Naujausios
Aitvarai išpildo svajones
25-erių šiaulietį juvelyrą Arvydą Ponelį po darbų, saulėtą dieną, pučiant palankiam vėjui nesunkiai rasite miesto prieigose, leidžiant į dangų margaspalvius aitvarus. Prieš metus susidomėjęs sportiniais aitvarais vaikinas dabar jų turi net keturis, jis — „108 aitvarų“ klubo narys, praeitą savaitgalį Palangoje vykusiose pirmosiose šalyje sportinių aitvarų pilotų varžybose iškovojęs trečią vietą.
Marina OSTAPENKO
marina@skrastas.lt
Vienu žingsneliu lenkia draugę
Praeitą šeštadienį Lietuvoje, kaip ir visuose kituose aitvarus mėgstančiuose pasaulio kampeliuose, aitvarų sezonas atidarytas šimtas aštuntąją metų dieną. Lietuvoje prasidėjo sportinių aitvarų varžybomis Palangos paplūdimyje.
Varžybas organizavo pusšimtį narių vienijantis „108 aitvarų“ klubas, tą dieną atšventęs ir savo vienerių metų gimtadienį. Aitvarų sezono atidarymo šventė Palangoje buvo įtraukta į Amerikos aitvarų pilotų asociacijos kalendorių, kuriame skelbiamos visos balandį pasaulyje vykstančios aitvarų šventės.
Šiauliečiui Arvydui varžybos tapo tikra švente: jis — vienas iš nugalėtojų. Geriausi šalies aitvarų pilotai, pučiant palankiam vėjui, rungėsi figūrinio ir akrobatinio skraidymo kategorijose. Varžybų dalyviai buvo vertinami pagal figūrų (apskritimų, trikampių, keturkampių, laiptelių ir kitų) atlikimo kokybę, tikslumą ir patrauklumą.
„Man smagu ne tik tai, kad pats gerai pasirodžiau, pradžiugino ir mano širdies draugės Evelinos pasirodymas. Daug laiko kartu leisdavome aitvarus, ruošdamiesi rungtynėms, o sumuojant varžybų rezultatus, paaiškėjo, kad ji nuo manęs atsiliko vos viena dešimtąja balo“, — šypsojosi Arvydas.
Nuo paprasto iki sportinių aitvarų
Arvydas pasakoja, kad pirmą savo gyvenime aitvarą įsigijo vos prieš metus. „Tai buvo paprastas, nebrangus aitvaras. Juk norėdamas sužinoti, ar tau patinka vairuoti automobilį, iš karto neperki “Ferrari'o“. Taip pat elgiausi aš, norėdamas įsitikinti, ar aitvarai man įdomūs — pirmiausia leidau į dangų paprastą aitvarą. Pajutau, kad tai puikus būdas atsipalaiduoti, man tikrai patiko. Taigi vėliau įsigijau kitą, rimtesnį, dvistropį (sportinį)“, — pasakojo Arvydas.
Dabar tokių aitvarų Arvydas turi jau keturis, nes skirtingas vėjas reikalauja skirtingų aitvarų: stipresniam vėjui reikia sunkesnio ir didesnio aitvaro. Be to aitvarai skiriasi ir kategorijomis — pradedantiesiems, pažengusiems, profesionalams. Visa tai lemia ir aitvarų kainas. Pašnekovas minėjo, kad gero aitvaro kaina vidutiniškai siekia 500 litų.
„Manau, kad aitvarai — palyginti nebrangus laisvalaikio praleidimo būdas, žymiai pigesnis už automobilių ar motociklų sportą, kur kiekvienas gedimas atsieis tūkstančius litų. Žinoma, sulaužius aitvarą, gali tekti pirkti kitą, nes rimtų jų meistrų Lietuvoje nedaug, tačiau aš išmokau juos taisyti savarankiškai. Be to, kitaip nei minėtos transporto priemonės arba dabar mėgstami vandens motociklai aitvaras užima labai mažai vietos. Jį gabenti galima, sulanksčius ir prisirišus prie dviračio, o ir papildomos priežiūros aitvarai nereikalauja“, — savo pomėgio privalumus vardino pašnekovas.
Šiltesniu metų laiku leisti aitvarams geriausiai tinka beveik nuolat vėjuotas pajūris. „Tačiau ne daugeliui iš mūsų įprastas paplūdimys, esantis prie Palangos tilto, o nuošalesnis, kuriame leidžiami aitvarai netrukdytų žmonėms, o ir žmonės netrukdytų aitvarus leidžiančiam pilotui“, — akcentavo Arvydas. Kadangi pačiam šiauliečiui ne visuomet pavyksta nuvažiuoti prie jūros, jis aitvarus leidžia atvirose, vėjuotose vietovėse netoli Šiaulių, apsižvalgęs, ar aplinkui nėra dviejų didžiausių aitvarų priešų — medžių ir aukštos įtampos elektros laidų.
Svajonė
Svarbiausios sportinių aitvarų pilotų varžybos organizuojamos Vokietijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje. Jos vyksta etapais, panašiai kaip „Formulė-1“ lenktynės — sportininkai įvairiuose varžybų etapuose renka įskaitinius taškus ir finale skelbiamas nugalėtojas. “108 aitvarų“ klubo tikslas — kad Lietuva patektų į tokių tarptautinių varžybų etapą. Tai realu pasiekti jau po poros metų.
Arvydas užsiminė apie savo kartu su drauge Evelina puoselėjamą svajonę rengti aitvarų šou: „Juk žmonės kviečiasi į vestuves muzikantus, kad šie juos palinksmintų grodami, lygiai taip pat šventės metu žmones gali linksminti ir aitvarų pilotai, demonstruodami danguje spalvotus aitvarus, jais atlikdami įvairias figūras“.
IŠNAŠA: „Juk norėdamas sužinoti, ar tau patinka vairuoti automobilį, iš karto neperki “Ferrari'o“.
AKINIAI: Akiniai nuo saulės aitvarų pilotui tikrai praverčia.
AITVARAS: Stebint „Šiaulių krašto“ žurnalistams, Arvydas į dangų leido ultra lengvąjį aitvarą.
SVAJONĖ: Šiauliečio Arvydo Ponelio svajonė — surengti aitvarų šou.
PADĖTIS: „Dar yra padėčių, iš kurių ant žemės nukritusio aitvaro pakelti nemoku, tačiau tikiuosi ištobulėti“, — šypsojosi Arvydas.
ŽENKLIUKAS: Tokį ženkliuką turi kiekvienas „108 aitvarų“ klubo narys. Jo autorius — šiaulietis juvelyras, pats aitvarų “liga“ sergantis Arvydas Ponelis.
Sauliaus JANKAUSKO nuotr.