Naujausios
Surengtų "tarpinį atidarymą"
Šiaulių Vytauto gatvę puošia šis išskirtinis muziejui priklausantis tarpukario modernizmo architektūros pastatas. Pirmasis Šiaulių miesto burmistras advokatas Kazimieras Venclauskis (1880–1940) jį pastatė savo šeimai pagal Karolio Reisono projektą 1926 metais.
Venclauskiai čia gyveno iki 1944 metų. Čia užaugo ne tik dvi jų dukros, bet ir S. Venclauskienės globojami našlaičiai, pamestinukai – iš viso apie šimtas globotinių.
"Pastato restauravimas praktiškai yra baigtas, paskutiniai apdailos štrichai daromi, – sakė "Šiaulių kraštui" Raimundas Balza, "Aušros" muziejaus direktorius. – Viduje jau šviestuvus kabiname, gruodį statybininkų visi darbai turi būti baigti."
Kada visuomenei Venclauskių namai bus atverti? Kada bus galima pasivakščioti po jų sodą, kuriame ir sūpynės vaikams įrengtos?
"Ekspoziciją dar turime įrengti, ją atidarytume kitų metų pavasarį, tada įvyks oficialus atidarymas, – sakė R. Balza. – Bet, manau, jog ir tuščius restauruotus rūmus reikia visuomenei parodyti. Tokį tarpinį atidarymą – atvirų durų dieną – surengtume tuoj po Naujųjų Metų. Po to dar pusmečiui užsidarytume interjerui įrengti".
Per šeimos istoriją – miesto istorija
Direktoriaus žodžiais, "nors nėra nė vieno daikto, tik lubos, grindys ir tuščios sienos, bet jas labai įdomu pamatyti".
Restauratoriai ir išorės, ir vidaus interjero dekorą atkūrė tokį, koks buvo gyvenant Kazimiero ir Stanislavos Venclauskių šeimai. Atgijo jų pasirinktos spalvos, piešiniai su tulpėmis, rožėmis, bijūnais, našlaitėmis.
Sode paliktos keturios senosios obelys, sodintos Venclauskių. Obuolių ateidavo čia pasiskinti ir šviesaus atminimo Gražbylė Venclauskaitė (1912–2017), kuri su seserimi Danute 1991 metais dovanojo tėvų namus Šiauliams su sąlyga, kad čia visada bus muziejus.
Sode sutvarkyti takai, stovi muziejaus saugomos liaudies skulptoriaus Antano Raudonio (1871–1939) dvi akmens skulptūros. Viena iš jų – "Perkūnas". Įrengta ir poilsio zona su šachmatų staliukais, vaikų žaidimų aikštelė su sūpynėmis.
"Vaikams duoklę atidavėme ta intencija, kad Venclauskių namuose visada buvo 10–15 globojamų vaikų, o jie mėgo sode žaisti. Todėl manau, kad čia vaikai ir toliau turėtų krykštauti", – sakė muziejaus vadovas.
Stanislavos ir Kazimiero Venclauskių namas buvo statytas kaip gyvenamasis namas, bet šeima gyveno tik pirmame aukšte ir cokoliniame aukšte, o kiti du aukštai – nuomoti.
Antrajame aukšte veikė Danijos konsulatas, buvo konsulo gyvenamieji kambariai, prabangiai įrengti, o trečiajame aukšte buvo išnuomojami du butai.
Po pastato restauravimo įrengta nauja ekspozicija, bus skirta Venclauskių šeimai ir miesto istorijai.
"Per Venclauskių šeimą pasakosime Šiaulių istoriją nuo Nepriklausomybės atkūrimo 1918 metais iki 1944 metų, – pasidalijo ekspozicijos koncepcija R. Balza. – Ta istorija prieštaringa: miesto kultūrinis, ekonominis suklestėjimas, po to – pirma sovietinė okupacija, po to – nacių okupacija ir vėl – sovietinė okupacija, holokaustas ir žydų gelbėjimas. Stanislava Venclauskienė su dukromis gelbėjo ir žydus."
Venclauskių namų pastatas yra įtrauktas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.
"Aušros" muziejus pastatui restauruoti ir pritaikyti daugiafunkcei muziejinei veiklai gavo Europos Sąjungos paramos ir valstybės biudžeto lėšas – 2,3 milijono eurų.
Per Venclauskių šeimą pasakosime Šiaulių istoriją nuo Nepriklausomybės atkūrimo 1918 metais iki 1944 metų.