Naujausios
"Aš – kaimo vaikas"
Daktaras Alfonsas Stakėnas sutiko jubiliejaus išvakarėse priimti "Šiaulių krašto" žurnalistus. Žengiame pro duris, jis eina mūsų pasitikti, pasiremdamas lazdele, lydimas sūnaus žymaus muziko, dainų autoriaus ir atlikėjo Virgio Stakėno.
Sveikinamės. Namų šeimininkas nustebina iš karto – galantiškai pagal inteligentų tradiciją bučiuoja man ranką.
Sako, jog jau "viską yra surašęs" autobiografinėje knygoje "Daktaro druska". Bet mums rūpi iš pirmų lūpų išgirsti daktaro mintis apie gyvenimą.
A. Stakėno gyvenimą jo draugas akademikas Leonardas Kairiūkštis vaizdžiai yra pavadinęs "XX amžiaus Lietuvos kaimo bernioko odisėja."
"Taip, aš esu kaimo vaikas", – sako jubiliatas, prisimindamas gimtinę, tėvus, skurdžią vaikystę, mokslo siekį.
Gimė 1925 metų vasario 8 dieną Papiškių kaime, kuris priklausė Čedasų parapijai (Rokiškio r.). Tėvas Kazimieras Stakėnas (1891–1979) buvęs caro armijos puskarininkis, kuriam teko tarnauti Petrograde 1917–1919 metais pergyveno didžiuosius Rusijos perversmus. Sugrįžęs į Lietuvą 1920 metais vedė Uršulę Stasiukytę (1899–1986). Susilaukė trijų sūnų ir dukros. Alfonsas – antras vaikas šeimoje. Vienintelis išleistas į mokslus.
"Vargom labai, kas yra cukrus, nė nežinojom. Teko piemeniu tarnauti pas ūkininkus, Latvijoje karves ganiau, už 40 kilometrų nuo namų, svetima kalba, nė kelio nežinojau, kaip pareiti", – prisimena.
Mokė būsimą akademiką
"Kai pradžios mokyklos keturias klases baigiau, tėvas nutarė toliau į mokslus leisti", – pasakoja.
Bet vyko mokyklų pertvarkymas ir tik baigusius šešis skyrius priimdavo į gimnaziją.
"Aš peršokau per penktą, šeštą skyrių – per vienerius metus pasirengiau, – pabrėžia. – Rengė gimnazijai mus, aštuonis mokinius, tėvų pasamdytas mokytojas, egzaminus eksternu išlaikėm tik keturi. Taip įstojau į gimnaziją."
Mokslai sekėsi. Smagiai prisimena, jog teko būti būsimo akademiko repetitoriumi. Būtent L. Kairiūkščiui, kraštiečiui, vaikystės draugui, yra padėjęs.
"Jam mokslai nepakankamai sekėsi, atėjo klausti, ką daryti. Sakau, paruošiu tave gimnazijai ir per vasarą paruošiau, – pasakoja. – Kai dabar jo klausia, kas tau padėjo tapti akademiku, tai rodo pirštu į mane."
Iki šiol judviejų ryšys stiprus. L. Kairiūkščio, kuriam dabar 90 metų, laukia atvykstant į jubiliejaus šventę.
Stojo ir į P. Plechavičiaus rinktinę
Rokiškio gimnazijoje besimokant atėjo suirutės metai, sovietų valdžia, užgriuvo karas. Kartu su kitais gimnazistais 1944 metais buvo įstojęs į generolo Povilo Plechavičiaus vietinę rinktinę, prasidėjo kursantų mokymai Marijampolėje. Tik vokiečiai greitai tą mokyklą uždarė, kursantai turėjo būti internuoti, išsiųsti į tarnybą Vokietijoje.
Kad reicho tarnybos išvengtų, ne vienas 17–18 metų mokinys pažymėjimuose pasitaisė gimimo metus. Taip ir A. Stakėnas buvo tapęs 1927 metų gimimo.
Gimimo metų "klastotė" ir prievartinis „vizitas“ į Sibirą vėliau užkliuvo "budriems" veikėjams sovietiniais laikais. Kaip nepatikimas buvo pašalintas iš administracinių pareigų. Dirbo tada Šiaulių miesto Sveikatos apsaugos skyriaus vadovu.
