Naujausios
Daugės projektų, kurie "neatsiveda" europinių pinigų
Savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis ramina, kad tai dar ne paskutinis viso biudžeto skaičius. Tik iki sausio 10 dienos galutinai paaiškės, kiek nepanaudotų apyvartinių lėšų iš šių metų persikels į kitus ir kiek milijonų eurų bus šįmet surinkta daugiau nei planuota. Kol kas šios pajamos įskaičiuotos į bendrą sumą tik apytiksliai.
Administracijos vadovas pripažino, kad kitų metų miesto iždo skaičius mažina gerokai sumažėsianti Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama. Nors investicinių projektų planuojama įgyvendinti už panašią sumą – 23 milijonus eurų, tačiau europinė parama jiems mažėja beveik 8 milijonais eurų.
Savivaldybė pasirengusi finansuoti miesto pinigais tokius projektus, kaip oro uosto infrastruktūros įrengimas pritraukiant investuotoją (9,8 milijono), Bačiūnų gatvės rekonstrukcija. Anot direktoriaus, šie projektai neatsiveda europinių lėšų.
"Šitas neatsivedimas ir duoda tą esminį skirtumą. Tai yra pagrindinė šių metų biudžeto naujiena", – sakė A. Bartulis.
Pinigų surenka daugiau
Savivaldybės administracijos direktorius džiaugėsi, kad surenkamos pajamos į miesto biudžetą auga beveik 3 procentais. Atlyginimų didėjimas lėmė, kad gyventojų pajamų mokesčio šįmet surinkta 2 milijonais daugiau. Padidėjo ir kitų rinkliavų surinkimas, ypač už išorinę reklamą.
"Tai lemia elementarios tvarkos įvedimas. Negalime pasakyti, kad tą procesą pabaigėme, bet jis įgavo pagreitį. Diskriminacijos tarp sąžiningų ir nesąžiningų verslininkų nebėra", – komentavo A. Bartulis.
Šįmet neįgyvendintas nė vienas viešųjų erdvių sutvarkymo projektas
Nors Savivaldybė skelbia, kad 2019-tieji metai miestui buvo sėkmingi, per juos nebuvo pilnai įgyvendintas nė vienas taip vadinamos URBAN programos viešųjų erdvių sutvarkymo projektas. Iš per 20 milijonų eurų, skirtų Šiauliams, kol kas dar 2018 metais įgyvendintas vienintelis Saulės laikrodžio aikštės remonto projektas.
Į 2020 metus perkeliami jau pradėti Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų sutvarkymo, Centrinio parko rekonstrukcijos, Kaštonų alėjos, Vilniaus bulvaro atnaujinimo projektų įgyvendinimo darbai. Pirmuosius tris projektus planuojama užbaigti 2020-aisiais.
Mero pavaduotojas Domas Griškevičius patvirtino, kad vėluoja Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos užbaigimas, numatytas dar šių metų lapkritį, P. Višinskio gatvės ir jos prieigų atnaujinimas bei Kaštonų alėjos remontas.
Kalbėdamas apie kitus kitų metų infrastruktūrinius projektus Administracijos vadovas paminėjo Dainų parko kompleksinį sutvarkymą, tačiau pirmiausiai jam kartu su Architektų sąjunga surengs idėjų konkursą. A. Bartulis sakė, kad net vieno takelio per šį parką nutiesimas parodė, kad miestiečiams to parko reikia. Sumanyta visus takelius į parką suvesti į žiedą ir tada pagal architektų pasiūlymus spręsti, kaip parką įveiklinti.
Pagal švietimo programą planuojamas sienų šiltinimas lopšeliuose-darželiuose "Eglutė" ir "Drugelis", J. Janonio gimnazijos infrastruktūros sutvarkymas, Gegužių progimnazijos aikštyno sutvarkymo darbai, "Dagilėlio" automobilių stovėjimo aikštelės remontas.
Savivaldybė pasirengusi finansuoti miesto pinigais tokius projektus, kaip oro uosto infrastruktūros įrengimas pritraukiant investuotoją, Bačiūnų gatvės rekonstrukcija.
Vykdys pažadus
Miesto valdžia laikosi savo pažado manais už Nakvynės namų perkėlimą į Tiesos gatvę 3, sutvarkyti aplinkines gatves – S. Sondeckio, Tiesos ir Rasos. Šis pažadas kainuos 300 tūkstančių. Kadangi "Rasos" progimnazijos vadovybė, skirtingai nei didelė dalis bendruomenės, palaikė valdžios ketinimus kaimynystėje įkurdinti Nakvynės namus, papildomų gėrybių gaus ir mokykla.
