininkų darbus visame pasaulyje ir priminti elementarią tiesą:

„Aš esu vertingas su visomis savo dovanomis ir keistybėmis, aš turiu vietą šiame pasaulyje, siunčiu tau savo stiprybės bei meilės žinutę ir matau tavo stiprybę bei meilę, pripažįstu tavo vertę ir vietą šiame pasaulyje.”

„Mokiniai, pasirinkę kūrėjo kelią, parodo, kad jie yra lygiaverčiai šios visuomenės nariai, kad savo ir kitų gyvenimams jie gali suteikti naujų spalvų, grožio, tikrumo, įkvėpti, sujungti tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo nesujungiama. Toks nedidelio žmogaus širdies susitikimas su didelio pasaulio širdimi yra stebuklingas nuolankumo ir žmogiškojo kilnumo aktas“, – įsitikinęs mokytojas.