Naujausios
Gyvena proprosenelio statytame name
Kai su Aleksu telefonu tarėmės dėl susitikimo, jis keliais žodžiais nusakė trobą, kurios reikėtų ieškoti: "Kito tokio mūrinuko kaime nėra – senovinis, raudonų plytų, baltomis langinėmis namas".
Ir iš tiesų nereikėjo jokių pastangų surasti žodžiais apsakytąjį namą, kurį XIX amžiaus pabaigoje pastatė Alekso proprosenelis Dominykas Požėla.
"Prosenelė Elena Požėlaitė-Pažemeckienė yra pasakojusi, kad jai galėjo būti 16 metų, kai padėjusi nešioti plytas šio namo statybai. Bandžiau suskaičiuoti, kada jis pastatytas. Gal kokiais 1895? Nedaug proprosenelis jame ir pagyveno – pasimirė. O šiame name kelios kartos gyveno. Dabar čia – mes", – pakruojietiška tarme noriai pasakoja Aleksas.
Net Aleksą matančiam pirmą kartą, aišku, kad už šiuos namus jam nieko nėra brangiau. Už aslą priemenėje, senutėlę krosnį virtuvėje, senelio darytą medinę lovą, kurioje jis miega, ant sienos kabančias pageltusias nuotraukas ir senove dvelkiantį kvapą.
Šalia prisėdusi Alekso mama pritaria sūnui: labai jiems čia viskas brangu. Ir ne tik čia – toje namo pusėje, kur įsikūrę tėvai ir jų sūnus Aleksas, bet ir kitame namo gale esančioje seklyčioje, kuri tapo savotišku šeimos muziejumi.
Alekso galvoje – giminės istorija
Aleksas veda į nekūrenamą namo dalį, nors joje ir yra ypatinga krosnis, kurios vidus, sako, iki pusės prikrautas akmenų, todėl ją užkūrus, esą namuose būtų šilta kelias dienas.
"Bandėm kartą pakurti, bet pabijojom – rizikinga: dar supleškės viskas", – ranka krosnį paglosto Alekso mama Valė.
O pats Aleksas, nieko nelaukdamas, jau veda prie senelio Juozapo prieš pat Antrąjį pasaulinį karą močiutei padarytos lovos. Ji – vienas gražiausių senelio Juozo padarytų darbų. Namo langai ir palangės – irgi senelio sumeistrauti.
"Senelis auksines rankas turėjo. Ir stalius, ir ratelnikas (darė vežimų ratus), ir kubilius (gamino kubilus), ir dailidė buvo, medinius namus statė. Daug namų, molio fermų pristatė jo brigada.
Nociūnuose viena troba dabar tepalikus, kitų nebėra. Ir kitas mano senelis statybininkas buvo", – su pasididžiavimo gaidele pasakoja Aleksas.
Kitame kambaryje stovi sena, jau aštuntą dešimtį metų skaičiuojanti vaikiška lovelė. Irgi senelio daryta.
"Joje miegojo mano tėvas, jo jaunesnis brolis ir aš", – lenkia pirštus.
Aleksas savo senelio Juozapo niekada nematė. Kai senelis mirė, jis dar nebuvo gimęs, tačiau apie senelį žino tiek lyg kasdien iš paskos būtų slankiojęs.
Parodo ir paties pieštą senelio portretą ("iš mažulytės nuotraukos nupiešiau").
Ten pat stovi ir sena spinta. Ji parsivežta iš Nociūnų – mamos tėvo daryta. Ant sienos kabo ir senelių vestuvinė dovana – raižyta rankšluostinė.
"O čia močiutės Teodoros austi darbai, jos ant pagalvės išsiuvinėta monograma. Močiutė buvo ir siuvėja, ir audėja, turėjo audimo stakles, baigė siuvimo kursus", – beria lyg žirnius Aleksas ir rodo ant sienų kabančias nuotraukas: močiutės, jos seserų, prosenelio ir jo trečios žmonos...