17 metų (1956–1973 m.) rūpinosi sveikatos apsaugos įstaigų veikla ir plėtra ne tik mieste, bet ir Šiaulių rajone. Reikėjo ir sveikatos įstaigų tinklą kurti, organizavo 1958 metais net visų rajono gyventojų sveikatos profilaktinį patikrinimą.
"Niekada valdininku nenorėjau būti, nė prašymo priimti į tas pareigas nerašiau, liepė dirbti pagal įsakymą, tuo pat metu chirurgo urologo praktikos ligoninėje nebuvau nutraukęs. Kai atleido, tik apsidžiaugiau, kad likau tik gydytojas – ko visada ir norėjau", – pabrėžia A. Stakėnas.
Studijos ir tremtis
"Mediciną pasirinkau iš karto, – pasakoja. – Tėvai buvo bemoksliai, leido mokytis, kur norėjau."
1945 metais įstojo į Vilniaus universitetą. Tik dar pirmame kurse medicinos studijos buvo nutrauktos tremties.
KGB buvo suimtas, išvežtas į Vorkutą, kaip platinęs uždraustą antitarybinę literatūrą. Po metų byla buvo nutraukta dėl įrodymų trūkumo ir paleistas iš lagerio.
"Nenoriu apie tai kalbėti, – nukerta.– Nenoriu prisiminti. Baisu, ką teko patirti – ir šaltį, ir badą."
Universitetą pavyko baigti. Grįžęs pabandė nueiti su paleidimo iš lagerio dokumentais, gal priims atgal? Dėkingas prorektoriui, išdrįsusiam leisti tęsti mokslą. Baigė universitetą su pagyrimu.
"Apie jokią kitą profesiją niekada negalvojau, turėjau savo tikslą ir ėjau į jį", – sako A. Stakėnas.
Šiauliuose septyni dešimtmečiai
Suskaičiuojame, jog su Šiauliais yra suaugęs jau septynis dešimtmečius.
Kai 1952 metais atvažiavo į Šiaulių ligoninę dirbti chirurgu, nežinojo, "nė kas tie Šiauliai". Neturėjo nė kur gyventi, o jau buvo vedęs. Rokiškyje su žmona Aleksandra, medicinos sesele, susipažino, dar būdamas studentu. Šeštame kurse susituokė.
Ligoninė tuo metu dar buvo Vytauto gatvėje, dabartinės poliklinikos vietoje. Bet pamažu jau kėlėsi į dabartinį, o tuomet baigiamą statyti, pastatą V. Kudirkos gatvėje.
Ligoninėje dirbo nuo ryto iki vakaro, gydytojų trūko, dažnai tekdavo budėti naktimis. Po budėjimų tiesiog griūdavo pasnausti ant žolės, čia pat už ligoninės. Tik po poros savaičių išsinuomojo kambarį bute su bendra virtuve.
"Atvažiavo žmona, 9 kvadratinių metrų kambaryje buvo visas gyvenimas, – prisimena. – Gimė sūnus Virgis, dukra Jovita."
Dukra Jovita Marcinkevičienė-Ricci pasekė tėvo pėdomis. Yra mokslininkė, biochemijos mokslų daktarė, dirba ir gyvena JAV. Virgis Stakėnas irgi buvo įstojęs į mediciną, bet muzika traukė stipriau.
"Kiekvienas pats sau vardą turi susikurti, ir sūnus, ir dukra to pasiekė", – sako A. Stakėnas, santūriai įvertindamas savo vaikus.
Jam pačiam darbas visada buvo svarbiausias.
"1958 metais, kai atidarė ligoninėje Urologijos skyrių, turėjau eiti ir šio skyriaus vedėjo pareigas, pirmas organizuoti visą darbą, nes mieste parengtų urologų daugiau nebuvo. Urologijos skyriaus vedėju dirbau 41 metus iki 1999 metų, kolegos kalbėjo, kad šalies ligoninėse ko gero tai rekordas", – prisimena A. Stakėnas.
Po to dar iki 2005 metų dirbo ligoninėje konsultantu. Buvo tuomet jau 80 metų. Per gydytojo praktiką atliko per 4 000 operacijų. Kiek pacientų turėjo – nesuskaičiuotų.
Parašė ir apgynė mokslų kandidato (dabar daktaro) disertaciją apie prostatos adenomos gydymą. Padarė ir įregistravo 30 racionalizacinių pasiūlymų, susijusių su chirurgija, gydymu.
Surinktą medžiagą disertacijai ir po jos iki šiol laiko penkiose didelėse dėžėse. Jose – pacientų ligos istorijos, kompaktiškai surašytos kortelėse pagal paties A. Stakėno sukurtą metodą.
