Muziejaus saugykloje saugoti ir sprogmenys bei ginklai

Policijos nuotr.
Ginklus ir jų dalis pasiėmė policija. „Eksponatus“ apžiūrės ir įvertins ekspertai.
Perkraustant Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus saugyklos eksponatus iš vienų patalpų į kitas, saugykloje rasta įtarimą sukėlusių eksponatų. Apie juos kovo 23-osios popietę pranešta Joniškio rajono policijos pareigūnams. Teko kviesti „Aro“ pareigūnus.

Muziejaus eksponatai tądien buvo perkraustomi iš Vilniaus gatvėje esančio vieno pastato į kitą. Nešdamas vieną dėžę, muziejininkas–archeologas pastebėjo seną karo laikų sprogmenį, kuris jam pasirodė esantis su sprogstamąja medžiaga. Inventorizacijos numerio ant jo nebuvo. Vyras sprogmenį iš dėžės atsargiai išėmė ir padėjo ant žolės.

Nuspręsta patikrinti, ar į naująsias patalpas nesunešta ir daugiau pavojingų eksponatų. Vienas jų taip pat sukėlė įtarimą.

Sprogmuo buvo labai sunkus, tačiau su inventorizacijos numeriu. Muziejaus darbuotojai apie tokias radybas nedelsiant pranešė policijai.

Iškviesti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai paėmė karo laikų du artilerijos sviedinius ir vieną prieštankinę granatą. Anot išminuotojų, sprogmenys pavojaus gyvybei nekėlė, juos galima buvo transportuoti, todėl išvežti į saugią vietą sunaikinti.

Vakar Joniškio pareigūnai į muziejų nuvyko vėl, norėdami išsiaiškinti, ar muziejus turi leidimą ginklams bei šaudmenims laikyti, ir apžiūrėjo visus saugyklos eksponatus.

Po apžiūros teko vėl kviesti „Aro“ pareigūnus. Jie iš muziejaus sunaikinti išsivežė dvi mokomąsias kumuliacines granatas, aštuonių artilerijos sviedinių, vienuolikos rankinių granatų, dviejų minų, dviejų prieštankinių granatų ir keturių minosvaidžio minų korpusus, 25 milimetrų artilerijos sviedinį.

O policijos pareigūnai paėmė karo laikų tris revolverius, du lygiavamzdžius šautuvus, taip pat įvairių ginklų dalių. Ginklai bus perduoti specialistams, kad šie ištirtų, ar ginklai tinkami šaudyti.

Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas reglamentuoja, kad, norint laikyti ginklus ir sprogmenis, reikia turėti tam leidimą. Kiekvienas ginklas turi turėti jo įsigijimo dokumentus. Kolekcionuojami ginklai ir sprogmenys turi būti deaktyvuoti ir pripažinti netinkamais naudoti.

Joniškio istorijos ir kultūros muziejus leidimo šaunamiesiems ginklams ir sprogmenis laikyti neturi. Dėl neteisėto disponavimo jais pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurio metu bus siekiama išsiaiškinti, kaip ginklai pateko į muziejų, kodėl jie nebuvo saugomi taip, kaip reglamentuoja Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas, kodėl nepasirūpinta leidimu jiems laikyti.