Ant stalo – „šviežias“ etninis kalendorius

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Tradicija tęsiama – ką tik išleistas Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus rengiamas 2021 metų kalendorius „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus išleido tradicinį Joniškio krašto etninės kultūros leidinį „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“, kuriame sudėta daug receptų, tautosakos, įvykių datų, istorinių faktų, vietos literatų kūrybos.

 

Kalendorius iliustruotas fotografijomis iš renginių, Istorijos ir kultūros muziejaus 2020 metais organizuoto ekslibrisų konkurso „Matui Slančiauskui – 170“ dalyvių darbais, jame gausu patarimų gėlininkams, sodininkams, daržininkams, sveikatos stiprintojams natūraliomis priemonėmis iš gamtos, spausdinami tradicinių valgių receptai, surinkti ekspedicijų metu ir pateikti senuose leidiniuose.

Primenama, kad 2021-ieji – daug kam skirti metai: poetui Vytautui Mačerniui, partizanui Juozui Lukšai-Daumantui, kardinolui Vincentui Sladkevičiui, antropologei, baltų ir indoeuropiečių kultūros tyrinėtojai prof. Marijai Gimbutienei, skulptoriui prof. Juozui Zikarui, mokslininkui, pedagogui, kunigui pranciškonui Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai, Lietuvos ir Lenkijos karo vadui, Lietuvos valstybės veikėjui Jonui Karoliui Chodkevičiui, taip pat tai – Abiejų tautų respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos, Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metai.

Leiginyje netrūksta smagių pasakojimų, nutikimų, istorinių duomenų. pavyzdžiui, karštietė profesorė dr. Giedrė Lastauskienė archyvuose rado duomenų, kad 1931 metais Joniškio mieste buvo registruoti 178 dviračiai, Kriukuose – 18, Skaistgiryje – 12, o Žagarėje – 81. O tų pačių metų kovo 1 dieną Joniškyje įsteigta ambulatorija, kuri dirbo nuop 8 iki 10 valandos ir per tuos metus čia apsilankė 242 pacientai; daugiausia skųstasi kvėpavimo takų (67), virškinamojo trakto (58), nervų (17) ligomis. O ar žinote, ypač turintys sodus, tokią naudingą informaciją, kad dauguma paukščių bijo blizgių mėlynų ar skaisčiai raudonų judančių daiktų. Todėl kuosoms, varnms, žvirbliams, varnėnams baidyti rekomenduojama pakabinti mėlynas arba raudonas nedideles (30x60 centimetrų) vėliavėles, kurias suvėrus ant vielos ar špagato, patartina kabinti aplink medžius bei krūmus ant karčių apie 20 centimetrų aukščiau medžių vainiko. Paukščiai nemėgsta ir vietų, kur kabo išilgai suplėšyti svogūnų laiškai arba jų galvos, jie mažiau lankosi medžiuose, kurių kamienai nutepti kalkėmis. Šie ir panašūs patarimai į muziejaus leidinį atkeliavo iš „Kolūkiečio kalendoriaus“, išspausdinto beveik prieš penkis dešimtmečius.

Etninio kalendoriaus idėjos autorė – Renata Rapkauskienė, o jį kasmet parengia Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, redaguoja kraštietė kalbininkė Rita Urnėžiūtė. Kalendorių apipavidalina dailininkė Jurgina Jankauskienė.

„Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“ 2013 metais buvo apdovanotas Lauryno Ivinskio premija, kuri kasmet skiriama už geriausią per metus išleistą lietuvišką kalendorių.