"Švietimiečiai, finansuodami mokyklai reikalingas įrangas, "Rasos" progimnazijai skiria prioritetinį principą. Norime parodyti, kad "Rasos" progimnazija turi kokybinį šuolį su savo visa mokymosi infrastruktūra ir tai galėtų vilioti moksleivius", – komentavo Administracijos direktorius.
Kitai bendruomenei už Kauno gatvėje žadamą asocialių benamių kaimynystę pažadėtas gavės apšvietimas vadinamas smulkiu projektu, kurį bus galima finansuoti iš bendrų infrastruktūrinės programos lėšų.
Savivaldybės išlaikymas kasmet brangsta po milijoną
Peržvelgus Savivaldybės veiklos programas lyginant su šiais metais kitąmet labiausiai susitrauks Miesto infrastruktūros objektų priežiūros, modernizavimo ir plėtros programa – beveik 8,5 milijono eurų, Kultūros plėtros – 2 milijonais. Užtat visu milijonu mokesčių mokėtojams pabrangs pačios Savivaldybės išlaikymas ir pasieks 12,5 milijonų eurų. Administracijos vadovas aiškina, kad tai nulėmė biudžetinių įstaigų buhalterijos centralizavimas, ir naujo padalinio Koordinacinio centro įsteigimas. Be to, didėja valstybės tarnautojų atlyginimų bazinis dydis, auga minimalus atlygis.
A. Bartulis sakė, kad Savivaldybės administracijos mokos fondas auga nežymiai – tiek, kiek numatyta teisės aktuose. Nors kasmet Savivaldybės administracijos mokos fonde atlieka iki 100 tūkstančių eurų, kurie išmokami premijomis, planuojant kitų metų biudžetą, vidinių rezervų neieškoma.
Savivaldybė milijonu eurų miestiečiams pabrango ir tvirtinant 2019 metų biudžetą.
Šįmet net 800 tūkstančius eurų apmokėti nuostolingiems "Bustuto" miesto autobusų reisams apmokėti skyrusi Savivaldybė šįmet žada tam atseikėti mažiau lėšų. Administracijos direktorius informavo, kad ką tik įvyko konkursas 5 miesto maršrutams aptarnauti su naujais šįmet pagal valstybinę programą Savivaldybės pirktais 12 autobusų.
"Nugalėtojas pervežimo kainą pasiūlė šiek tiek mažesnę, vadinasi, mums reikės mokėti mažiau", – sakė direktorius, daugiau informacijos pažadėjęs, kai baigsis galimas konkurso rezultatų apskundimo 10 dienų terminas.
Anot A. Bartulio, "Gatvių apšvietimui" skirti pinigai nedidėja, "nes nebuvo iš ko didinti".
Mažiau atliks darbų
Pasiteiravome Administracijos direktoriaus, kuriose srityse labiausiai pasijus finansavimo stygius.
"Dabartinis finansavimo lygmuo yra tikrai ne 2009 metų lygmuo. Tikrai negaliu pasakyti, kad mūsų asignavimo valdytojai neturi iš ko tualetinio popieriaus pirkti ar trūksta atlyginimų mokos fondo", – sakė A. Bartulis.
Jis tikino, kad biudžetinės įstaigos savo veiklai finansuojamos bus pakankamai, tačiau patalpų, infrastruktūros sutvarkymas, teritorijų aptvėrimas, gatvių tvarkymas yra nuolatinis procesas ir jis bus tų metų lygio.
"Bus mažiau investicijų. Gal ne 5, o tris gatves suremontuosim, sporto salių po 2–3 remontuodavome, kitąmet gal bus viena ar dvi", – skirtumus aiškino vicemeras D. Griškevičius.
Administracijos direktorius papildė, kad mažiau, nei galėtų, bus remontuojama gatvių, kai 50 procentų sumos finansuoja patys gyventojai, projektų, bet "bado režimo nebus".
Gruodžio 23 dieną 2020 metų biudžeto projektas jau bus paskelbtas Savivaldybės interneto svetainėje. Jis ten "kabės" 20 dienų, iki sausio 13 dienos Administracija lauks pasiūlymų iš gyventojų. Sausio 16–17 dienomis vyks viešas projekto pristatymas, kuris bus transliuojamas internetu.
Paklaustas, ar pernai daug sulaukė gyventojų pasiūlymų, kaip paskirstyti miesto pinigus, A. Bartulis šyptelėjo: "Buvo du".