Naujausios
Dar vienas plano rengėjas
Rajono Taryba dar vienai bendrovei leido rengti specialiuosius planus, atversiančius kelius vėjo jėgainių statybai rajone.
Vasarą pradėti rengti vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentą ؘ– vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą leista Vilniuje registruotai UAB "Archstudija".
Paskutiniajame 2019 metų Tarybos posėdyje pradėti rengti vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentą ؘ– inžinerinės infrastruktūros vystymo (vėjo elektrinių) Grinkiškio seniūnijoje specialųjį planą leista Šakių rajone veikiančiai UAB "Bionalis".
Ir vienos, ir kitos bendrovės atstovai Tarybos posėdyje žadėjo, jog planai tėra įžanginė darbų dalis – esą vėliau, kituose etapuose, su jais bus supažindinta ir visuomenė, atsiklausiama bendruomenių nuomonės.
UAB "Archstudija" vadovo Dainiaus Jurėno teigimu, ten, kur bendrovės nenorės, jėgainės nebus statomos, o tos, kurios sutiks su statytojų pasiūlymais, neva gaus iš to ir materialinės naudos.
D. Jurėno tikinimu, materialinės naudos turės ir rajonas, į kurio biudžetą plauks turto mokestis, naudą pajus ir savo žemę jėgainėms išnuomosiantys ūkininkai.
Pasak jo, pavyzdžiui, Pagėgių savivaldybė iš vėjo jėgainių kasmet turi apie 800 tūkstančių eurų mokestinių įplaukų.
Specialiuosius planus abi bendrovės rengs savo lėšomis.
Alksniupiečiai – prieš jėgaines jų teritorijoje
Tačiau ne visos rajono bendruomenės patikėjo jėgainių statytojų teiginiais. Liko ir jais suabejojusių Tarybos narių.
Dar iki bendrovės "Bionalis" pasirodymo Tarybos posėdyje prieš vėjo jėgainių statybą sukilo Pakalniškių seniūnijoje veikianti Alksniupių bendruomenė su buvusiu Tarybos nariu Justu Malinausku priešakyje.
Bendruomenė sušaukė visuotinį susirinkimą, kuriame buvo "nušvilpti" jėgainių statytojus ginantys rajono politikai, o prieš jėgainių statybą kaimo teritorijoje pasisakė didžioji bendruomenės narių dauguma.
J. Malinausko paaiškinimu, alksniupiškiai nėra nusiteikę priešiškai prieš pačias vėjo jėgaines, tačiau pastarųjų statybos ir su jomis susiję klausimai, pasak alksniupiškių, neturėtų būtų stumiami buldozerio principu, o pačios jėgainės turėtų stovėti nuo gyvenviečių ne mažesniu nei penkių kilometrų atstumu.
Įvykusiame susirinkime alksniupiškis Dominykas Klausa išsamiai paaiškino, kokių grėsmių galima sulaukti iš netoli gyvenviečių stovinčių vėjo jėgainių.
Pasak jo, pirmiausia tai foninis, mechaninis ir aerodinaminis triukšmas, turintis įtakos žmonių ir gyvūnų savijautai bei sveikatai, kuri priklauso nuo jėgainės įrengimo atstumo.
"Dėl jėgainių įtakos padaryta nemažai tyrimų. Nustatyta, kad daugeliui žmonių, gyvenančių iki 3 kilometrų atstumu nuo jėgainių, vystosi chroniška nemiga, klausos sutrikimai, nuovargis, galvos skausmai bei depresija.
32-jų decibelų triukšmas jau erzina, 40-ies – daugeliui sukelia stiprų erzinimą. Prie pat jėgainės būna apie 105 decibelus, tolstant – triukšmo lygis mažėja. 500 metrų atstumu yra 36 decibelai", – pavyzdžius vardijo D. Klausa.
Jo teigimu, ne tik žmones, bet ir gyvūnus labai veikia žemo dažnio infragarsas: kinta kraujospūdis, pasireiškia kvėpavimo, nervų sistemos sutrinkimai, galvos svaigulys.
"Danai žengė pirmi su vėjo jėgainėmis, tačiau jie jau stumia šias jėgaines kuo toliau nuo gyventojų į jūrą. Jie infragarsą fiksuoja ir esant 15-os kilometrų atstumui.
Faktas, kad vėjo jėgainės labai muša būsto kainas. Ten, kur jų yra, būstai atpinga iki keturių kartų", – kraštietį papildė bendruomenės pirmininkas J. Malinauskas.
Kad jėgainės turėtų atsirasti ne didesniu nei 3 kilometrai atstumu, siūlė ir kai kurie politikai. Jų manymu, reikėtų išsamiau pasidomėti užsienio šalių pavyzdžiu: vokiečių, danų, estų, anglų, lenkų, kad vėliau netektų gailėtis dėl skubotų sprendimų pasekmių.
Daug abejonių sukėlė ir UAB "Bionalis" paskleista žinia, kad rajone būtų statomos jau dėvėtos vėjo jėgainės. Anot suabejojusiųjų, tuomet išlieka dar didesnė skleidžiamo triukšmo ir kitų neigiamų pasekmių grėsmė.
Klaustukų daugiau nei pliusų ar minusų
Ką apie rajone numatomą vėjo jėgainių parką galvoja ūkininkai – juk jų žemėse būtų statomos šios jėgainės?
Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas prisiminė: maždaug prieš metus jis sulaukė asmeninio pasiūlymo išnuomoti kelis žemės plotus vėjo jėgainių statybų.
Galimi statytojai jo teiravosi ir kitų ūkininkų kontaktų, supažindino jį su preliminariomis nuomos sąlygomis.
"Nebepamenu, kokia nuomos kaina buvo minima, tačiau pagal žemės plotą ji buvo nemaža. Kita vertus, ūkininkas turės įsivertinti visus pliusus ir minusus: kiek ūkininkavimui gali pakenkti ar sudaryti nepatogumų nuo jėgainės krintantis šešėlis, kiek ploto atims privažiavimo keliai. Bet kuriuo atveju, tų nepatogumų bus – reikės apvažiuoti tą vėjo "malūną", o ir vietovaizdį šios jėgainės tikrai darkys.
Neaišku, kokį poveikį jie gali daryti gyvulininkyste užsiimantiems ūkiams. Žodžiu, klaustukų yra labai daug ir nežinia, kas laimėtų: pliusai ar minusai", – sakė I. Hofmanas.
Pirmininko teigimu, plačiau ši tema tarp ūkininkų nebuvo aptarinėjama, tačiau, jo žiniomis, kol kas žemdirbiai į visa tai žiūri atsargiai ir santūriai.
Pakalbinta Grinkiškio bendruomenės pirmininkė Rasa Šulienė sakė apie galimas vėjo jėgainių statybas jų seniūnijoje sužinojusi tik iš žiniasklaidos.
"Nieko konkretesnio mes nežinome: nei kur numatoma statyti tas jėgaines, nei kiek jų čia bus. Daugiau informacijos negavome ir seniūnijoje, tačiau po Naujųjų teks pradėti tuo domėtis giliau. Bet netikiu, kad tokie dalykai būtų daromi apeinant bendruomenes", – redakcijai sakė R. Šulienė.