Aleksas paaiškina ir tai, kodėl jis ir jo tėvai yra Pašuškevičiai, o seneliai – Pašiškevičiai. Pasirodo, tai valdininkų padaryta klaida registruojant dokumentus. Taip ir liko jie Pašuškevičiai.
Toliau Aleksas veda į klėtį, kurioje – senelio darbo įrankiai ir įrenginiai: tekinimo staklės, ąžuolinis varstotas, račiaus suolas, kaltai, priekalas.
Ir čia jis jaučiasi šeimininku: "Šis kaltas – prancūziškas, stiklo rėžtukas – angliškas, iš Ruponių kaimo pirktas. Grąžtai iš Linkuvos žydų pirkti. Iki šiol nesudilę, nors jau 80 metų turi".
O šios svarstyklės – iš Linkuvos malūno, – rodo.
"Iš kur tiek visko žinai, Aleksai?", – negaliu nepaklausti, o jis lyg niekur nieko: "Tėvas pasakojo, pats ieškojau kas ir kur".
Kaimo istorija – filmuotoje medžiagoje
A. Pašuškevičių ne tik šeimos istorija domina. Tai, kas turi istorinę vertę, dvelkia senove, jam neduoda ramybės nuo mažų dienų.
Dar būdamas vaikas, ėmė kasinėti kieme buvusį užverstą svirtinį šulinį, o dešimties – viename namo kambaryje surengė senienų parodą.
Domėjimasis istorija, kraštotyra jį atvedė į Žeimelio mokykloje veikusį kraštotyros būrelį, vadovaujamą mokytojos Reginos Noreikienės.
Mokytojos skatinami, gimnazijos kraštotyrininkai domėjosi Žeimelyje gyvenusių žydų bendruomene. Surinktą medžiagą perteikdavo įvairiais būdais, pavyzdžiui, kurdami mėgėjiškus filmukus.
Per juos atsiskleidė ir režisūrinis Alekso talentas – projektiniam darbui sugalvojo sukurti vaidybinį filmuką "Fortepijonas" iš savo šeimos istorijos.
Pradėjo rinkti medžiagą, rašyti scenarijų, ieškoti aktorių. Įsisuko rudenį ir iki pavasario jau buvo sukurtas 12 minučių filmas iš tėvo pasakotos istorijos – apie Žeimelyje sušaudytus žydus.
"Aktoriai buvo ne mano klasiokai. Pasisekė prikalbinti iš kitų klasių. Vienas aktorius buvo iš Žeimelio žemės ūkio mokyklos, vienas – technologijų mokytojas.
Dalį to laikmečio aprangos radau namie. Kraštotyros būrelio vadovė davė suknelę, pas mamos seserį radom dar – taip po daiktelį ir susirankiojau. Vaidinome namų seklyčioje, kieme, Puodžiūnų kaime pas ūkininką Butvilauską, kuris paskolino vežimą, arklį", – pasakoja Aleksas, savo režisuotame filme suvaidinęs epizodinį vaidmenį.
Aleksas pripažįsta: ne iš karto jiems pavyko, teko ir kelis kartus perfilmuoti. Tačiau vėliau filmas sulaukė gerų įvertinimų – buvo rodytas Žeimelio "Žiemgalos" muziejuje žydų bendruomenei, Šiaulių "Romuvos" gimnazijoje vykusioje tarptautinėje mokinių konferencijoje, kur buvo įvertintas padėkos raštu, pelnęs ir kitų apdovanojimų.
Alekso sumanymas – ir dokumentinis filmukas apie Lietuvą pasaulyje garsinusį tolimą Pašuškevičių giminaitį – iš Steigvilių kaimo kilusį, Čikagoje gyvenusį imtynininką Karolį Požėlą, ne kartą tapusį Europos, JAV čempionatų nugalėtoju ir prizininku, du kartus laimėjusį pasaulio čempiono titulą, Amerikoje pasivadinusį Karl Pojello vardu.
