Savivaldybė keičia žemės nuomos mokesčius

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis aiškino, kad mokesčio tarifai keičiami taip, kad palankiau būtų sudaryti valstybinės žemės nuomos sutartį, nei naudotis žeme be sutarties.
Šiaulių miesto savivaldybė, perėmusi valstybinės žemės patikėtinės funkcijas, keičia jos nuomos tarifus. Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje pristatė pokyčius.

 

Palankiau sudaryti nuomos sutartį

Administracijos direktorius pirmiausiai akcentavo, kad niekas nepasikeitė tiems valstybinės žemės nuomininkams, kurie ją išsinuomojo aukciono būdu. Sudarant su jais sutartis, jose nurodoma nuomos kaina, su kuria laimėtas aukcionas.

Esminiai pokyčiai lies tuos valstybinės žemės naudotojus, kurie nėra sudarę valstybinės žemės nuomos sutarčių.

Miesto taryba priėmė sprendimą, kuriuo įvedė diferencijuotą mokestį nuo 1 iki 4 procentų privačių namų valdų savininkams, garažų statybos ir eksploatavimo bendrijoms bei garažų paskirties pastatų savininkams už žemės sklypų naudojimą be nuomos sutarčių. Nuo 2025 metų jiems bus taikomas 1 procento tarifas nuo žemės vertės, nuo 2026 metų – 3 procentų, o nuo 2027-ųjų – maksimalus 4 procentų tarifas.

A. Bartulis atkreipė dėmesį, kad garažų bendrijos naudojasi senuoju lengvatiniu 0,47 procento tarifu, nes sudarius žemės nuomos sutartį būtų taikomas 0,81 procento nuomos mokestis. Garažų bendrijos sąmoningai nesudarydavo sutarčių. Siekiant pakeisti situaciją, nuo 2025 metų garažų bendrijoms, nesudariusioms valstybinės žemės nuomos sutarčių, bus skaičiuojamas 1 procento žemės vertės mokestis. Manoma, kad toks pokytis paskatins garažų bendrijas sudaryti nuomos sutartis.

„Norime būti tikraisiais žemės šeimininkais ir sureguliuoti santykius. Taryba priėmė sprendimą, kad palankiau turėti nuomos sutartį, nei jos neturėti“, – sakė A. Bartulis.

Išimtys investuotojams

Administracijos vadovas pabrėžė, kad esminis pakeitimas liečia juridinius asmenis. Jei juridinis asmuo naudojasi valstybine žeme, nesudaręs nuomos sutarties, jam taikomas maksimalus 4 procentų sklypo vertės mokestis. Naujajame Tarybos sprendime numatytos išimtys.

Jei juridinis asmuo gaudavo sutikimą laikinai naudotis valstybine žeme statybų metu ir dėl laikinumo Nacionalinė žemės tarnyba nesudarydavo sutarties, būdavo taikomas 4 procentų tarifas nuo žemės vertės. A. Bartulio manymu, tai nėra teisinga investuotojų atžvilgiu. Nuo šiol tokios įmonės mokės tik 0,5 procento nuo žemės vertės – jiems žemės nuomos mokestis sumažėja 8 kartus.

Dar vieną grupę pasieks pokyčiai. Juridiniai asmenys, kurie yra gavę sutikimus statyti nesudėtingus laikinuosius statinius. Žemei po jais taip pat bus taikomas 0,5 procento tarifas.

Sodininkų bendrijoms lieka 0,1 procento žemės nuomos tarifas.

Juridiniai asmenys, kurie nepatenka nei į vieną iš paminėtų grupių, ir yra nesudarę sutarčių, toliau mokės maksimalų 4 procentų tarifą nuo žemės vertės. Tačiau, jeigu įmonė ir yra sudariusi nuomos sutartį, bet nuomojama žemė yra apleista, įtraukta į nenaudojamų žemės sklypų sąrašą, jai bus taikomas 4 procentų tarifas.

„Labai kviečiame juridinius asmenis, kurie turi valstybinę žemę, bet jos neįveiklina, ją susitvarkyti ir arba nutraukti nuomos sutartį ir taip išvengti maksimalaus tarifo“, – kvietė A. Bartulis.

Nuo šių metų visiems sutartis sudariusiems valstybinės žemės nuomininkams minimaliai keičiasi nuomos tarifas – nuo 0,81 iki 0,8 procento.

Pokyčiai į biudžetą daugiau lėšų neatneš

Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir investicijų skyrius informavo, kad 2023 metais Šiauliuose valstybinę žemės nuomą mokėjo 2 834 mokėtojai, iš jų su 2 263 sudarytos nuomos sutartys, o 386 yra likę valstybinės žemės naudotojais. Per metus nuomos mokesčio priskaičiuota 1 071 tūkstantis eurų, o surinkta į biudžetą – 860 tūkstančiai.

Skyriaus specialistai skaičiuoja, kad didelio finansinio pokyčio, pakeitus tarifus, nebus sulaukta. Darant prielaidą, kad 2025 metais visiems 386 valstybinės žemės sklypų naudotojams bus padidintas mokesčio tarifas nuo 0,47 iki 1 procento, į Savivaldybės biudžetą gali būti surinkta apie 24 tūkstančius eurų daugiau. Tačiau 2 228 valstybinės žemės nuomininkams sumažinus mokestį nuo 0,81 iki 0,8 procento, surenkamų lėšų pokytis bus neženklus.