Naujausios
Kas gali gauti galimybių pasą
Galimybių pasas išduodamas tiems, kurie yra pasiskiepiję ar persirgę COVID-19 ar turi neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą.
Galimybių pasas galioja nebe mėnesį, o du mėnesius – 60 dienų. Nauja yra ir tai, kad, kaip skelbė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, jog nepasiskiepiję ir nepersirgę koronavirusu galimybių pasui turi pateikti PGR tyrimo neigiamą rezultatą. Antigenų testas lieka tik patiems profilaktiškai pasitikrinti.
PGR tyrimas tampa mokamas, atliekamas tik privačiose tyrimų laboratorijose, kuriose kainuoja 75–100 eurų. O galios PGR tyrimo rezultatas tik 48 valandas (anksčiau galiojo 72 val.).
Vyriausybės tinklapyje skelbiama, jog nemokamą PGR tyrimą mobiliuose punktuose galės atlikti tik asmenys, kuriems šeimos gydytojas arba alergologas e. sveikatoje pažymės kodu alergiją vienai iš vakcinos sudedamųjų dalių; nėščiosios, kurioms reikės pateikti mobiliame punkte nėščiosios kortelę.
Tokiems asmenims testuotis, norint gauti galimybių pasą, bus būtina, bet PGR tyrimas bus nemokamas ir atliekamas mobiliuose punktuose.
Tyrimui registruotis reikės kaip ir anksčiau per www.1808.lt arba telefonu 1808.
Nuo rugpjūčio 12 d. galimybių pasu gali pasinaudoti ir asmenys, kurie turi pakankamai antikūnų. Tyrimas galios 60 dienų, po to jį bus galima kartoti. Tačiau akcentuojama, jog į galimybių pasą bus įtraukiami tik nuo rugpjūčio 16 d. atlikti serologiniai antikūnų testai.
Atnaujinti galimybių pasą reikia, jei pasikeitė faktinė informacija: pasiskiepijote antrąja vakcinos doze, pasibaigė 48 val. PGR tyrimo galiojimas ir t. t. Jei faktinė informacija nepasikeitė, galimybių pasą reikės atnaujinti kas 60 dienų.
Popierinio varianto – į Registrų centrą
Galimybių pasą galima atsisiųsti apsilankius puslapyje www.gpasas.lt ir patvirtinus savo tapatybę elektroninėmis priemonėmis (e. parašu arba e. bankininkyste).
Tie, kas neturi galimybių naudotis elektroninėmis prieigomis, gali gauti popierinį galimybių paso variantą Registrų centre.
Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus „Šiaulių kraštą“ informavo, jog galimybių pasas išduodamas nemokamai, pateikus asmens dokumentą. Asmenys gali būti aptarnaujami ir be išankstinės registracijos.
„Galimybių pasas yra generuojamas, kai žmogus yra vakcinuotas, kai yra persirgęs COVID-19 ir tai fiksuota e.sveikatos sistemoje, kai yra atliktas PGR tyrimas ar antikūnų tyrimas. Nuo rugpjūčio 16 dienos nebegeneruojamas galimybių pasas su antigenų testu“, – tikslino M. Samkus.
Registrų centro padalinių yra 50 per visą šalį. Šiaulių apskrityje jie veikia tik Šiauliuose ir rajonų centruose, o ne kiekvienam ypač vyresniam žmogui iš kaimo yra galimybių į juos važinėti. Ar neturėtų būti daugiau vietų galimybių pasui atsiimti?
„Šiuo metu vyksta dialogas su ministerijomis, kaip galimybių paso išdavimo prieinamumą išplėsti, padidinti vietų skaičių, – atsakė Registrų centro atstovas. – Kalbamasi tiek su „Lietuvos paštu“, kuris turi savo padalinių tinklą, tiek su savivaldybėmis, kuriose nėra mūsų padalinių. Laukiame gyventojų antplūdžio ir tikimės dar iki rugsėjo vidurio sudaryti daugiau ir platesnių galimybių.“
M. Samkus informavo, jog Registrų centre galima ir už kitą asmenį atsiimti galimybių pasą, pateikus notaro patvirtintą įgaliojimą, jis gali būti patvirtintas ir elektroniniu būdu.
Vaikams iki 16 metų galimybių paso nereikia. Pakanka parodyti dokumentą, patvirtinantį vaiko amžių. Vaikai nuo 16 iki 18 m. galimybių pasą su asmens dokumentu gali atsiimti Registrų centro padalinyje (arba už juos atsiimti jų tėvai) arba svetainėje www.gpasas.lt patvirtinę savo tapatybę per e. bankininkystę.
Registrų centras nuo gegužės galimybių pasus jau yra išdavęs per 20 tūkstančių asmenų. Daugiau kaip 700 tūkstančių asmenų yra atsisiuntę galimybių pasus elektroniniu būdu, o kartu su pakartotiniais atsisiuntimais bendras galimybių paso atsisiuntimų skaičius viršija 2 milijonus.
Galimybių pasą galima naudoti telefone arba jį atsispausdinti.
Dėl alternatyvų – į poliklinikas
Pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintas taisykles, vietoje galimybių paso galima naudoti vieną iš medicininių dokumentų iš e.sveikatos sistemos: ES skaitmeninį COVID-19 sertifikatą, vakcinacijos išrašą, dokumentą, įrodantį, kad persirgta COVID-19 liga, ar neigiamo testo rezultato išrašą. Šiuos dokumentus negalintiems prisijungti prie e.sveikatos sistemos turi išduoti asmens sveikatos priežiūros įstaiga.
Šiaulių miesto centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog šeimos gydytojų centrai nėra sužavėti šiuo įpareigojimu, nes tai papildomas krūvis. Tačiau šią paslaugą jau teikia, tik ji yra mokama.
Abi didžiosios Šiaulių miesto savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigos – ir Centro poliklinika, ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) – pertvarkė savo veiklą taip, kad galėtų šiuos dokumentus išduoti. Ir vienoje, ir kitoje įstaigoje šį darbą atlieka atskiras darbuotojas. Centro poliklinikoje už ES skaitmeninio COVID-19 pažymėjimo ar kitų medicininių dokumentų išdavimą reikia mokėti 1,5 euro, Dainų PSPC – 2 eurus.
Centro poliklinikoje, 108 kabinete, suteikiama ši paslauga visą darbo dieną – iki pat 17 valandos.
Dainų PSPC direktorė Aurika Koncienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog dėl ES skaitmeninių COVID pažymėjimų ir kitų išrašų reikia kreiptis į registratūrą, dokumentai išduodami kasdien nuo 8–12 val.
„Praeitą savaitę dėl to kasdien kreipėsi po 20–30 žmonių, iš viso – 127 asmenys, šį pirmadienį registravosi 24 asmenys, dešimt minučių užtrunka dokumentui išduoti“, – informavo A. Koncienė.
Abiejų įstaigų vadovai patikino, jog neatsisakoma padėti ir ne savo pacientams. Į Centro polikliniką, ir į Dainų PSPC gali kreiptis ir kiti miesto gyventojai, kuriems reikia ES skaitmeninio COVID-19 pažymėjimo ar kitų alternatyvių dokumentų galimybių pasui. Tik paties galimybių paso poliklinikos neišduoda.