"Tai pirmasis „kompiuteris", – vaizdžiai palygina sūnus Virgis: perforuotas korteles pervėręs virbalu iš karto rasi reikiamas ligos istorijas pagal atitinkamą diagnozę.
"Nežinau, kam visą tą medžiagą palikti, tą darbą reikėtų tęsti, sužinoti pacientų likimus", – svarsto pats daktaras.
Bandė su sūnaus pagalba tai daryti, bet susidūrė su neįveikiama galia – duomenų apsaugos įstatymu.
Sūnus ir tėvas – apie darbą
"Aš giminėje esu balta varna, bet iš tėtės vieną dalyką paveldėjau – darboholiškumą, – juokiasi Virgis Stakėnas. – O jis net sekmadieniais kas rytą eidavo į ligoninę, į skyrių pasižiūrėti, kaip laikosi ligoniai. Dėl to šeimoje net kiek paironizuodavome. Tik, kai pats atsidūriau ligoninėje, supratau, ką reiškia, kai ne tik gydantis gydytojas, bet skyriaus vedėjas ateina paklausti, kaip jautiesi. Tada tėtę supratau ir pateisinau."
"Tėtė buvo gaspadorius namie, ta gaspadoriška gyslelė, manau, pravertė ir ligoninės skyriui vadovaujant, – sako sūnus. – Atsimenu tik, kaip tausodavo rankas, dirbdamas ūkio, buities darbus maudavosi pirštines, kad rankų nesužeistų – susižeisi – negalėsi operuoti. Dabar, kai pasakoju, kur koks koncertas bus, jam nelabai įdomu. Bet kai sumanau kokį remontą, iš karto dalija patarimus."
Pats Alfonsas Stakėnas atsimena, jog ne kartą šviesaus atminimo žmona Aleksandra turėjo susitaikyti su skubiais iškvietimais operuoti, nors jau buvo susiruošę į koncertą ar spektaklį.
"Darbas, aišku, yra gyvenimo druska, – tvirtina A. Stakėnas. – Kai pradėjau dirbti chirurgu urologu Šiauliuose nė nebuvo iš ko mokytis, nebuvo kas padėtų. Pats viską turėjau organizuoti, atlikti, tobulėti ir pasiekti gero rezultato. Bet taip ir išsilavinau, pasiekiau aukščiausios kategorijos gydytojo kvalifikaciją."
Kai disertaciją rašė, visiems pasakęs: nekvieskite į jokius pobūvius, laiko leidimus – tik dirbu ir disertaciją rašau. Per dvejus metus parašė ir apsigynė Vilniaus universitete.
"Kiek į mane kas kreipėsi, niekada niekam neatsisakiau, priėmiau žmones iš viso Šiaulių krašto ir iš savo gimtojo krašto. Be jokio atlyginimo konsultavau", – sako A. Stakėnas.
Apie ilgą gyvenimą ir laimę
Ar ligos tobulėja? Ar mažiau esame joms atsparūs?
"Ligos buvo ir yra, o žmonės viską perneša, – teigia ilgametis gydytojas. – Kai gydytoju dirbi visokių žmonių sutinki: ir ubagų ir bagotų, bet prieš ligą visi tampa vienodi."
Pabrėžia, jog inkstų ligos nenyksta: "Nes gerai gyvename, leidžiame sau viską, o reikia daugiau saiko, ir mažiau visokiomis prekeivių reklamomis tikėti".
Bet, štai, daktaro Alvydo Unikausko laidų pataria klausyti: "Geras gydytojas, pats viskuo domisi ir daug išmano."
Ką jam pačiam reiškia 95 metai?
"95 metai labai daug, sulaukti tokio amžiaus praėjus tokį sudėtingą kelią – neįtikėtina, "skandalas", – šmaikštauja.
Gal žino ilgo laimingo gyvenimo receptą?
"Nežinau. Aš gyvenimą pragyvenau, darbui atidaviau viską, nes negalėjau bet kaip dirbti. Darbas grūdina", – teigia jubiliatas.
"Gyvenime visko reikia: ir mokytis, ir dirbti, ir auklėti kitus, ir pačiam save ugdyti. Svarbiausia – nebūti vienpusiškam, – pabrėžia. – O kai tiek pragyveni, žinoma, esi laimingas. Laimę pats sau turi sukurti."