Šiaulių universiteto organizuotam konkursui "Šiandienos paveldas moksleivių akimis" A. Pašuškevičius pateikė filmuką ir parašė rašinį apie Steigvilių kaimo vėjinį malūną, kurį 1891 metais pastatė Steigvilių šviesuolis, uždraustos spaudos platintojas Jonas Beinoravičius.
Po jo atėjo eilė Gelčių vėjiniam malūnui.
"Nemažai medžiagos surinkau internete – jis dar į užmarštį nenugrimzdo, nors pats ir baigia sugriūt jau, yra visų pamirštas", – pasakoja vaikinas.
O štai dėl Steigvilių malūno jam džiugu – neseniai rajono Savivaldybė užsiėmė jo rekonstrukcija, tad jau pradėjęs griūti malūnas buvo sutvirtintas, naujai apkaltas, pakeista jo skardinė kepurė.
"Kad taip visi būtų pradėti rekonstruoti, juk visi jie – kultūros paveldo objektai", – dėl neprižiūrimų mūsų paveldo objekto apgailestauja Aleksas, Lietuvos 100-mečio proga parašęs ir savojo Steigvilių kaimo istorijos apžvalgą.
Skauduliai dėl kaimo
Jaunam steigviliškiui rūpi ne tik laiko ir gamtos ardomi vėjo malūnai.
"Yra Steigviliuose buvusio ūkininko sodyba, dabar baigianti sugriūti. Ir ten, įsivaizduokit, beveik po dangum stovi gal XIX amžiaus kraičio skrynios. Ir niekam jų nereikia. Niekam neįdomu", – skauda širdį Aleksui.
Tačiau vaikinas pasidžiaugia, kad Steigviliai dar nėra mirštantis kaimas, kad jame neseniai apsigyveno iš užsienio grįžusi jauna šeima, kita atsikėlė iš kito kaimo, dar viena lyg ir galvoja keltis.
Anot steigviliškio, tušti namai kaime – daugiausiai senos, istorinės sodybos, kurių šeimininkai išmirę.
"Artimiausia parduotuvė – Diržiuose. Kirptis į Linkuvą važiuojam, apsipirkti – į Žeimelį. Atvažiuoja pas mus "autolafkė" vieną kartą, bet ten brangu: kiek nori, tiek paims. Paveža kaimynai, kur reikia, nes ir daktarai – Žeimelyje.
O Žeimelis tai prasigyveno. Ten ambulatorija ir vaistinė, jau kokios penkios parduotuvės, kavinė, užkandinė. Bardiškiuose yra biblioteka", – skaičiuoja Alekso mama Valė.
O Aleksas pripažįsta: šiuo metu bene vienintelė jo pramoga – interneto suteikiamos žinios ir knygos.
Pats A. Pašuškevičius savo kaimą bando garsinti ir šiuolaikiniais būdais – prieš trejus metus portale "Facebook" sukūrė puslapį "Steigvilių kaimas", kuriame talpina kaimo naujienas, supažindina su jo istorija, problemomis.
Šis puslapis jį suvedė su Jungtinėse Amerikos Valstijose šiuo metu gyvenančiais Pasaulio tautų teisuolio, tremtinio, steigviliškio kunigo Vlado Požėlos giminaičiais.
Socialiniai tinklai juos supažindino ir dabar Aleksas su jais keičiasi nuotraukomis, turima informacija.
Praėjusių metų vasarą baigęs Žeimelio technologijų ir paslaugų mokyklą ir čia įgijęs suvirintojo profesiją, jaunasis Pašuškevičius pagal ją kol kas nedirba – norėtų įsidarbinti savajame kaime ar šalia jo.
O kaip su jo pomėgiais – režisūriniais, piešimo, kraštotyros? Vaikinas dėl jų neišgyvena – svarbu būtų noro, o tada gal atsiras ir galimybių realizuoti savo svajones.